Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja Szamocin: „Pociąg do sztuki” dojechał do celu

Marek Wolski
Marek Wolski
Od 2020 roku Stacja Szamocin realizowała projekt „Pociąg dla sztuki”. Był on bogaty w przeróżne wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Teraz przyszedł czas na podsumowanie tych działań.

W 2020 roku Stacja Szamocin otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w wysokości 135 tys. zł na program, który miał na celu uaktywnienie i zachęcenia przede wszystkim młodych mieszkańców Szamocina do udziału w działaniach artystycznych, połączonych z edukacją.

Twój Szamocin – twoja historia

Jednym z elementów programu „Pociąg do sztuki” był cykl „Twój Szamocin – twoja historia” oraz lekcje historyczno–literackie o tematyce regionalnej, dotyczącej lokalnej historii. Mógł on być tworzony dzięki funduszom na zdigitalizowanie kaset VHS i magnetofonowych oraz wydrukowanie archiwalnych fotografii i starych pocztówek.

Odbyło się sentymentalne i wzruszające spotkanie uczestników pierwszych Ogólnopolskich Warsztatów Teatralnych, organizowanych przez Szamociński Ośrodek Kultury w 1997 roku i prezentacja filmowa widowiska „Wit Stwosz” z niezapomnianą rolą śp. Edmunda Świerczyńskiego.
Odtworzone zostały też unikalne dokumenty o Ernście Tollerze. Na www.stacjaszamocin.pl powstała zakładka Ernst Toller. Są to opracowania, wspomnienia, dokumentacja fotograficzna, filmy i audycje radiowe z archiwum stowarzyszenia oraz prywatnych zbiorów mieszkańców

– informuje Luba Zarembińska, która prowadzi słynną Stację Szamocin oraz Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne w Szamocinie.

Dodatkowo w magazynach dworcowych oraz w szamocińskiej bibliotece zorganizowano ekspozycję prezentującą życie i twórczość Ernsta Tollera, archiwalne pocztówki starej stacji kolejowej wyeksponowano na elewacji budynku PKP oraz na szachulcowej ścianie spichlerza, należącego przed wojną do rodziny poety.

Z kolei w sali bibliotecznej Centrum Integracji Społecznej wyeksponowano książki o tematyce "pogranicza zachodniego" i dokumentację fotograficzną z działalności szamocińskich grup twórczych. Stacja Szamocin nawiązała też współpracę z galerią Stara Skrzynia.

Budynek Starej Skrzyni stał się oryginalnym miejscem do ekspozycji fotograficznych i działań plastycznych, a publiczność i realizatorzy mieli okazję do wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń oraz integracji społecznej

– dodaje Luba Zarembińska.

W ramach tego cyklu miały też miejsce prezentacje mutimedialne, wystawy, działania plastyczno–pantomimiczne. Odbyły się wieczorne projekcje filmów np. z archiwalnymi wywiadami o linii kolejowej Chodzież–Gołańcz z osobami, które już nie żyją.

Niektóre działania prowadzone w roku 2020 miały formę online, w związku z pandemią i obowiązującymi obostrzeniami ograniczającymi spotykanie się w przestrzeni publicznej. Dotyczyło to przeważnie prezentacji lalkowych.

Pociąg do sztuki

W roku 2021 i 2022 przedstawienia były już grane „na żywo” z udziałem publiczności. W sumie w trakcie realizacji programu „Pociąg do sztuki” odbyło się 75 występów Teatru Stacja Szamocin. Spektakle były prezentowane w dworcowym teatrze, w szkołach podstawowych oraz przedszkolach na terenie powiatu chodzieskiego a także w innych placówkach m.in. w świetlicy w Róży Wielkiej, w rodzinnym teatrze Pracownia Lalek w Chrustowie i w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie.

Stacja Szamocin: warsztaty dla liderów

W ramach projektu „Pociąg do sztuki” w ciągu trzech lat odbyły się trzy edycje warsztatów interdyscyplinarnych Akademii Młodych Liderów. Każdorazowo prowadziło je pięciu instruktorów w czterech sekcjach. Zajęcia kończyły się pokazami finałowymi. W ten sposób powstało kilkanaście wystaw prac plastycznych i fotograficznych, które stanowią obecnie stałe ekspozycje. Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę w dziedzinach artystycznych i nauczyli się nowych umiejętności.

Zorganizowanie Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych było kontynuacją i powrotem do form zajęć interdyscyplinarnych, skierowanych do dorosłych uczestników z kraju. Obecność studentów kierunków humanistycznych, lingwistycznych i artystycznych ze znanych uczelni, przyczyniły się do wzrostu zainteresowania różnorodnymi dziedzinami artystycznymi m.in. teatru alternatywnego oraz działaniami Stacji Szamocin

– podkreśla Luba Zarembińska.

Bardzo ciekawą propozycją były też dwie edycje warsztatów artystycznych „Pamięć ciała”, które zawierały elementy japońskiego tańca butoh.

Prowadząca zajęcia Barbara Prądzyńska z wielką pasją i profesjonalizmem proponowała różne techniki teatru fizycznego, głównie z japońskiego tańca butoh. Podczas kilku dni pracy grupowej i indywidualnej powstały etiudy, wypracowane przez uczestników, które następnie zostały zaprezentowane przed kameralną publicznością. W czasie finałowych pokazów butoh, uczestnicy i widzowie odbywali swoistą podróż w przestrzeni wokół dworca oraz w salach teatralnych.

Obecnie Stacja Szamocin kończy projekt wystawami prac fotograficznych i plastycznych dzieci z Akademii Młodych Liderów w Centrum Integracji Społecznej.

Stacja Szamocin: „Pociąg do sztuki” dojechał do celu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto