Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa o Chodzież - 102. rocznica wydarzenia. Uczczono pamięć o poległych [ZDJĘCIA]

Olga Żądło
8 stycznia 1919 roku stoczono bitwę o Chodzież. Burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, przewodnicząca Rady Miejskiej Mirosława Kutnik wraz z delegacją uczcili pamięć o poległych i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności za Wolność.

8 stycznia 1919 roku stoczono bitwę o Chodzież. Burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, przewodnicząca Rady Miejskiej Mirosława Kutnik wraz z delegacją uczcili pamięć o poległych i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności za Wolność.

Bitwa o Chodzież - najważniejsze informacje

Bitwa o Chodzież stoczona została 8 stycznia 1919 roku pomiędzy Powstańcami Wielkopolskimi pod dowództwem ppor. Włodzimierza Kowalskiego a stacjonującymi w mieście Niemcami. Była to jedna z najbardziej krwawych bitew Powstania Wielkopolskiego.

W walce udział brały oddziały powstańcze z Czarnkowa, Obornik, Wągrowca, Rogoźna, Budzynia i Margonina. W wyniku ataku przeprowadzonego jednocześnie z trzech stron (od Podanina, Rataj i dworca kolejowego) powstańcom udało się opanować miasto i zmusić oddziały niemieckie do wycofania się do Piły. Oprócz zadania nieprzyjacielowi ciężkich strat w ludziach, Polakom udało się przejąć kilkanaście ciężkich karabinów maszynowych, dwa miotacze min, kilkaset karabinów, konie oraz wozy z amunicją. Powstańcy zestrzelili również niemiecki samolot typu Albatros, który podczas bitwy ostrzelał z karabinu maszynowego ich pozycje.

Bitwa o Chodzież - pamięć o poległych

Oprócz Pomnika Wdzięczności za Wolność w Chodzieży znajduje się jeszcze kilka miejsc, które upamiętniają poległych w walkach.

Na cmentarzu katolickim w Chodzieży znajduje się mogiła poległych w walkach o miasto powstańców, nad którą opiekę sprawują organizacje pielęgnujące pamięć o powstaniu wraz z władzami lokalnymi. Pozostałe groby uczestników powstania oznakowane są krzyżami powstańczymi.

Przy ul. Dworcowej w Chodzieży w 2004 r. odsłonięto pomnik-głaz, upamiętniający wydarzenia z 1919 roku.

Jedna z ulic w centrum Chodzieży nosi imię zmarłego w wyniku ran poniesionych podczas bitwy Józefa Raczkowskiego.

W 2018 roku Telewizja Asta wyprodukowała film Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież. W rolę Włodzimierza Kowalskiego wcielił się Robert Gulaczyk.
Źródło: Wikipedia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto