Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy co przygotować na świąteczny stół

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Potrawy wigilijne i świąteczne
Potrawy wigilijne i świąteczne Pixabay, Grzegorz Dembiński
Oto pomysły na wigilijny i świąteczny stół Agnieszki Kowalskiej oraz Mateusza Krojenki.

Oto pomysły radnej miejskiej Agnieszki Kowalskiej.

Puszysty i pachnący pasztet z kaczki z żurawiną

Składniki na pasztet
· 1,5kg kaczych udek, · 3 cebule, pokrojona w kostkę, · 2 marchewki, pokrojona na kawałki, · kawałek pokrojonego selera, · 4 ząbki czosnku, posiekane, · 1 pęczek natki pietruszki, · ziele angielskie i goździki, listki laurowe według uznania, · 200g wątróbki cielęcej lub drobiowej, · pół szklanki słodkiego czerwonego wina, · ok 3 łyżki tartej bułki, · 4 jajka - z białek ubijamy pianę, · 3/4 szklanki suszonej żurawiny, · cienkie plasterki boczku do obłożenia formy i wierzchu pasztetu, · sól, pieprz, mielony imbir, gałka muszkatołowa do smaku.

Przygotowanie Kacze udka rumienimy z obu stron na patelni bez tłuszczu. Obraną i pokrojoną cebulę, marchew, czosnek i selera podsmażamy na tłuszczu spod kaczki.
Tak przygotowane składniki wkładamy do garnka, zalewamy około 1,5 litra wody, dodajemy liście laurowe, pęczek pietruszki, ziele angielskie, goździki, solimy i gotujemy około 1 godzinę na wolnym ogniu pod przykryciem.
Oczyszczoną z błon wątróbkę kroimy, dodajemy do mięsa, wlewamy wino i gotujemy jeszcze 30 minut.
Kacze udka oraz wątróbkę wyjmujemy z rosołu - gdy ostygnie mielimy 3 razy (wcześniej oddzielamy mięso od kości)
W tym czasie przecedzamy wywar mocno odciskając warzywa i odparowujemy na dużym ogniu do około 300ml.
Bułkę tartą zalewamy 6 łyżkami tego wywaru. Do masy pasztetowej dodajemy żółtka, namoczoną bułkę tartą, pozostały wywar, i żurawinę, doprawiamy do smaku pozostałymi przyprawami - dokładnie ucieramy, na koniec dodajemy pianę z białek i wszystko jeszcze raz delikatnie mieszamy. Formę do pieczenia okładamy cienkimi plasterkami boczku, wkładamy masę pasztetową, przykrywamy ją pozostałymi plasterkami boczku i pieczemy 1h 30min w temp. 200 stopni, uzupełniając wodę jeśli wyparuje.

Pasztet studzimy, schładzamy i podajemy (najlepszy po kilkunastu godzinach)

Zupa grzybowa lasem pachnąca

Składniki:· 200 gram suszonych grzybów mieszane np. podgrzybki, borowiki, prawdziwki), · 1 duża cebula, · 1 korzeń pietruszki, · 1 seler, · Por średniej wielkości,· bulion warzywny ok. 2 litry, · 4 marchewki, · ziele angielskie, pieprz czarny ziarnisty, liść laurowy - ilość według uznania, · śmietanka 30% ok. 150 ml, · natka pietruszki - pęczek, · olej 3 łyżki, · masło 82% 3 łyżki, · Sól, pieprz, · Makaron 200 gramów.

Przygotowanie: Suszone grzyby namoczyć w wodzie, najlepiej pozostawić na całą noc. Następnie należy odcedzić i pokroić pozostawiając większe kawałki.

Marchewkę i pietruszkę pokroić w kostkę. Cebulę obrać, drobno posiekać i zeszklić na maśle oraz niewielkiej ilości oleju rzepakowego. Dodać warzywa i chwilę smażyć. Następnie dodać grzyby, całość podsmażyć, dodać por, seler, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz i zalać bulionem warzywnym. Gotować pod przykryciem na małym ogniu około 1 godzinę. Doprawić solą, pieprzem i wlać zahartowaną śmietanę. Chwilkę gotować na małym ogniu, dodać natkę z pietruszki i całość dokładnie wymieszać. Zupę grzybową polecam podawać z drobnym makaronem.

Pieczone pierogi wigilijne

składniki na ciasto
· mąka orkiszowa 500 gram
· drożdże świeże 30 gram
· ¾ kostki masła
· śmietana kwaśna 300 ml
· sól (wg. uznania)
składniki na farsz
· kapusta kiszona 1 kg
· grzyby suszone 4 garście
· 2 cebule średniej wielkości
· olej rzepakowy 3 łyżki
· Liść laurowy, ziele angielskie, sól – według uznania
· białko (do posmarowania)

Sposób przygotowania
1. Kapustę wkładamy do garnka, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Podlewamy ok. 1,5 szklanki wody i dusimy na małym ogniu. Do kapusty zaglądamy co jakiś czas, sprawdzając czy woda całkiem nie wyparowała, można ją po trochę uzupełniać. Proces gotowania trwa do całkowitego zmięknięcia kapusty. Po tym czasie kapustę odcedzamy i siekamy drobno.
2. Grzyby należy uprzednio namoczyć w zimnej wodzie, przynajmniej na 5 godzin a najlepiej na całą noc. Potem razem z wodą w której się moczyły ugotować, trwa to ok. 30 minut. Grzyby należy odcedzić(wywar można wykorzystać do zupy grzybowej) i posiekać na drobno. 3. Kapustę i grzyby wymieszać razem. Cebulę posiekać i przesmażyć na oleju, dodać do farszu. Farsz doprawić solą i pieprzem, ale tak solidnie, nie może być jałowy. Farsz możemy przygotować kilka dni wcześniej i zamrozić.
4. Drożdże kruszymy do miski, dodajemy śmietanę, porządnie mieszamy aż drożdże całkowicie się rozpuszczą.
5. Do następnej miski przesiewamy mąkę, dodajemy masło i siekamy. Dodajemy śmietanę z drożdżami, solimy i wyrabiamy na ciasto. Ciasto nie zostawiamy do wyrośnięcia, ale od razu rozwałkowujemy, jednakże niezbyt cienko. Wykrawamy kółka o średnicy 6 cm.

Na każde nakładamy 1-2 łyżeczki farszu, sklejamy, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy pierożek delikatnie smarujemy rozbełtanym białkiem. 6. Pierożki pieczemy w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez 12-14 minut.

Świąteczny sernik - orzechowiec

Składniki
· 20 dkg zmielonych orzechów włoskich
· pół szkl. mąki pszennej
· ¾ szkl. mąki ziemniaczanej
· 1 szkl. cukru
· 8 jaj
· ¾ kostki masła
· łyżeczka proszku do pieczenia
· 1 kg zmielonego twarogu
· szklanka cukru
· 6 jaj
· budyń waniliowy
· 2 łyżki mąki tortowej
· kubek kwaśnej gęstej śmietany (400 ml)
· 1,5 kostki masła (300 g)
· 5 czubatych łyżek cukru pudru
· 1 op.cukru waniliowego

Polewa czekoladowa
· 100g masła lub margaryny
· 50g kakao
· 120g cukru pudru
· 4 łyżki mleka (w przypadku użycia masła) lub 2 łyżki mleka (w przypadku użycia margaryny)

Przygotowanie
1. Ciasto orzechowe: Żółtka należy oddzielić od białek i utrzeć z cukrem i masłem na puszystą masę, następnie dodajemy mąkę i proszek. Białka ubijamy na sztywno, i delikatnie łączymy ze zmielonymi orzechami dodając do masy jajecznej. Ciasto należy upiec w 180 st. w prostokątnej formie (ok 20x25 cm), wyłożonej pergaminem. Wyjąć i wystudzić.
2. Masa serowa: Żółtka utrzeć z cukrem, gdy staną się prawie białe połączyć z mąką i budyniem, potem dodajemy ser, a na końcu ubitą na sztywno pianę. Delikatnie ale
dokładnie należy wymieszać. Upiec (tak jak każdy sernik czyli w 160 - 170 st. ponad godzinę) w takiej samej formie jak ciasto orzechowe, wyłożonej pergaminem.
3. Krem: Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Ucierając, dodawać po łyżce śmietany, aż do uzyskania jednolitej masy.
4. Placek orzechowy przeciąć wzdłuż i jedną cześć posmarować kremem. Na to wyłożyć sernik, posmarować kremem i przełożyć drugą częścią placka orzechowego. Resztą kremu posmarować wierzch i dekorować np. orzechami lub polać polewą czekoladową i oprószyć wiórkami kokosowymi.

Polewa czekoladowa
Cukier puder najlepiej przesiać, żeby był gładki.
Masło (lub margarynę) roztopić w rondelku. Do roztopionego tłuszczu dodać kakao, cukier puder i mleko. Dobrze wymieszać trzepaczką i nie gotować. (Gdyby polewa była jeszcze za gęsta, dodać odrobinę mleka).
5. Ciasto powinno by włożone do lodówki na dobę!

Mateusz Krojenka z Margonina (czwarty w Master Chafie) i jego przepisy na wigilijne śledzie
Tatar ze śledzia
Do przygotowania potrzebujesz: 3 płaty Śledzia, 1 jabłko, 1 cebula, 1 ogórek kiszony duży, 70 ml oleju pietruszkowego, 2 łyżki Majonezu, 2 łyżeczki zblendowanej pietruszki
Sposób przygotowania: Śledzia, cebulkę, jabłko, ogórek kroimy w drobną kostkę wszystko razem dokładnie wymieszaj. Do blendera kielichowego daj duża garść pietruszki wlej 150 ml oleju i blenduj przez około 10 min. Następnie odcedź przez gazę. Do miski daj majonez oraz zblendowaną pietruszkę odcedzona z oleju dokładnie wymieszaj. Tatar wyłóż na talerz lub półmisek do około polej olejem A na górę wyciśnij z rękawa majonez z pietruszką.

Sałatka śledziowa
Do przygotowania potrzebujesz :
• 2 gotowane ziemniaki
• 2 ogórki kiszone
• Pół cebuli
• 1 płat śledzia matias
• 2 łyżki jogurtu naturalnego
• 1 łyżeczka majonezu
• Sól, pieprz
• Koper świeży.

Sposób przygotowania:
Ziemniaki kroimy w wieksza kostkę tak 1 cm/1 cm, ogórki w półksiężyce, cebulkę w kostkę i troszkę siekamy natur koperku. Wrzucamy wszystko do miski dodajemy majonez, jogurt naturalny oraz doprawiamy szczypta soli oraz pieprzu. Mieszamy wszystko dokładnie. Na końcu dodajemy pokrojonego śledzia.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto