Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Gontyńcu stanął krzyż. Wczoraj został poświęcony (ZDJĘCIA)

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Poświęcenie krzyża na Gontyńcu w Chodzieży
Poświęcenie krzyża na Gontyńcu w Chodzieży Jerzy Tarkowski
3 listopada br. w dniu Świętego Huberta Patrona myśliwych, leśników, jeźdźców, pod najwyższym wzniesieniem Wielkopolski – Gontyńcem, w pięknej scenerii jesiennego lasu spotkali się myśliwi i leśnicy powiatu chodzieskiego oraz ich Goście, aby uczestniczyć w poświęceniu krzyża i kapliczki św. Huberta, które powstały z ich inicjatywy, a także Nadleśnictwa Podanin, które jest fundatorem całości przedsięwzięcia.

Poświęcenia krzyża i kapliczki, dokonali: ks. kan. Ireneusz Szypura Proboszcz Parafii św. Floriana w Chodzieży
i dziekan Dekanatu Chodzieskiego oraz ks. Adam Kucharski Proboszcz z Podstolic i jednocześnie kapelan Koła Łowieckiego Daniel w Podaninie. W uroczystości wzięli udział: Jacek Kulpiński nadleśniczy Nadleśnictwa Podanin wraz ze współpracownikami, Damian Szcześniak nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia wraz z zespołem trębaczy myśliwskich Nadleśnictwa Sarbia, prezesi, łowczowie i myśliwi powiatu chodzieskiego - w tym gospodarze łowieccy tego terenu: prezes Zenon Jasiński i łowczy Ireneusz Pytel z K.Ł. „Daniel” w Podaninie oraz przedstawiciele kół łowieckich: „Ostoja” i „Noteć” w Chodzieży, „Ponowa” w Margoninie i „Szarak” w Budzyniu. Poza tym przybył również Mateusz Pietraszak z Chodzieży wraz z przedstawicielami środowisk chrześcijańskich zgromadzonych wokół Fundacji Miłości im. Jana Pawła II oraz Rodziny Kolpinga, i Kazimierz Słowowy - rzeźbiarz z Nietuszkowa, wykonawca kapliczki.

Gontyniec - piękne i ważne miejsce
Gontyniec, to najwyższe wzniesienie na Pojezierzu Wielkopolskim, a jednocześnie od lat jest ważnym miejscem na ziemi chodzieskiej - najpierw ze względu na historię czasów przed rozbiorowych, które są dowodem umiłowania miejscowej przyrody. Poza tym tutaj w latach niemieckiej okupacji został zaprzysiężony konspiracyjny oddział zbrojny Armii Krajowej. Przyrodniczą ciekawostką jest fakt, że w tej okolicy gniazduje bielik - pierwowzór naszego godła narodowego oraz że piękne stare buczyny prowadzone od wielu lat przez leśników Nadleśnictwa Podanin są dzisiaj przyrodniczą perłą północnej Wielkopolski. Tadeusz Siejak - pisarz zadomowiony w Chodzieży, w jednej ze swych książek, wtrąca liczne opisy chodzieskiej przyrody, oddając jej niepowtarzalne piękno, o bukach pisze m. innymi tak:”… u stóp góry starożytnej Słowian, której złote i czerwone plamy buków widać za oknem.” Dalej dodaje jeszcze jedno zdanie: „ potem zaczęły się zielenić buki i brzozy i zrobiło się weselej”.
Na Gontyniec prowadzą trzy szlaki turystyczne: dwa z Chodzieży i jeden z Oleśnicy, którymi od lat uczęszczają turyści, a w ostatnim okresie pielgrzymi i sportowcy.

Uroczystość poprowadził Przemysław Tarkowski - zastępca nadleśniczego ds. łowieckich, który na zakończenie powiedział: ”Mamy nadzieję, że wykonane staraniem myśliwych i leśników Nadleśnictwa Podanin - Krzyż i Kapliczka św. Huberta będą służyły nie tylko nam ale całej społeczności powiatu chodzieskiego i gościom. A wszyscy odwiedzający Gontyniec uszanują te symbole łowiectwa i chrześcijaństwa. Natomiast klimat i charakter środowiska leśnego i samego Gontyńca pozwoli zwiedzającym bardziej zrozumieć nas myśliwych, naszą pasję oraz zauważyć i docenić wkład jaki wnosimy w ochronę polskiej przyrody.”
Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia gospodarze zaprosili wszystkich Uczestników tej uroczystości na myśliwski posiłek na samym szczycie Gontyńca.
(Tekst: Jerzy Tarkowski

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto