Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska w Chodzieży uczciła pamięć druha Zenona Goślińskiego i prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Podczas poniedziałkowej sesji radni Rady Miejskiej w Chodzieży uczcili minutą ciszy pamięć zasłużonego dla chodzieskiego harcerstwa druha Zenona Goślińskiego i Honorowego Obywatela Chodzieży, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

22 listopada minęła setna rocznica urodzin zasłużonego dla chodzieskiego harcerstwa druha Zenona Goślińskiego. Z kolei 26 listopada minęła setna rocznica urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który w 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Chodzieży. Ich pamięć uczczono minutą ciszy podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej.

Przewodnicząca Mirosława Kutnik reprezentowała Chodzież na centralnych obchodach upamiętniających śp. Ryszarda Kaczorowskiego, które odbyły się w minioną niedzielę w Warszawie. Ich organizatorem był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Zamkiem Królewskim.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie udano się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbyła się modlitwa oraz złożenie wieńców przy krypcie, w której spoczywa Ryszard Kaczorowski. Wieczorem na Zamku Królewskim odbył się koncert galowy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania pod dyrekcją mjr. Pawła Joksa. Był on połączony z prezentacją książki „U boku Prezydenta II Rzeczypospolitej”, której autorem jest pochodzący z Budzynia ojciec Eustachy Rakoczy.

Okrągłą rocznicę urodzin druha Zenona Goślińskiego uczczono natomiast podczas mszy świętej, odprawionej w jego intencji w czwartek 21 listopada w kościele pod wezwaniem św. Floriana. Była to zarazem inauguracja obchodów 100-lecia chodzieskiego harcerstwa. Msza miała „harcerską” oprawę, a na koniec harcerze zaprosili wszystkich uczestników do utworzenia wspólnego harcerskiego kręgu.

Rosną koszty prądu i wywozu śmieci

W dalszej części sesji głos zabrał burmistrz Jacek Gursz, który poinformował o przedłożeniu Regionalnej Izbie Obrachunkowej projektu budżetu miasta na rok 2020.

– Będzie to budżet bardzo trudny, okrojony, nie boję się nawet użyć słowa „okradziony”, bo jesteśmy zmuszeni ograniczyć inwestycje i nasze zaangażowanie w działania społeczne – mówił burmistrz.

Wszystko przez dodatkowe zadania, jakimi państwo obciąża samorządy oraz przez rosnące koszty utrzymania miasta. W przyszłym roku Chodzież będzie m.in. płaciła więcej za prąd. W przypadku oświetlenia ulicznego podwyżka wyniesie 130 zł za megawat, a w przypadku miejskich obiektów – 120 zł za megawat. Takie ceny uzyskano w rozstrzygniętym niedawno przetargu.

– Jesteśmy także w trakcie przetargu na odbiór śmieci. W sąsiedniej gminie wiejskiej cena zaproponowana przez firmę jest o 40 procent wyższa niż do tej pory, co i dla nas nie wróży najlepiej – mówił burmistrz.

Pozytywną wiadomością była natomiast ta o zakupie przez Zakład Komunikacji Miejskiej nowego mini-busa, który na początku przyszłego roku powinien już kursować po chodzieskich ulicach. To kolejne przedsięwzięcie związane z „mobilnością miejską”, które ma na celu uzupełnienie oferty spółki i dostosowanie jej do potrzeb mniejszych grup, np. szkolnych wycieczek.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto