Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Powstanie Wielkopolskie w Chodzieży” dzień po dniu

Marek Wolski
Marek Wolski
Sesja popularno-naukowa, której tematem było „Powstanie Wielkopolskie w Chodzieży”, przyciągnęła do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży regionalistów, miłośników historii oraz potomków Powstańców Wielkopolskich. Była okazja do wysłuchania ciekawych wykładów i obejrzenia wystawy poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu.

Organizatorem sesji popularno-naukowej „Powstanie Wielkopolskie w Chodzieży” było Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, a w roli jej gospodarza wystąpił zastępca prezesa Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, a w przeszłości prezes Koła TPPW w Chodzieży i nauczyciel historii w chodzieskim ogólniaku Roman Grewling.

Nie myślałem, że będzie tak duże zainteresowanie i nie ukrywam, że to dla mnie miła niespodzianka. Widać, że mieszkańcom Chodzieży tematyka powstańcza jest bliska niczym koszula ciału.

Pierwszą prelekcję zatytułowaną "Persona nr 1 w dziele odzyskania przez Polskę Wolności: Ignacy Jan Paderewski" wygłosił Roman Grewling.

Gdyby nie było Paderewskiego nie byłoby wolnej Polski. Był wyśmienitym politykiem. Królowa Wiktoria zapraszała go dwa razy, prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson jadał z nim śniadania. W XX wieku nie było bardziej znanych Polaków, jak Jan Paweł II i Ignacy Jan Paderewski. Roman Dmowski powiedział świetne zdanie do Paderewskiego: „Maestro my Polacy stoimy w szeregu, czyli Dmowski, Piłsudski, Witos i wielu innych, a Ty jesteś nad nami dwa piętra”.

ZOBACZ TAKŻE

Drugim z prelegentów był historyk, członek Zarządu Powiatu Wągrowieckiego, a także autor kilkunastu opracowań dotyczących Powstania Wielkopolskiego na ziemi gołanieckiej i w powiecie wągrowieckim, związany rodzinnie z Chodzieżą Andrzej Wieczorek. Jego wykład poświęcony był przede wszystkim postaci ppłk. Włodzimierza Kowalskiego, który dowodził powstańcami podczas Bitwy o Chodzież w dn. 8 stycznia 1919 r. Andrzej Wieczorek jest autorem książki „Ppłk. dypl. Włodzimierz Mieczysław Kowalski – 17.04.1889-8.08.1969. Nauczyciel. Żołnierz. Powstaniec Wlkp.”

Z kolei dr Marek Fifer, który jest historykiem i prezesem Koła TPPW w Chodzieży, omówił szczegółowo to, co wydarzyło się w Chodzieży w dniach 6 i 7 stycznia 1919 roku. Dużo miejsca poświęcił sytuacji w Chodzieży przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego oraz roli, którą odegrał ówczesny proboszcz parafii pw. św. Floriana ks. Ignacy Czechowski, który był m.in. założycielem chodzieskich towarzystw kulturalnych i społecznych, organizatorem uroczystości patriotycznych, powołał w Chodzieży Bank Ludowy (w roku 1913) i Komitet Obywatelski (w roku 1918).

Przebieg Bitwy o Chodzież, która rozegrała się 8 stycznia 1919 roku, szczegółowo omówił Zenon Sroka z chodzieskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Zenon Sroka, w którego żyłach płynie krew dwóch dziadków-powstańców wielkopolskich, jest autorem najnowszej publikacji poświęconej przebiegowi Powstania Wielkopolskiego na ziemi chodzieskiej "Powstańcy Wielkopolscy. Historia opowiedziana przez wnuka".

ZOBACZ TAKŻE

Część wykładową zamknął Roman Grewling, który z pasją opowiedział o roli francuskiego marszałka Ferdynanda Focha w wygranym Powstaniu Wielkopolskim.

Starosta chodzieski Mirosław Juraszek przypomniał o działaniach, które poprzedziły obchody 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego:

  • powołanie Koła TPPW w Chodzieży,
  • znakowanie grobów powstańców na chodzieskim cmentarzu wspólnie z Dorotą Marciniak,
  • wizyty w Warszawie na Grobie Nieznanego Żołnierza w rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz w Sanktuarium na Jasnej Górze u ojca Eustachego Rakoczego

Jesteśmy zobowiązani dalej pracować i mówić o Powstaniu Wielkopolskim. Cieszę się, że przy okazji 100-lecia jego wybuchu nie uznaliśmy, że zrobiliśmy już swoje. Potrzebne są kolejne spotkania, my jesteśmy potrzebni w szkołach i na innych zdarzeniach, aby mówić o tym jedynym zwycięskim Powstaniu. Tak trzeba.

Sesja „Powstanie Wielkopolskie w Chodzieży”, której organizację Roman Grewling zapowiedział 8 stycznia b.r. podczas drugiego Marszu Pamięci Powstańców Wielkopolskich w Chodzieży, była pierwszym z trzech tego typu popularno-naukowych wydarzeń zaplanowanych na ten rok. 6 września odbędzie się spotkanie poświęcone Bitwie Warszawskiej, a 5 grudnia nowym odkryciom Romana Grewlinga, który bada ślady pobytu Stanisława Ignacego Witkiewicza w Chodzieży. Przypomnijmy, że w 2019 roku ukazała się książka Romana Grewlinga i Anny Krzyżanowskiej-Hajdukiewicz ,,Witkacy w Chodzieży... czyli kapelusz bananowy za 2,50".

Roman Grewling

„Powstanie Wielkopolskie w Chodzieży” dzień po dniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto