Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Pociąg do sztuki” - podsumowanie i zapowiedzi Stacji Szamocin

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Połowa grudnia to czas, kiedy można już zacząć podsumowanie mijającego roku. Dla stowarzyszenia Stacja Szamocin był on bogaty w zdarzenia. Kontynuowało bowiem swój trzyletni projekt pn. „Pociąg do sztuki”, dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Jest on realizowany w różnych formach. Działania obejmują część artystyczną, edukacyjną oraz regionalną. Kilka dni temu zaprezentowano szamocińskiej publiczności kolejny nowy spektakl.

Trzeci rok „Pociągu do sztuki”

Teatr, działający od 25 lat na starym nieczynnym dworcu PKP, prezentuje od momentu istnienia m.in. lalkowe spektakle dla dzieci. W ciągu dwóch edycji „Pociągu do sztuki”, w 2020 i 2021roku, aktorzy Teatru Stacja Szamocin wraz z reżyserką, Lubą Zarembińską, wystawili w lokalnych szkołach i przedszkolach oraz w swojej siedzibie 50 przedstawień. W 2020 roku, trzy tytuły, z konieczności, musiały być wyemitowane on – line. W bieżącym roku udało się wszystkie (25) zagrać z udziałem publiczności.

- Cykl warsztatów Akademii Młodych Liderów prowadzą instruktorzy, którzy pracują w tej dziedzinie od kilkunastu lat. W czasie wakacji działały sekcje: teatralna, plastyczna, fotograficzna oraz cyrkowo-kuglarska. Mimo pandemii, dzieci i młodzież licznie brała udział w zajęciach. Każda edycja warsztatowa kończyła się pokazem finalnym dla rodziców, znajomych i mieszkańców miasta - relacjonuje Luba Zarembińska. - Odbyły się również oryginalne warsztaty japońskiego tańca butoh, gdzie uczestnikami byli m.in. aktorzy Teatru Wirtualnego z Piły oraz osoby z kraju.

Historia na zabytkowej ścianie

W tym roku już po raz drugi przyjechali do Szamocina studenci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy brali udział w Interdyscyplinarnych Warsztatach Artystycznych. Organizuje je i prowadzi Tymon Bocian, urodzony w Szamocinie, który wychował się na dworcu i od dzieciństwa wraz z matką oraz babcią uczestniczył we wszelakich przedsięwzięciach. Teraz jest, chociaż sezonowo, kontynuatorem.

- Istotną częścią „Pociągu do sztuki” jest cykl „Twój Szamocin – twoja historia”. Tegoroczne spotkania odbywały się w historycznym miejscu, przy zabytkowym spichlerzu rodziny Tollerów i tuż obok legendarnej sali Concordia. Przy Starej Skrzyni, atrakcyjnym sklepie a zarazem galerii artystycznej, miały miejsce pokazy multimedialne archiwalnych zdjęć i filmów, związanych z kulturą a także historią regionu - przypomina Luba Zarembińska. - Prezentowałam m.in. dorobek grup twórczych, działających zarówno przed wojną, jak i po wojnie oraz istniejących współcześnie. Przy tej okazji zainstalowano fotografie ze spektakli oraz z inscenizacji szamocińskiego teatru w USA.

Interesującym tematem była prezentacja, dotycząca historii dworca PKP w Szamocinie oraz linii kolejowej na trasie Chodzież – Gołańcz. Widzowie obejrzeli unikatowe fotografie budynków dworcowych i nagrane wspomnienia mieszkańców Szamocina, którzy opowiadali, jak wyglądało życie, gdy kursowały pociągi na tej trasie. Na szachulcowej ścianie Starej Skrzyni wyeksponowane zostały stare zdjęcia byłego dworca PKP.

Jakie plany na rok 2022

- W trzeciej edycji programu, w 2022 roku, będą kontynuowane sprawdzone formy edukacji artystyczno – historycznej, które Stacja Szamocin proponuje mieszkańcom - zapowiada Luba Zarembińska. - Część działań będzie realizowana na dworcu. Tematy, związane z historią regionu będą odbywać się również w centrum. Tradycyjnie przy gościnnej Starej Skrzyni. Planowane są również cykle pokazów multimedialnych w pięknie zagospodarowanej przestrzeni, za odnowioną biblioteką, przy Domu Pszczelarza pod starym dębem. M.in. planowane są prezentacje historii tzw. „Małej szkoły”, w której uczyło się wiele pokoleń szamocińskich uczniów. Współpraca i pomoc Szamocińskiego Ośrodka Kultury, który jest gospodarzem tego urokliwego miejsca, wzmocni merytorycznie działania “Pociągu do sztuki”

Premiera sprzed kilku dni

Na zakończenie tegorocznej edycji aktorzy z Grupy Kulnatura zadebiutowali jako scenarzyści reżyserzy i zarazem wykonawcy przedstawienia edukacyjno – ekologicznego „Kulturka w naturze”. W międzyczasie wraz z reżyserką Stacji Szamocin zdążyli przeprowadzić lekcje historyczno – literackie w szamocińskiej szkole oraz dla wychowanków OHP, zanim pojawiły się kolejne obostrzenia.

Aktualnie w Bibliotece Publicznej, przy Centrum Integracji Społecznej można obejrzeć wystawę, poświęconą Ernstowi Tollerowi, wybitnemu twórcy z okresu ekspresjonizmu niemieckiego, urodzonego 1 grudnia 1893 roku w Szamocinie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto