Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Podanin chce kupić grunty rolne i zalesić je

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Nadleśnictwo Podanin posiada 18 tysięcy 400 hektarów lasów
Nadleśnictwo Podanin posiada 18 tysięcy 400 hektarów lasów Bożena Wolskja
Trzy tygodnie temu Nadleśnictwo Podanin poinformowało, że jest zainteresowane zakupem gruntów leśnych lub gruntów przeznaczonych do zalesienia. O co chodzi?

Do 2050 roku lesistość Polski ma wzrosnąć do 33 procent. Obecnie lesistość wynosi 30,8 procent (w stosunku do powierzchni lądowej) i jest zbliżona do przeciętnej lesistości świata (30,6%).

Zwiększenie powierzchni lasów ma na celu poprawę warunków klimatycznych. Stąd też nadleśnictwa mają zielone światło do kupowania terenów pod zalesienie.

- Oczywiście nie możemy kupić tyle ile byśmy chcieli gruntów, barierą jest budżet jaki możemy przeznaczyć na ten cel- mówi nadleśniczy Podanina Jacek Kulpiński.

Nadleśnictwo Podanin skupuje grunty pod zalesienie oraz prywatne lasy od trzech lat, a najwięcej zakupiło ich w ubiegłym roku. Było to kilkanaście hektarów, a więc nie jakaś porażająca ilość.

ZOBACZ TAKŻE: SUSZA W LESIE

Ile można zarobić?

W tym roku akcja jest kontynuowana, a Nadleśnictwo na swojej stronie internetowej ogłosiło, że zamierza kupić grunty przeznaczone do zalesienia lub grunty leśne.

Procedura jest taka: Nadleśnictwo zbiera oferty, następnie szacowane są wartości gruntów i później odbywają się negocjacje.

- W praktyce kupujemy grunty najtańsze - mówi Jacek Kulpiński i dodaje, że średnia zakupionego hektara wynosi od 30 do 45 tysięcy złotych.

Obecnie nadleśnictwo Podanin ma 18 tysięcy 400 hektarów lasów. Nie ma konkretnego planu, ile nowych gruntów pozyska w najbliższym czasie, gdyż wszystko zależy od możliwości finansowych.

Szczegółowe informacje na temat gruntów pod zalesienie można uzyskać w siedzibie Nadleśnictwa lub pod numerem: (67) 282 98 97.

Co z tą wycinką

Zapytałam także nadleśniczego Jacka Kulpińskiego o wycinkę lasów. Wiele osób uważa bowiem, że Lasy Państwowe tną lasy na potęgę patrząc jedynie na zysk.

- Oczywiście, że wycinamy bo dysponujemy lasami gospodarczymi - mówi Jacek Kulpiński. - Proszę jednak zauważyć, że generalnie lasów przybywa. A zapewniam, że młode drzewostany są bardziej korzystne jeśli chodzi o pozytywny wpływ na klimat.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto