Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Opowieści o leśnikach z dawnych czasów” - nowa książka Jerzego Tarkowskiego

Marek Wolski
Marek Wolski
Jerzy Tarkowski - autor książki "Opowieści o leśnikach z dawnych czasów”
Jerzy Tarkowski - autor książki "Opowieści o leśnikach z dawnych czasów” Marek Wolski
Jerzy Tarkowski, wieloletni nadleśniczy Nadleśnictwa Podanin, napisał kolejną, jedenastą już książkę. „Opowieści o leśnikach z dawnych czasów” to bogata w fakty i ilustracje opowieść o trzynastu leśnikach związanych z naszym regionem.

Premiera i prezentacja nowej książki Jerzego Tarkowskiego odbyła się nieprzypadkowo w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Margoninie podczas spotkania z cyklu „Dawny Margonin”.

Ta książka to biografia trzynastu leśników i całej grupy jednego roku, którzy przeżyli pierwszą wojnę światową, Powstanie Wielkopolskie, wojnę bolszewicką, a niektórzy walczyli jeszcze w czasie drugiej wojny światowej. To osoby urodzone w latach 1865 do 1910. Łączy ich nauka i praca na terenie Nadleśnictw Margonin i Podanin oraz w szkole leśników w Margońskiej Wsi

– wyjaśnia Jerzy Tarkowski.

W książce opisane są następujące postaci:

  • Kazimierz Sylwester Wojczyński (1875-1967)
  • Mieczysław Nowak (1873-1972)
  • Leon Pertek (1883-1972)
  • Franciszek Wikariusz (1887-1958)
  • Piotr Rozpłochowski (1890-1963)
  • Stanisław Woszczyński (1891-1956)
  • Antoni Tabaka (1897-1979)
  • Stanisłąw Kiełbasiewicz (1897-1959)
  • Franciszek Musiał (1900-1973)
  • Witold Aleksander Łuczkiewicz (1901-1949)
  • Tadeusz Lewandowski (1902-1983)
  • Wojciech Czekała (1903-1973)
  • Florian Budniak (1910-1993)

Materiałów do swojej nowej książki Jerzy Tarkowski szukał m.in. w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, w Bibliotece Kórnickiej PAN, Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, w archiwach rodzin opisanych osób oraz w swoich dokumentach.

„Myślę, że życiorys każdego z nich jest na tyle ciekawy, że mógłby posłużyć na osobną książkę czy film, a przykład jaki dali, jest wymowny i może być wzorem dla kolejnych pokoleń nie tylko leśników” - pisze autor we wstępie do książki „Opowieści o leśnikach z dawnych czasów”.

Jerzy Tarkowski przyznaje, że każda z opisanych postaci jest mu bliska, a szczególnie ci leśnicy, których miał okazję poznać osobiście, gdy rozpoczynał pracę.

Autor przedmowy do książki, dr inż. Andrzej Brusiło, dyrektor RDLP w Pile stwierdza: „Dla człowieka współczesnego jest to wyjątkowy poradnik, wypełniony niezwykłymi przykładami o tym, jak żyć oraz jak pracować. Przyszłość Polski zależała i nadal zależy od takich postaw i takich ludzi, niby zwykłych, a jednak niezwykłych. Łączy ich jeszcze jedno: miłość i pasja do polskiej przyrody oraz do polskich lasów”.

Wydawcą książki jest Nadleśnictwo Podanin. Nie można jej kupić, ale jest dostępna w bibliotekach.

Podczas spotkania w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Margoninie Jerzy Tarkowski wygłosił także referat na temat związków Józefa Wybickiego z Margoninem oraz przekazał tej placówce nie tylko kilka sztuk swojej najnowszej książki, ale także 52 egzemplarze „Pieśni Skrzydlatej”, czyli wyjątkowego czasopisma poświęconego „Mazurkowi Dąbrowskiego”, wydawanego przez Stowarzyszenie Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego”, w którym przez wiele lat Jerzy Tarkowski pełnił funkcję prezesa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto