Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat chodzieski w rankingu Newsweeka wypadł średnio

BOŻ
Powiat chodzieski w rankingu Newsweeka wypadł średnio
Powiat chodzieski w rankingu Newsweeka wypadł średnio sxc.hu/Sigurd Decroos
Newsweek ocenił 380 powiatów. Powiat chodzieski znalazł się niemal równo po środku stawki - na 199 miejscu. Ocena jest wypadkową wielu czynników, między innymi: stopy bezrobocia, zarobków czy liczby dzieci w przedszkolach

Tygodnik Newsweek przygotował ranking powiatów. Pod lupę wziął 380 jednostek samorządowych z całego kraju.
Dziennikarze bazowali przede wszystkim na danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wszystkie dane przeliczyli na punkty w skali od 0 do 100.

Maksymalną notę otrzymywał powiat, w którym wartość danej zmiennej była najbardziej pozytywna. Np. w kategorii bezrobocie najwięcej punktów otrzymał Poznań (jest ono w tym mieście najniższe w kraju - tylko 4,2 proc.), z kolei najgorzej wypadł powiat szydłowiecki (38,6 proc. mieszkańców jest bez pracy) i dlatego otrzymał zero punktów.

Jak wypadł powiat chodzieski? W rankingu zajęliśmy 199 miejsce, zdobywając 281 punktów. Dla porównania Sopot, który zajął pierwsze miejsce, dostał aż 577,1 punktów, a najgorzej sklasyfikowany powiat grudziądzki otrzymał 124 punkty. Nasi sąsiedzi wypadli różnie - jedni lepiej - pilski zajął 119 miejsce, inni gorzej - powiat czarnkowsko - trzcianecki zajął 208, powiat wągrowiecki - 286 miejsce.

Co brano pod uwagę, tworząc listę miejsc, w których żyje się najlepiej? Jako pierwszą uwzględniono stopę bezrobocia, którą u nas oszacowano na 16,5 procent. Dodać należy, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 14,1. Bezrobotnych jest 2 548 osób, a na początku stycznia tego roku było ich - 3113. W powiecie sopockim bezrobocie wynosiło zaś 4,8 procent.

Kolejnym wskaźnikiem była średnia pensja, jaką otrzymują mieszkańcy powiatu. U nas statystycznie jest to 3226,41 zł. Do zarobków w najlepszym powiecie trochę nam brakuje - w Sopocie wynosi ona 4 500 zł.

O miejscu w rankingu decydowało też to, ile osób pobiera zasiłek socjalny. W naszym powiecie jest to 8,9 procent populacji. Wiadomo też jaka powierzchnia mieszkania przypada na jedną osobę. U nas to 24,9 metra kwadratowego i okazuje się, że mniej więcej we wszystkich powiatach wielkość ta jest zbliżona.

Ważny był również wskaźnik obrazujący ile dzieci w wieku od 3 do 5 lat chodzi do przedszkola. W naszym powiecie to 73 procent. Dobry wynik nie dziwi, w powiecie bowiem przybywa przedszkoli niepublicznych, a i w publicznych chyba każde dziecko może otrzymać miejsce. Procent populacji z wyższym wykształceniem wyniósł u nas 11,4 procent i tutaj nie ma się szczególnie czym chwalić.

Ostatni wskaźnik to liczba przestępstw jaka przypada na 1000 mieszkańców. W ubiegłym roku na terenie powiatu wyniósł on 21,9. Nie była to wielkość szczególnie niepokojąca, okazuje się, że w większych ośrodkach jest znacznie gorzej. W wymienianym już Sopocie, wskaźnik ten wyniósł aż 72!

W rankingu wzięto także pod uwagę frekwencję w wyborach samorządowych w 2010 roku; miała ona zobrazować zaangażowanie społeczeństwa w życie publiczne. U nas wyniosła ona 49,08 procent i ta wielkość niewiele zmieniła się i w tym roku.

Skomentuj: Powiat chodzieski w rankingu Newsweeka wypadł średnio

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto