MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze zabytki (te oczywiste i te mniej znane) z powiatu chodzieskiego [ZDJĘCIA]

RED
Kamienica ul. Wojska Polskiego 13
Kamienica ul. Wojska Polskiego 13
18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. W związku z tym dniem przypominamy najciekawsze zabytki powiatu chodzieskiego.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony zabytków, który przypada co roku w dniu 18 kwietnia, prezentujemy galerię wybranych zabytków z powiatu chodzieskiego.

Fragment średniowiecznego zamku Grudzińskich przy ulicy Buszczaka, który wkomponowany był w fabrykę porcelitu, teraz jest wkomponowany w budynek piekarni i sklepu, znajdujący się na terenie powstałego w tym miejscu parku handlowego.

W chodzieskim muzeum w centralnej gablocie eksponowany jest z dumą XIII-wieczny miecz. Znalazł go na łąkach noteckich kilkanaście lat temu uczeń chodzieskiego LO, który przyniósł go do szkoły. Mieczem owym przez lata pasowano młodzież na uczniów szkoły, aż wreszcie trafił do muzeum.

Zabytkami są również kościół pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży, chodzieskie domy tkaczy z XVIII i XIX wieku, "sanatorium" które zostało wybudowane w latach 20. XX wieku i na którego otwarcie w 1925 roku przybył prezydent Wojciechowski, a także budynek Sądu Rejonowego. Warto przypomnieć, że w tym ostatnim na przełomie 2018 i 2019 roku odrestaurowano jedną z sal. Odzyskała dzięki temu swój pierwotny wygląd.

Wiatrak Partlak od 2010 roku jest własnością gminy Budzyń. Gmina za 20 tysięcy złotych odkupiła od prywatnego właściciela wiatrak oraz 1200 metrów kwadratowych ziemi znajdującej się pod nim i wokół niego.

Kościół Świętego Marcina w Żoniu to szachulcowa budowla z 1749 roku. W 1895 został powiększony o murowaną fasadę. W 1927 roku została wybudowana loża kolatorska i świątynia została odmalowana. Kilka lat temu dokonano tam ciekawego odkrycia. Otóż tam w przez całe lata na zwieńczeniu ołtarza głównego znajdował się obraz Józefa z Dzieciątkiem. Podczas prac konserwatorzy odkryli, że obraz z wizerunkiem św. Józefa nie był namalowany na drewnie, ale został na nim przyklejony. Zakrywał namalowany obraz św. Anny Samotrzeć. Obraz przedstawia św. Annę (babcię Jezusa), Maryję i małego Jezusa. Taką scenkę jako pierwszy namalował Leonardo da Vinci. Obraz w Żoniu przypomina dzieła Rubensa, ale nie wiadomo kto go namalował.

Aleja lipowa w Margoninie ok. 300 lat jest najprawdopodobniej jedynym tego typu zbiorowiskiem lip uznanych za pomniki przyrody w Europie. Ciągnie się ona wzdłuż drogi od miasta do Margońskiej Wsi. Posadzona została ok. 1765 r. przez ówczesnego właściciela Margonina, gen. Franciszka Skórzewskiego.

Kościół pod wezwaniem św. Anny w Jaktorowie - powstał w latach 1763 – 76. Posiada również zabytkowe wyposażenie, które zostało niedawno odrestaurowane. Ołtarz główny pochodzi z 2 połowy XVIII wieku.

Warto wspomnieć również o naszych pałacykach. Dworek myśliwski w Jaktorówku został kupiony w 2013 roku od Lasów Państwowych przez znanego zakopiańskiego biznesmena Adama Bachledę-Curuś.

Pałac w Strzelcach koło Chodzieży, wzniesiony w 1844 r., wraz z otaczającym go krajobrazowym parkiem jest przykładem neorenesansowej rezydencji w Wielkopolsce. Twórcą projektu jest jeden z najbardziej wówczas znanych architektów berlińskich, Friedrich August Stüler, autor między innymi pałacu w Jarocinie, Margoninie (Margońskiej Wsi) i Łęce Wielkiej. Zabytek obecnie jest własnością prywatną.

Pałac w Margoninie przez lata należał do Lasów Państwowych. W 2013 roku został sprzedany prywatnemu inwestorowi, który planował go zagospodarować i utworzyć w nim ośrodek szkoleniowo-hotelarski. Ostatecznie do realizacji pomysłu nie doszło. W 2019 roku spółka, będąca właścicielem pałacu, wystawiła go na sprzedaż i obecnie zabytek ma nowego właściciela.

Pałac w Pietronkach, w którym witane były wojska polskie w 1919 roku przez wielkiego patriotę hrabiego Ignacego Bnińskiego, obecnie popada w ruinę. W czasie II wojny światowej majątkiem zarządzali Niemcy. Po wojnie pałac należał do PGR.

Nie sposób też nie wspomnieć o pięknie odrestaurowanych niektórych kamienicach w Chodzieży. Do nich należy kamienica przy ulicy Wojska Polskiego 13 w Chodzieży, jak się okazuje była przed drugą wojną światową własnością stomatologa Kazimierza Szalczyńskiego, który na piętrze miał swój gabinet. Obecna właścicielka obiektu, również stomatolog, Lucyna Kowzan, prowadzi w nim przychodnię lekarską Medica Centrum.

Kamienica ul. Wojska Polskiego 13

Najciekawsze zabytki (te oczywiste i te mniej znane) z powia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto