Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka powiatu chodzieskiego ratuje żaby (ZDJĘCIA)

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Na ratunek płazom. Żeby nie ginęły na drodze
Na ratunek płazom. Żeby nie ginęły na drodze Arch. Monika Bykowska
Wkrótce na nasze drogi, w drodze do miejsc godowania, wypełzną żaby. Niestety, masowo na nich giną. Ich ratowaniem, przynajmniej częściową, zajmuje się m.in. Monika Bykowska - mieszkanka Szamocina.

- W tym roku czynna akcja ochrony płazów zaczęła się dużo szybciej, bo już na początku marca i już wiemy, że większość migrowała w lutym. Związane jest to z bardzo wysoką temperaturą w lutym. Płazy już pomału kończą swoją migrację, teraz można oglądać na w wodzie ich dzieło „miłości” czyli jaja - skrzek, a niedługo młode kijanki - mówi Monika Bykowska z Szamocina, która od 7 lat zajmuje się koordynacją ochrony płazów na drodze Gorzeń-Ślesin koło Nakła nad Notecią. Okazuje się, że to tam znajduje się największa - udokumentowana - populacja żaby moczarowej w Polsce i jedna z większych w Europie.

A żaby naprawdę potrzebują pomocy. Gdyż rosnąca sieć dróg komunikacyjnych często krzyżuje się z drogami migracyjnymi płazów. A te w okresie wiosny przemieszczają się z zimowiska do godowiska i wtedy następuje konflikt... Płazy nie mają szans - masowo giną.

- Na odcinku 500 metrów, każdego roku przenosimy od 10 tysięcy do ponad 20 tysięcy płazów. Akcja trwa około miesiąc. Codziennie odbywają się kontrole, gdzie oznaczamy gatunek i płeć następnie przenosimy wszystkie do zbiornika, w którym odbywają gody - opowiada pani Monika.

Płazy giną też w powiecie chodzieskim
Oczywiście w powiecie chodzieskim, jak i w sąsiednich, jest niestety także sporo miejsc, gdzie płazy giną w dużych albo bardzo dużych ilościach.

- Znajdujemy się w dolinie rzecznej, gdzie sporo jest rozlewisk, oczek wodnych oraz jezior. Zbiorniki wodne to miejsca, gdzie wszystkie płazy wędrują, aby złożyć jaja-skrzek. Niektóre np. ropucha szara, która zimuje najczęściej w lasach pokonuje kilka kilometrów z miejsca zimowania do miejsca rozrodu - tłumaczy Monika Bykowska i dodaje, że ważne jest, aby w takich miejscach zachować ostrożność i po prostu zwolnić.

Monika Bykowska zaprasza na filmy ze swojej pracy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto