Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Hrabia Ignacy Bniński urodził się 153 lata temu (ZDJĘCIA)

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Mieszkańcy Pietronek uczcili 148 urodziny hrabiego Bnińskiego
Mieszkańcy Pietronek uczcili 148 urodziny hrabiego Bnińskiego Bożena Wolska
Hrabia Ignacy Bniński to wielce zasłużony dla naszego regionu patriota. To on w swoim pałacu w Pietronkach witał wojsko polskie w 1919 roku. 20 maja mija 153 rocznica jego urodzin.

Hrabia Ignacy Bniński urodził się 20 maja 1870 roku, jutro mija 153 rocznica.
Właścicielem Pietronek został w 1901 roku. Wkrótce potem kazał pałacyk rozbudować, a w 1903 roku wprowadził małżonkę, Helenę z Wodzińskich, najmłodszą córkę Eufrozyny z Tyszkiewiczów i Tadeusza Wodzińskich.

Ignacy Bniński był kawalerem Zakonu Maltańskiego, oraz prezesem Towarzystwa Sztuk Pięknych w Poznaniu. W pałacu w Pietronkach zgromadził interesującą kolekcję dzieł sztuki, chętnie też otaczał się artystami i ludźmi kultury. W jego pałacu gościli malarz Julian Fałat i rzeźbiarz Sylwester Mańczak.

Artyści z wdzięczności dla mecenasa umieścili na wewnętrznej stronie bramy napis następującej treści:
"Pobłogosław Boże Naszej Biednej Polskiej Ziemi przebogatej w nieszczęścia i łzy". Na zewnątrz widniał napis łaciński, co w tłumaczeniu znaczyło ,,Nie pokona nas lęk, ani płochość, ani rdza".

Hrabia Ignacy Bniński - kontrowersje wokół jego mogiły

Hrabia był wielkim miłośnikiem sztuki oraz wielkim patriotą. Znana jest archiwalna fotografia, na której hrabia Ignacy Bniński w otoczeniu bliskich fita przed pałacem wojsko polskie w 1919 roku. Niestety hrabia zmarł w 1920 roku i został pochowany na cmentarzu w Pietronkach. Nagrobek został odrestaurowany w 2010 roku.

Wdowa po nim Helena sprzedała pałac i majątek w 1936 roku.

Historia pałacu

Pierwotny dwór w Pietronkach zbudował na początku XV wieku Jan Strzelecki, ówczesny właściciel wsi. W 1840 roku majątek w Pietronkach odziedziczył po matce Heinrich von Leipziger, który zbudował nowy, parterowy dwór z okazji jego ślubu z hrabianką Eweliną von Rittberg. W 1901 roku posiadłość nabył hrabia Ignacy Bniński, herbu Łodzia, prezes Towarzystwa Sztuk Pięknych w Poznaniu, który założenie całkowicie przebudował na neoklasycystyczny pałac, którego bryła zachowała się do dzisiaj.

Jest to piętrowy budynek wzniesiony na planie prostokąta, nakryty płaskim dachem, schowanym za attyką wieńczącą elewacje. W elewacji frontowej znajduje się okazały portyk z balustradową attyką nawiązującą do renesansu. W elewacji ogrodowej umieszczono dwa półokrągłe ryzality zwieńczone balkonami z tralkową balustradą.

Całość jest otoczona parkiem okazałymi dębami i klonami, założonym w XVIII wieku, który niestety również jest zaniedbany.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto