MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Na Górze" w Chodzieży chce zmienić postrzeganie osób niepełnosprawnych

ANK
Chodzieskie Stowarzyszenie „Na Górze” rusza z kolejnymi działaniami, mającymi zmienić postrzeganie osób niepełnosprawnych

1 września wystartował nowy projekt Stowarzyszenia „Na Górze” w Chodzieży, który ma zmienić postrzeganie osób niepełnosprawnych i pokazać, że - pomimo pewnych ograniczeń - są to ludzie zdolni, twórczy i aktywni. Na terenie Chodzieży zorganizowane zostaną dla nich warsztaty artystyczno-terapeutyczne: animacji filmowej, muzyczne i ceramiczne.

Projekt jest finansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

- Wszystko będzie zazębiać się ze sobą. Najpierw zespół muzyczny opracuje i nagra w studiu piosenkę pt. „Efekt z defektu”, która dała tytuł całemu przedsięwzięciu. Następnie do tego utworu zostanie zrealizowany teledysk - będzie to tradycyjna, poklatkowa animacja przestrzenna z wykorzystaniem plasteliny. Z kolei najciekawsze kadry z teledysku staną się wzor- cem do wyrycia płaskorzeźb na płytkach ceramicznych - tłumaczy Wojciech Retz ze Stowarzyszenia „Na Górze”.

Nawiążą do historii miasta
Efekty zostaną zaprezentowane na wystawie, której towarzyszyć będzie prezentacja teledysku. Nakręcony zostanie także reportaż filmowy, dokumentujący przebieg projektu.

- Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, to w świadomości społecznej osoby z „defektem”. Chcemy pokazać, że warto dać im możliwość fun-kcjonowania w tych dziedzinach, w których niepełnosprawność nie ma żadnego znaczenia lub tylko nieznacznie utrudnia pracę. Tak jest między innymi w działalności twórczej - podkreśla Wojciech Retz.

Równocześnie przedsięwzięcie ma odpowiadać na konkretne potrzeby jego bezpośrednich uczestników. Jak mówi W. Retz, z jego doświadczenia wynika, iż wielu niepełnosprawnych bardzo chętnie podejmuje różnego rodzaju aktywności twórcze.

- W ten sposób poszerza się udział tych osób w szeroko rozumianej kulturze. Dodatkowo wystawa ceramicznych prac powstałych w trakcie projektu zostanie zainstalowana w przestrzeni miejskiej Chodzieży. I to jest kolejny kontekst, który chcemy poruszyć - gdyż będzie to odniesienie do ceramicznej historii naszego miasta - tłumaczy.

Realizacja projektu potrwa do 30 listopada. Oprócz osób niepełnosprawnych, Stow. „Na Górze” zaprasza do udziału również wolontariuszy.

od 7 lat
Wideo

Viki Gabor - 5 Deresza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto