Rowery miejskie w gminie Chodzież. W kwietniu ruszą wypożyczalnie w Strzelcach i Ratajach!

Redakcja
Miejski Zakład Komunikacji ogłosił, że już pod koniec marca na chodzieskie ulice powinny wrócić „Chromki”. W tym roku strefa roweru miejskiego rozszerzy się także o gminę Chodzież. Wypożyczalnie powstaną w Strzelcach i Ratajach

Jeśli pozwoli pogoda, jeszcze w tym miesiącu na ulice Chodzieży wrócą rowery miejskie. Miejski Zakład Komunikacji planuje uruchomić system i udostępnić „Chromki” w ostatni weekend marca. Na początku kwietnia ruszyć mają z kolei dwie nowe wypożyczalnie, zlokalizowane na terenie gminy Chodzież - w Strzelcach i w Ratajach. Jak mówi wójt Kamila Szejner, będzie to swego rodzaju pilotaż. Jeśli bowiem rowery się przyjmą, do strefy „Chromka” będą sukcesywnie dołączać kolejne miejscowości.

Jedna aplikacja

O związanych z rowerami planach gminy wiadomo było już w ubiegłym roku. Na początek urząd postanowił zakupić 10 jednośladów i 12 stojaków, do których można będzie je „przypinać”. Wypożyczanie będzie odbywało się w ramach systemu miejskiego - poprzez tę samą aplikację „Roove”. Całą obsługą techniczną, tak jak w mieście, zajmie się MZK.

- Dołączamy do miejskiego systemu, ponieważ jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. W tym roku przeznaczymy na ten cel około 50 tysięcy złotych. W tej kwocie znajduje się koszt zakupu rowerów i stojaków, ale także koszty związane z amortyzacją, obsługą czy zakupem instrukcji - mówi wójt Kamila Szejner.

Same rowery będą kosztowały ponad 30 tys. złotych. Ich cena wynika stąd, że muszą być wyposażone w system GPS, specjalne zabezpieczenie i akcelerometr.

- Nasza gmina jest tak piękna, że warto odkrywać jej uroki również na dwóch kółkach - przekonuje wójt Kamila Szejner.

Strzał w dziesiątkę

W Chodzieży, gdzie rowery miejskie zostały oddane do użytku w połowie lipca ub.r., pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W pierwszym sezonie w systemie zarejestrowało się prawie 1300 osób. Użytkownicy wykonali ponad 10,5 tysiąca przejazdów, a łączny dystans jaki pokonały „Chromki” wyniósł 22 tys. 747 km.

Rowerami można było jeździć aż do końca października. Na okres jesienno-zimowy strefa wypożyczeń została zamknięta.

Zakupu rowerów dokonano w ramach tak zwanej „mobilności miejskiej” - czyli inwestycji pod nazwą „Wsparcie strategii niskoemisyjnej na terenie miasta Chodzieży, poprzez inwestycje w obszarze transportu zbiorowego celem zmiany świadomości i przyzwyczajeń mieszkańców”.

Na początku wypożyczalnie znajdowały się w sześciu punktach, ale bardzo szybko, bo już we wrześniu, na prośbę mieszkańców dodano kolejne 7 stref i wprowadzono „Chromki” z fotelikami dla dzieci.

(Na zdjęciach - "Chromki" na ubiegłorocznym pikniku sąsiedzkim na ul. Podgórnej, fot. Małgorzata Jeśko-Doręgowska)

Nowe mandaty od straży miejskiej

Wideo

Dodaj ogłoszenie