Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzieska Konferencja Regionalistyczna 2024 w MBP w Chodzieży

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Całość konferencji podzielona została na dwa panele. Pierwszy poświęcony był roli i znaczeniu historii regionalnej, drugi badaniu lokalnej historii

16 marca 2024 roku odbyła się druga edycja Chodzieskiej Konferencji Regionalistycznej (CHKR). Jej organizatorami byli Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży. Zebranych gości powitali Honorata Niemiro Dyrektor MBP, Dariusz Sałata Prezes TMZCh i Agata Grzechowiak (TMZCh)- koordynatorka konferencji.

Patronat objęło Centrum „Instytut Wielkopolski”, Wydział Historii UAM w Poznaniu, którego przedstawiciele wzięli również udział w konferencji.
590 urodziny Chodzieży były dobrym pretekstem do pochylenia się nad rolą i znaczeniem badań nad lokalną historią.

W konferencji wzięło udział 78 osób reprezentujących 45 organizacji i instytucji (stowarzyszeń, fundacji, domów kultury, szkół, urzędów) z 12 miejscowości, głównie z powiatu chodzieskiego

Wśród uczestników byli również samorządowcy z Burmistrzem Miasta Chodzieży Jacek Gursz, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Chodzieży Mirosławą Kutnik i Wicestarostą Chodzieskim Mariusz Witczuk na czele. Zaproszenie przyjął również Prof. UAM dr hab. Tomasz Wujewski autor m.in. monografii chodzieskiego zamku. List do uczestników z życzeniami owocnych obrad skierował wiceprezes Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne Piotr Dwornicki.

Całość konferencji podzielona została na dwa panele. Pierwszy poświęcony był roli i znaczeniu historii regionalnej. Wprowadzeniem do dyskusji była prelekcja prof. UAM dr hab. Danuty Konieczki-Śliwińskiej Kierownik Centrum „Instytut Wielkopolski”, Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Przybliżyła ona podstawowe terminy takie jak regionalizm, tożsamość regionalna, historia regionalna i historia lokalna, region. Prezentowała również jak należy rozumieć współcześnie regionalizm i dziedzictwo kulturowe. W toku dyskusji uczestnicy mówili, jak oni postrzegają rolę historii lokalnej i co ona dla nich znaczy.

Dyskusje toczyły się dalej w przerwie kawowej w pięknych pomieszczeń Dział Historii i Tradycji Miasta Chodzież. Była to znakomita okazja do nawiązania i odświeżenia kontaktów i wymiany doświadczeń.

Druga część poświęcona została temu jak badać historię regionu. W temat wprowadził uczestników Prof. UAM dr hab. Konrad Białecki z Centrum „Instytut Wielkopolski”, UAM. Profesor Białecki pracuje również w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie pełni funkcję Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych. Czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia, przedstawił on szereg praktycznych porad. Między innymi, jak sprecyzować temat badań, jak korzystać z zasobów archiwalnych (gdzie szukać dokumentów, jak uzyskać do nich dostęp), zasady zbierania świadectw historycznych, ich opracowywania. Ilość pytań pokazała, że to tematy, które żywo interesują lokalnych badaczy historii.

Na zakończenie konferencji Karolina Ławniczak i Martyna Maćkowiak przedstawiły wyniki ankiety dotyczącej historii regionalnej, jaką wypełnili uczestnicy. Jej wyniki zostaną zaprezentowane odrębnie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto