Pomoc dla osób na kwarantannie. Mieszkanka Chodzieży pyta: "Co z wynoszeniem śmieci?"

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Osoby objęte kwarantanną domową mogą liczyć na pomoc różnych instytucji, ale niektórych sytuacji nie przewidziano. Nie wiadomo na przykład, kto ma wynosić ich śmieci. Mieszkanka Chodzieży mówi, że kazano jej trzymać worki na balkonie

Mieszkanka Chodzieży, która na własnej skórze przekonała się jak wygląda życie podczas kwarantanny, mówi, że pomoc dla osób objętych kwarantanną nie funkcjonuje w sposób doskonały. Choć można liczyć na przykład na dostarczenie zakupów, to już w innych, wydawałoby się, równie prozaicznych kwestiach wsparcia nie ma. Jedną z takich kwestii jest wynoszenie śmieci.

Nasza czytelniczka zwracała się w tej sprawie do kilku źródeł. Konkretów nie uzyskała, za to usłyszała, że może trzymać worki ze śmieciami na balkonie.

Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej w specjalnym poradniku informuje, że osobom poddanym kwarantannie powinni pomagać pracownicy socjalni, policja i gminy. W ulotce jest jednak mowa o dostarczaniu produktów żywnościowych i posiłków oraz o wsparciu psychologicznym. Jak dowiedzieliśmy się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznym w Chodzieży - odnośnie wynoszenia śmieci nie ma żadnych wytycznych.

- Osoby przebywające na kwarantannie odwiedza policja, która ustala przy okazji zakres pomocy jakiej potrzebuje dana osoba. Jeśli zachodzi potrzeba dostarczenia komuś żywności, policjanci zgłaszają to nam i wówczas my taką pomoc zapewniamy, ale wyłącznie w tym konkretnym zakresie. Współpracujemy w tej kwestii z OSP w Milczu tłumaczy Iwona Górska z MOPS.

- Strażacy odbierają od nas paczkę, zawożą ją na miejsce i tam zostawiają. Zajmujemy się wyłącznie kwestiami, dotyczącymi podstawowych potrzeb. Wszystkich sytuacji, jak widać, nie da się przewidzieć, choć w niestandardowych sprawach też oczywiście reagujemy - dodaje.
To może być choćby sytuacja, gdy komuś kończą się niezbędne leki.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży również słyszymy, że kwestia wyrzucania śmieci osobie pozostającej na kwarantannie nie jest regulowana żadnymi przepisami ani wytycznymi.

- Oczywiście każda sytuacja jest wyjątkowa, dlatego też należy ją rozpatrywać w sposób indywidualny. Mimo to uważam, że osoba zgłaszająca swój problem powinna liczyć na MOPS bądź pomoc ze strony wolontariuszy. Pragnę przypomnieć, że w myśl prawa osoba pozostająca na kwarantannie jest osobą zdrową. Dodatkowo, proszę pamiętać, że śmieci wyrzucane przez każdego z nas winny być zapakowane w worek na śmieci, tak więc jest to "szczelny pakunek" nie stanowiący zagrożenia dla osoby, która by je ewentualnie wynosiła - informuje Karolina Pieniążek, rzecznik chodzieskiego "Sanepidu".

Na koniec dodajmy jeszcze, że Międzygminne Składowisko Odpadów w Toniszewie wydało w środę 1 kwietnia 2020 r. specjalny apel odnośnie środków ostrożności, jakie osoby objęte kwarantanną powinny zachowywać podczas segregacji śmieci.

Zarząd Międzygminnego Składowiska Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. w Toniszewie apeluje do mieszkańców, aby odpady (w tym środki ochrony osobistej jak rękawice, maseczki, fartuchy, kombinezony, chusteczki higieniczne itp.) pochodzące z lokali mieszkalnych osób zarażonych wirusem SARC-COV-2 lub osób objętych kwarantanną były umieszczane w szczelnie zamykanych workach, które należy oznaczać wielką literą "K", a następnie umieszczać je w pojemnikach na odpady komunalne zmieszane. Z uwagi na trwający stan pandemii Koronawirusa Covid-18 Zarząd MSOK w Toniszewie prosi o szczególną uwagę podczas segregacji odpadów z gospodarstw domowych - apeluje spółka.

Pismo zostało zamieszczone m.in. na stronie Urzędu Miejskiego w Chodzieży.

Na czym polega kwarantanna?

Stosuje się ją wobec osób zdrowych, co do których istnieje podejrzenie, że mogły mieć styczność z wirusem. Mogą to być np. ludzie, którzy niedawno wrócili z zagranicy lub zetknęli się z kimś, kto niedługo później zachorował na COVID-19. Obowiązek odbycia kwarantanny mają też domownicy osób zarażonych, które nie zostały hospitalizowane i chorują w domu. Szczegółowe informacje na temat kwarantanny można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Osoby poddane kwarantannie mają zakaz opuszczania domu w jakimkolwiek celu, co regularnie kontrolują służby porządkowe. Za złamanie zakazu grozi do 30 tys. złotych kary.

Pomoc dla osób na kwarantannie. Mieszkanka Chodzieży pyta: "...

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Dodaj ogłoszenie