MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

30 lat mija od śmierci Tadeusza Siejaka. W MBP w Chodzieży odbędzie się rocznicowe spotkanie

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Ze zbiorów MBP w Chodzieży
Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży zaprasza na spotkanie, podczas którego zebrani wspominać będą Tadeusza Siejaka. 7 czerwca mija bowiem 30 lat od jego śmierci.

MBP zaprasza na spotkanie wspomnieniowe w 30. rocznicę śmierci Tadeusza Siejaka. Odbędzie się w piątek, 7 czerwca o godzinie 17.

Spotkanie będzie mieć charakter wspominkowy - będą przyjaciele oraz współpracownicy Tadeusza Siejaka, z którymi zostanie przeprowadzony panel dyskusyjny przeplatany zdjęciami i fragmentami filmów.

Tadeusz Siejak żył krótko, bo zaledwie 44 lata, z tego 15 lat (1979-1994) w Chodzieży. Pracował w Zakładzie Inżynierii Komunalnej (ZIK-u), w pracowni projektowej. Później awansował na z-cę dyrektora, by ostatecznie stanowisko to utracić.

Napisał powieści: „Oficer” (1981 r.), „Próba” (1984 r.), „Pustynia” (1987 r.), „Dezerter” (1992 r.) oraz opowieści: „Książę czasu” (1995 r.), „Wielki spływ” (1995 r.), „Namiot wodza” (1995 r.), „Wielka kula” (1995 r.), a także esej „Głód sensu (1995 r.).

Szlak Tadeusza Siejaka

W 25. rocznicę śmierci chodzieskiego pisarza Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży utworzyła szlak literacko-turystyczny ,,Śladami pisarza Tadeusza Siejaka", na trasie zostały oznaczone punkty, które były dla niego ważne.

Początek szlaku znajduje się przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jak można przeczytać na tablicy informacyjnej: tutaj pisarz odbywał spotkania z czytelnikami. Nie uciekał przed trudnymi pytaniami - bo tworzył w bardzo gorącym czasie, rozdyskutowanym, gdy tworzyła się demokracja.
Punkt drugi to MOSiR, gdzie Tadeusz Siejak założył siłownię i utworzył pierwszy klub kulturystyczny w Chodzieży. Bardzo dbał o sprawność fizyczną.
Trzeci postój to stok narciarski, gdzie pisarz lubił przesiadywać, rozmyślać i - jakbyśmy dzisiaj powiedzieli - ładować akumulatory.
Kolejnym oznaczonym punktem na szlaku jest ulica Siejaka, gdzie pisarz mieszkał.
Piąty postój to Karczewnik, gdzie Siejak również spędzał wolny czas. Każdego ranka przepływał jezioro.
Na szlaku jest jeszcze tzw. ,,Dolinka Miłości" i Gontyniec. Pisarz miał w zwyczaju organizować 1 maja rajdy rowerowe dla przyjaciół i rodziny. Podobno strome ścieżki pokonywał bez przeszkód.
Szlak kończy się na cmentarzu, gdzie pisarz został pochowany. Zmarł 7 czerwca 1994 roku, przyczyną była choroba nerek, z którą zmagał się przez lata.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto