Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 rocznica wyborów 1989 w Chodzieży: Uroczystość i otwarcie wystawy w parku im. Ostrowskiego (FOTO)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
30 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów uczczono w Chodzieży podczas krótkiej uroczystości w parku im. Ostrowskiego. Połączono ją z otwarciem wystawy plenerowej o powstaniu wielkopolskim

W południe 4 czerwca w parku im. ks. Ostrowskiego w Chodzieży odbyła się uroczystość z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Połączono ją z otwarciem wystawy plenerowej o powstaniu wielkopolskim. Jak mówiła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Dorota Grewling, oba wydarzenia posiadają wspólny mianownik - a jest nim odzyskiwanie wolności.

W obchodach, zainicjowanych przez bibliotekę i przewodniczącą Rady Miejskiej Mirosławę Kutnik, wzięła udział liczna grupa młodzieży ze szkół w Chodzieży i w Ratajach. Nie zabrakło oczywiście samorządowców z miasta i powiatu oraz przedstawicieli chodzieskich organizacji i stowarzyszeń.

Tło historyczne wyborów z 1939 r. nakreślił dr Marek Fifer - prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i nauczyciel Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego. O powstaniu mówiła natomiast Dorota Marciniak, której dziadkowi Bronisławowi Maćkowiakowi poświęcona została jedna z plansz tworzących wystawę.

W sumie w parku stanęło 14 tablic z informacjami o powstaniu i powstańcach wielkopolskich, zebranych podczas "Akcji: Powstanie", czyli zakrojonej na szeroką skalę zbiórki pamiątek powstańczych, zorganizowanej przez Wydawnictwo Miejskie Posnania w partnerstwie z poznańskimi instytucjami i Samorządem Województwa Wielkopolskiego.

Akcja odbyła się w związku z 100. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego. Przeprowadzono ją w 12 wielkopolskich miastach: Chodzieży, Gnieźnie, Jarocinie, Kępnie, Kościanie, Lesznie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Wągrowcu i Zbąszyniu. Zebrano ponad 500 fotografii, dokumentów, rękopisów wspomnień i życiorysów, legitymacji, dyplomów, odznaczeń i medali. Prawie 100 z nich zaprezentowano na 40 wielkoformatowych tablicach.

Całość można było obejrzeć w Poznaniu, natomiast obecnie fragmenty wystawy "objeżdżają" Wielkopolskę.

W Chodzieży wystawa ma być dostępna do końca czerwca. Warto dodać, że na jednej z plansz znaleźć można odręczny szkic sytuacyjny bitwy o Chodzież.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto