Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farma wiatrowa w Budzyniu - pierwsze wiatraki jeszcze w tym roku. Znamy terminy [ZDJĘCIA]

Olga Żądło
pixabay
Rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej w Budzyniu. Pierwsze turbiny mają zostać uruchomione jeszcze w tym roku!

W zeszłym roku pisaliśmy o zapowiedzi budowie farmy wiatrowej - kliknij.
Za inwestycję odpowiada firma EDP Renewables (Euronext: EDPR). EDPR dziś jest obecny na 14 rynkach międzynarodowych (Belgia, Brazylia, Kanada, Kolumbia, Francja, Grecja, Włochy, Meksyk, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone). Aleksander Rosa, przedstawiciel firmy, odpowiada na nasze pytania dotyczące powstającej farmy.

Kiedy planują Państwo oddanie farmy? Jakie są terminy?

Budowa rozpoczyna się teraz, czyli w styczniu 2021. Projekt podzielony jest na 2 etapy, uruchomienie pierwszego etapu, czyli 25 turbin (50MW) planowane jest na grudzień tego roku. Drugi etap, czyli 10 turbin (20MW) zostanie oddanie w połowie przyszłego roku.

Ile turbin wiatrowych powstanie w ramach inwestycji?

35 turbin wiatrowych o mocy 2MW każda.

Czy energia będzie przekazywana bezpośrednio dla mieszkańców okolicznych miejscowości?

Energia będzie wprowadzona do sieci wysokiego napięcia 110kV, która łączy się z krajowym systemem elektroenergetycznym w miejscowości Krzewina w gminie Kaczory i z tego punktu będzie rozprowadzana do odbiorców końcowych.
Biorąc pod uwagę fakt, że jest to kolejna inwestycja EDP Renewables w tym regionie i obecnie dostarczamy już do sieci w tym punkcie energię z dwóch innych istalacji o łącznej mocy 200MW, a wkrótce planujemy dołączyć kolejne 70MW, to tak duża ilość mocy z pewnością trafi pośrednio do mieszkańców powiatu chodzieskiego.

Czy mieszkańcy powinni się czegoś obawiać w związku z budową farmy? Czy niesie ona za sobą jakieś zagrożenia? (np. hałas turbin, zagrożenia przyrodnicze)

Turbiny wiatrowe nie mają negatywnego wpływu na środowisko, nie zakłócają zasięgu Internetu i wszelkich fal radiowych. Przed postawieniem farmy inwestor jest zobowiązany do przeprowadzenia szeregu specjalistycznych badań, aby wybudowane turbiny wiatrowe nie przeszkadzały mieszkańcom i miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. To także kształtowanie świadomości ekologicznej w regionie, również wśród młodego pokolenia – poczucie mieszkańców, że ich gmina jest ekologiczna. 

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) energia wiatrowa powiązana jest  
z mniejszą ilością negatywnych oddziaływań na zdrowie niż inne formy tradycyjnego wytwarzania energii, a wręcz będzie miała pozytywne skutki dla zdrowia poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. 

Warto podkreślić, że nie ma dowodów naukowych potwierdzających niekorzystny wpływ infradźwięków i dźwięków o niskiej częstotliwości wytwarzanych przez farmy wiatrowe na zdrowie człowieka. 

Czy i kiedy planują Państwo inne inwestycje w powiecie chodzieskim?

EDP Renewables cały czas poszukuje projektów o wysokiej rentowności na wszystkich rynkach, gdzie operuje, a powiat chodzieski jest dogodnym miejscem do rozwijania inwestycji, nie jest zatem wykluczone, że w przyszłości do portfolio firmy dołączą kolejne instalacje w tym regionie.

 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto