Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska w Chodzieży uczciła pamięć Anny Budnowskiej: franciszkanki, która ratowała żydowskie dzieci

ANK
Rada Miejska w Chodzieży uhonorowała pamięć siostry Anny Tekli Budnowskiej - posiadającej liczne związki z Chodzieżą franciszkanki, która w czasie II wojny światowej ocaliła od śmierci ponad 20 żydowskich dzieci

Podczas poniedziałkowej (28 maja) sesji, radni Rady Miejskiej w Chodzieży przyjęli oświadczenie, w którym wyrazili swój podziw dla Anny Tekli Budnowskiej. Mowa o mającej liczne związki z Chodzieżą franciszkance, która w czasie II wojny światowej ocaliła od zagłady ponad 20 żydowskich dzieci.

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie przyznał jej za to medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Jest to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne, jakie mogą otrzymać osoby pochodzenia nieżydowskiego.

W styczniu, podczas obchodów Dnia Judaizmu w Gnieźnie, w imieniu nieżyjącej już zakonnicy medal odebrali jej bratanek Jan Budnowski i żona siostrzeńca Krystyna Kabat.

Jak podkreślano w oświadczeniu, którego treść odczytała przewodnicząca Rady Miejskiej Mirosława Kutnik, Anna Tekla Budnowska mieszkała w Chodzieży przed wstąpieniem do zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Jej ojciec był samorządowcem, zastępcą burmistrza Chodzieży i działaczem społecznym. Był też jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Śpiewu „Halka”.

- Starszym mieszkańcom miasta z pewnością dobrze znana jest siostra Anny, Klara Budnowska – twórczyni Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chodzieskiej – mówiła Mirosława Kutnik.

Będąc w zgromadzeniu zakonnym, Anna Tekla Budnowska nie straciła kontaktu z Chodzieżą. Odwiedzała tu rodzinę i bardzo lubiła spacery nad jeziorami.

W 2016 roku pośmiernie uhonorowano ją za to, że podczas okupacji ukrywała żydowskie dzieci w szkole klasztornej w Łomnej, gdzie pełniła funkcję przełożonej. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, zdobyła dla nich fałszywe świadectwa chrztu. Później przewiozła je do Warszawy, gdzie udzielała im schronienia aż do wybuchu powstania warszawskiego.

Ambasada Izraela dość długo poszukiwała żyjących krewnych siostry Tekli, aby móc przekazać im medal. Bratanek zakonnicy odnalazł się w Pile, natomiast siostrzeniec – w Chodzieży.

- 21 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miała miejsce konferencja, poświęcona tej wyjątkowej postaci – mówiła przewodnicząca Mirosława Kutnik.

***

Zobacz też: Ratowali Żydów ryzykując życie. Spotkanie polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w muzeum Polin

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto