Porcelana z Chodzieży zawsze była cenionym towarem. Oto jak nią dawniej handlowano [ZDJĘCIA]

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dział Historii i Tradycji Chodzieży podzielił się ciekawostką, dotyczącą chodzieskiej porcelany. Pokazał, jak przed laty wyglądał handel wyrobami ceramicznymi, które produkowano w naszym mieście. Zawsze cieszyły się one wielkim uznaniem i powodzeniem wśród klientów

W zbiorach Działu Historii i Tradycji Miasta Chodzieży znajduje się sporo eksponatów, związanych z chodzieską ceramiką. Poświęcono jej całą salę, w której można oglądać zabytkowy fajans, porcelit i porcelanę z naszych fabryk. Są to przedmioty pochodzące z okresu od momentu założenia chodzieskich fabryk w XIX wieku do lat 80-tych XX w.

Nie tak dawno pracownicy chodzieskiego "muzeum" podzielili się pewną ciekawostką odnośnie naszych wyrobów - a dokładniej tego, jak dawniej nimi handlowano.

Ceramika z Chodzieży zawsze była uznawana za bardzo pożądany towar. Nie inaczej było w okresie dwudziestolecia międzywojennego, na którym skupili się pracownicy "muzeum".

- Handlem chodzieskimi wyrobami zajmowali się renomowani przedsiębiorcy, jednym z nich był krakowski kupiec żydowskiego pochodzenia Jakub Gross. Od początku XX wieku zajmował się on handlem porcelaną i szkłem, a w okresie międzywojnia prowadził przy Rynku Głównym w Krakowie sklep z porcelanowym asortymentem - informuje Dział Historii i Tradycji.

Na zdjęciach opublikowanych przez chodzieskie "muzeum" można zobaczyć nie tylko witrynę sklepu i ekspozycję, jaka znajdowała się w jego wnętrzu. Pracownicy pokazali również, w jaki sposób reklamowano kiedyś naszą ceramikę.

Porcelana z Chodzieży zawsze była cenionym towarem. Oto jak ...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie