MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić tulipany? Sprawdź, jak pielęgnować cebulki tulipanów i jak głęboko umieścić je w ziemi, by pięknie kwitły

Agata Kaźmierczak, Katarzyna Laszczak
W ogrodzie warto posadzić kilka odmian tulipanów o różnym terminie kwitnienia, by dłużej cieszyć się ich pięknymi kwiatami.
W ogrodzie warto posadzić kilka odmian tulipanów o różnym terminie kwitnienia, by dłużej cieszyć się ich pięknymi kwiatami. 123RF
Tulipany są łatwe w uprawie, ale żeby cieszyć się tymi kwiatami, trzeba je posadzić w odpowiednim terminie i we właściwy sposób. Nie jest to trudne, choć często mamy wątpliwości, jak głęboko sadzić cebulki tulipanów. Poznaj te zasady oraz terminy i ciesz się ogrodem pełnym tulipanów.

Tego dowiesz się z poradnika o uprawie tulipanów

Gatunków tulipanów jest ok. 150, a odmian kilka tysięcy. A do tego ciągle powstają nowe odmiany tulipanów. Warto choć kilka tych pięknych i łatwych w uprawie kwiatów posadzić w ogrodzie.

Kiedy sadzić tulipany?

Tulipany najlepiej sadzić od września do połowy października, w ciepły, słoneczny dzień. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że można sadzić cebulki również w listopadzie, a nawet grudniu, pod warunkiem że ziemia nie jest zmarznięta. Pamiętajmy jednak, że tak późno posadzone będą miały mało czasu, żeby się ukorzenić przed zimą i wiosną sprawnie ruszyć z wegetacją.

Jak głęboko sadzić cebule tulipanów?

Tulipany sadzimy zwykle na głębokość ok. 10 cm. Przyjmuje się, że powinna to być głębokość, równa:

  • trzem wysokościom cebuli – na glebach lekkich,
  • dwóm wysokościom cebuli – na glebach cięższych.

Jak sadzić tulipany?

Wkładamy je w ziemię w ten sposób, aby spiczasta część cebulki była u góry. Potem przysypujemy cebulę ziemią i od czasu do czasu podlewamy (jeśli jest bardzo sucho i nie ma mrozów).
Ziemię pod tulipany warto przemieszać z kompostem. Jeśli podłoże jest gliniaste, przygotujmy też warstwę drenażu na dnie dołka (np. wysypmy żwir lub keramzyt i przemieszajmy go lekko z ziemią). Cebule w mokrym, ciężkim podłożu mogą zgnić.

Sadzenie tulipanów jest bardzo proste, ale od dobrego miejsca i od odpowiedniej pory sadzenia zależy dalszy los rośliny. Jeśli wykonamy wszelkie czynności zgodnie z zaleceniami, tulipany będą zachwycały nas swoim urokiem całą wiosnę.

Gdzie posadzić tulipany? Miejsce ma znaczenie

Z reguły tulipany są łatwe w uprawie, dlatego nawet początkującemu ogrodnikowi nie sprawi problemu ich pielęgnacja. Jednak miejsce, w którym posadzimy tulipany, nie jest zupełnie obojętne. Po pierwsze powinniśmy zadbać o podłoże - gleba powinna być próchnicza, najlepiej o odczynie obojętnym (w uzyskaniu tego pomoże nawóz z kompostownika).

Poza tym, choć tulipany są dość tolerancyjne co do stanowiska, to pamiętajmy, że nie lubią palącego słońca. Dlatego najlepiej je sadzić w lekko ocienionych miejscach. W mocno nasłonecznionych ich kwiaty będą znacznie mniej trwałe.

Pielęgnacja, nawożenie i wykopywanie tulipanów

Tulipany kwitną wiosną. Są dość dobrze odporne na zmieniające się często warunki klimatyczne. Jeśli będą miały przepuszczalną ziemię, to nie zaszkodzi im deszcz. Dobrze znoszą też przejściową suszę, jednak gdyby wczesną wiosną brakowało deszczu, warto je podlewać. Pamiętajmy o spulchnieniu gleby wokół nich.

Tulipany warto nawozić. Najlepiej to zrobić przed sadzeniem oraz wczesną wiosną, gdy zaczną wypuszczać liście. Można stosować kompost, albo specjalne nawozy do kwiatów cebulowych (stosujemy je zgodnie z zaleceniami producenta). Przekwitłe kwiaty tulipanów zwykle usuwa się, ale liście i łodygę trzeba pozostawić do zaschnięcia. Cebulki wykopujemy w czerwcu-lipcu (kiedy zaschną liście) i przechowujemy w suchym, chłodnym miejscu do jesieni, kiedy znów je posadzimy. Bardziej ozdobne odmiany najlepiej wykopywać co roku, starsze oraz tulipany botaniczne - można co kilka lat. Przy okazji możemy rozmnożyć tulipany, rozdzielając cebulki przybyszowe.

Uwaga: nie wszystkie odmiany tulipanów są odporne na mróz. Dlatego jesienią warto je ściółkować kompostem lub okryć stroiszem (gałązkami iglaków).

Choroby tulipanów

  • Najgorszą chorobą tulipanów, która nierzadko zniekształca cały kwiat, jest szara pleśń tulipana. Dodatkowo podczas choroby na poszczególnych partiach rośliny pojawiają się drobne plamki. To choroba grzybowa.
  • Pstrość tulipana (TBV) jest drugą, ale wirusową chorobą, która najczęściej dotyka te kwiaty. Wirusowe choroby tulipanów są najniebezpieczniejsze dla cebuli. Pstrość objawia się srebrzystymi plamami na całej roślinie. Choroba ta może być rozprzestrzeniana na przykład przez mszyce.
Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kiedy sadzić tulipany? Sprawdź, jak pielęgnować cebulki tulipanów i jak głęboko umieścić je w ziemi, by pięknie kwitły - RegioDom.pl

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto