Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli przegląd wydarzeń 2017 roku - I półrocze

Bożena Wolska
Otwarcie nowego Urzędu Gminy w Budzyniu
Otwarcie nowego Urzędu Gminy w Budzyniu
Wiele się działo w mijającym roku: wspaniałe koncerty, świetne imprezy charytatywne, a także wielkie zmiany w oświacie poprzedzone strajkiem nauczycieli oraz kilka ciekawych inwestycji zakończonych oraz zaplanowanych... Przeżyjmy więc to jeszcze raz...

Jutro pożegnamy 2017 rok. Jak będziemy go wspominać? Oto przegląd wydarzeń.

Styczeń

Pierwszą petentką w nowym Urzędzie Gminy Budzyń, przy ul. Przemysłowej była mieszkanka Margonina, która przyszła załatwić sprawy związane z otwarciem sklepu. W drzwiach powitał ją wójt Marcin Sokołowski i tak 2 stycznia urząd został otwarty. Rozbudowa i modernizacja budynku, w którym kiedyś mieścił się kombinat PGR, trwała prawie 2 lata i kosztowała 4 miliony 700 tys. złotych. Powierzchnia całego obiektu wynosi 1000 metrów kwadratowych, jest w nim 70 pomieszczeń. Budynek został poświęcony i uroczyście otwarty prawie dwa miesiące później, jak wszyscy się w nim urządzili. Podczas otwarcia wójt Marcin Sokołowski, zapowiedział, że w przyszłości gmina ,,powalczy” o to, by Budzyń na nowo otrzymał status miasta. Terminu żadnego nie wskazał.

Noc z 3 na 4 stycznia komisarz Agnieszka Bornikowska zapamięta na zawsze - tak mówiła krótko po zdarzeniu. Pełniła służbę na stanowisku kierowania KPP w Chodzieży, około 1.30 odebrała telefon roztrzęsionej kobiety, jej 8-letnia córka przestała oddychać. Pani komisarz, w sposób profesjonalny, przez telefon, udzieliła pomocy matce - nieprzytomnego dziecka. Poszkodowane dziecko miało silny atak padaczkowy i dzięki prawidłowej reakcji policjantki udało się zapobiec tragedii. W listopadzie kom. A. Bornikowska zostałą uhonorowana ,,Kryształową Gwiazdą”.

15 stycznia 25 raz zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W naszym powiecie również. W sumie zebrano ponad 100 tys. złotych na sprzęt ratujący zdrowie i życie dzieciom i osobom starszym. Rekordowe licytacje to: 1600 zł (w Szamocinie) za kanapę podarowaną przez K. Jagiełło i 400 zł za dzień ,,burmistrzowania” w Chodzieży.

19 stycznia w Dziale Historii i Tradycji MBP w Chodzieży otwarto wystawę ,,120 lat chodzieskiej porcelany”. Było sporo wspomnień i niemal każdy zebrany miał do opowiedzenia jakąś historie związaną z fabryką - bo ,,Porcelana” to było życie miasta!

11 stycznia (to była środa) - po kilku dniach naśnieżania - ruszył wyciąg narciarski na chodzieskim stoku. 21 stycznia odbyły się I Otwarte Mistrzostwa w Narciarstwie Zjazdowym Chodzieskiego Klubu Gospodarczego. W kategorii open kobiet wygrała Karolina Wieczorek, a mężczyzn - Mateusz Hepner.

26 stycznia doszło do tragicznego zdarzenia. Karetka przewożąca 87-letnią kobietę na zabieg do szpitala, w Radwankach wpadła w poślizg, na łuku zjechała z drogi i uderzyła w w dom. Kierowca nie doznał poważniejszych obrażeń, jednak kobieta została poważnie ranna, miała m.in. złamaną nogę. Niestety, zmarła następnego dnia w szpitalu.

Angelika Wyka i Natalia Kledzik zostały laureatkami plebiscytu Człowiek Roku Powiatu Chodzieskiego 2016. Panie postanowiły połączyć pasję biegania z działalnością charytatywną. W 2016 roku zorganizowały I Mikołajkowy Bieg, z którego dochód przeznaczyły na pomoc choremu Filipkowi. W tym roku odbył się drugi bieg mikołajkowy.

Luty

7 lutego przy ulicy Jagiellońskiej otwarto klub sąsiedzki, pełni on funkcje spotkań mieszkańców oraz stanowi Centrum Animacji Rewitalizacji. Burmistrz Jacek Gursz chciał, aby jak największa liczba osób zaangażowała się w rewitalizację miasta - średnio z tym zaangażowaniem jednak wygląda.

9 lutego rozpoczęło się pierwsze Chodzieskie Forum Małżeństw - były warsztaty, bieg małżeński, a także małżeńska randka. Organizatorzy chcą upowszechnić ,,modę na małżeństwo”.

15 lutego zakończył się montaż dwóch żyrandoli w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Kosztowały 29 tys. złotych, a pieniądze pochodziły ze zbiórki od parafian, którzy okazali się bardzo hojni. Wcześniej kościół oświetlany był tylko przy pomocy bocznych kinkietów. A pomysł zakupu żyrandoli podsunął proboszczowi ks. Ireneuszowi Szypurze jeden z mieszkańców, który wyznał, że marzy o blasku żyrandoli w świątyni i przeznaczył na ten cel 2 tys. złotych. Od tego się zaczęło...

16 lutego odbył się Mistrzostwa w Jedzeniu Paczków, które zorganizowała chodzieska Cukiernia-Piekarnia Piotrowscy. Mistrzem został Kasper Filut, które ,,swoje” pięć pączków zjadł w ciągu 2 minut i 31 sekund.

17 lutego na powiatowej drodze z Budzynia do Dziewoklucza doszło do sporego - w naszym powiecie największego - karambolu, w którym uczestniczyło aż 9 samochodów. Spośród 17 osób, które znajdowały się w pojazdach, 68-letni mieszkaniec Gołańczy został lekko ranny. Do zdarzenia doszło około godziny 6 rano, w nocy padał marznący deszcz, do tego była dość gęsta mgła.

Marzec
1 marca w Narodowym Dniu Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” na chodzieskim cmentarzu odsłonięto obelisk im poświęcony. Z inicjatywą wyszło Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ,,Ziemia Chodzieska”. Podczas uroczystości odczytano Apel Smoleński.

1 marca zaczął obowiązywać nowy regulamin chodzieskiej strefy płatnego parkowania. Najtańszy bilet kosztuje 50 groszy i uprawnia do postoju przez 15 minut.

1 marca burmistrz Szamocina Eugeniusz Kucner powołał na swojego zastępcę Renatę Młynarczyk, która od 20 lat pracuje w urzędzie szamocińskim. Przed powołaniem na nowe stanowisko była inspektorem ds. podatkowych. Sekretarzem urzędu jest Maciej Nowak.

Radni Szamocina podczas sesji podjęli uchwałę w obronie swojego patrona Jana Pawła II. Wystąpili przeciwko głośnej sztuce ,,Klątwa” granej w Teatrze Powszechnym w Warszawie, w której postać Papieża Polaka przedstawiana była - zdaniem radnych - w obraźliwy sposób.

17 marca w Chodzieży odbyła się druga ekstremalna droga krzyżowa na Gontyniec. Uczestnicy wyruszyli nocą, o godzinie 22 spod kościoła pw. św. Floriana. Do pokonania mieli 14 kilometrów.

Przy pełnych trybunach, w hali sportowej Miejskiego Gimnazjum w Chodzieży, 18 marca odbyła się pierwsza - w naszym mieście -gala sztuk walki. Rywalizowano w boksie i K-1.

31 marca odbył się strajk nauczycieli, ZNP zorganizował go przeciwko reformie oświaty, walczono też o podwyżki. W Cho-dzieży nie strajkowano tylko w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Lekcje odbywały się także w Szkole Podstawowej w Budzyniu. W sumie w powiecie chodzieskim strajkowało 229 osób.

- 28 marca radni powiatowi podczas sesji przyjęli rezygnację z członkostwa w Zarządzie Powiatu Romana Golcza. Na następnej sesji na wniosek starosty Juliana Hermaszczuka wybrano nowego członka Zarządu i został nim Adrian Urbański.

Kwiecień

4 kwietnia firma ,,Komfort” w Budzyniu zorganizowała wielkie otwarcie nowej hali produkcyjnej. Honorowego przecięcia wstęgi dokonał wicepremier Jarosław Gowin.

Padający deszcz nie odstraszył mieszkańców Chodzieży do przyjścia (7 kwietnia) na plac przy kościele NNMP, gdzie zaprezentowano trzecią odsłonę Misterium Męki Pańskiej. Tym razem życie Chrystusa ukazane zostało z perspektywy cieśli przygotowujących dla niego krzyż. W Szamocinie Pasja odbyła się w Niedziele Palmową nad jeziorem Siekiera.

Tłumy dzieci i dorosłych szukały czekoladowych jajeczek - w sumie 2000 - w Niedzielę Palmową nad Jeziorem Miejskim. Zabawę zorganizował dla nich Urząd Miejski.

Ponad 100 wykroczeń odnotowali policjanci chodziescy podczas Wielkanocy, która w tym roku przypadała 16 i 17 kwietnia.

28 kwietnia, przed Dniem Flagi - który przypada 2 maja - członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego rozdawali biało-czerowne flagi.

Maj
Ponad 4 tysięczna publiczność bawiła się na plaży w Margoninie podczas koncertu Sylwii Grzeszczak. Piosenkarka zaśpiewała na zakończenie majówki, a wystąpiła w wersji na luzie - ubrana w wygodny dres.

- Dramatyczne sceny rozegrały się - 11 maja - przy ulicy Buszczaka w Chodzieży. Za jadącą rowerzystką biegł z nożem mężczyzna i wykrzykiwał, że ją zabije. Jeden ze świadków wezwał policję, która po przyjeździe obezwładniła napastnika. 37-latek był pijany.

- Bibliotekarze chodziescy w tym roku wymyślili nowy pomysł na promocję literatury. Raz w kwartale odbywać się ma ,,Uczta Literacka”. Pierwsza edycja odbyła się 15 maja i całości obracała się wokół powieści kryminalnych. Na zakończenie odbyło się spotkanie z autorem kryminałów Michałem Larkiem.

Około pół tysiąca ludzi wzięło udział w I Margonińskim Biegu Charytatywnym ,,Otwórzmy serca dla Mikołaja”. Dla chorego 14-latka zebrano prawie 10 tysięcy złotych. Można było wybrać różne dystansy od 1,5 kilometra do półmaratonu, gdzie biegł między innymi burmistrz Janusz Piechocki, a bieg z nim wylicytował za 300 złotych Leszek Śwital.

To była trzecia Noc Muzeów w chodzieskiej bibliotece. Tym razem wszystko obracało się wokół ceramiki. Odbył się pokaz multimedialny, w którym użyto między innymi fragmentów reportażu, który został nakręcone w 1965 roku w Chodzieży, były warsztaty ceramiczne, otwarto także wystawę ,,Ceramika chodzieska z czasów PRL”.

Na przełomie maja i czerwca przejazd kolejowy w ciągu ulicy Kościuszki w Chodzieży wreszcie został wyremontowany! Od lat upominali się o to kierowcy, mieszkańcy oraz burmistrz Chodzieży.

Sandra Staszewska ,18-letnia mieszkanka Chodzieży, została Miss Wielkopolski. Finał konkursu odbył się 20 maja w Kaliszu. Dziewczyna wprawdzie nie dotarła do ścisłego finału Miss Polski, ale i tak gratulujemy!

382 zawodników wzięło udział w 34. Biegu Grzymalitów. Najszybszym chodzieskim zawodnikiem był Robert Gehrke, przybiegł na miejscu 8. A wygrał wyścig Paweł Ochal z Bydgoszczy.

W ostatni weekend majowy w Szamocinie odbyły się Szamocińskie Dni Muzyki. Śpiewali: zespół Ira, Cleo, zespół Maraquja oraz Beata Spychalska.

Czerwiec

Starosta Julian Hermaszczuk zorganizował spotkanie - odbyło się 6 czerwca - podczas którego chciał porozmawiać z mieszkańcami o sprawach powiatu. Niestety, przyszło tylko kilka osób. Dlatego, jak później tłumaczył starosta, po tym doświadczeniu postanowił większą uwagę i aktywność wykazać w mediach społecznościowych.

Krystyna Miłobędzka, poetka obecnie mieszkająca w Puszczykowie, została Honorowym Obywatelem Chodzieży. Jej związki z miastem sięgają lat młodzieńczych, to właśnie chodzieskie liceum kończyła poetka . Z uwagi na chorobę Krystyny Miłobędzkiej tytuł w jej imieniu odebrał syn Wojciech Falkiewicz.

Obchodzono jubileusz XXV-lecia współpracy Chodzieży z Nottuln. Z tej okazji w mieście gościła 200-osobowa delegacja z Niemiec.

3 czerwca odbyły się Regionalne Targi Przedsiębiorczości i Edukacji w Chodzieży. Wystawców było dużo, a ponieważ pogoda była ładna, to i zwiedzający dopisali. ,,Chodzieżanin” tym razem miał również swoje stoisko.

Z wielką pompą chodziescy policjanci pożegnali swojego komendanta insp. Przemysława Dorniaka. Po pięciu latach na tym stanowisku postanowił odejść na emeryturę, powodem były kłopoty zdrowotne. Po kilku miesiącach komendantem został Sławomir Sobański - wcześniej był zastępcą komendanta KPP Piła.

Przez trzy dni trwała zabawa na Stadionie Miejskim w Chodzieży na powitanie wakacji. Pierwszego dnia wystąpiła Margaret, drugiego - Róże Euroby, Kobranocka i sztywny Pal Azji, a trzeciego - Majewska.

Coraz trudniej o pracownika... 26 czerwca prezydent Piły zrobił akcję na naszym dworcu i zapraszał chodzieżan do pracy w pilskich firmach. Na brak rąk do pracy w tym roku narzekali też chodziescy przedsiębiorcy, którzy coraz częściej zatrudniają Ukraińców.

Gimnazja w Chodzieży i Budzyniu, po kilkunastu latach, zakończyły swoją działalność. W wyniku reformy oświaty zostały zlikwidowane. W Szamocinie i Margoninie istniały zespoły szkół, które przekształcono w szkoły podstawowe.=

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto