Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce będą „zielone szpitale”. Chodzieski szpital będzie inwestować w fotowoltaikę i pompy ciepła

Bożena Wolska
Bożena Wolska
29 placówek, wśród nich Szpital Powiatowy w Chodzieży, zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Szpitali podpisało deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chcą być „zielone” ze względu na środowisko, ale też kwestie ekonomiczne.

Ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, ochrona przed skutkami zmian klimatu czy ograniczenie lub całkowite wykluczenie produkcji CO2 w opieki zdrowotnej - to tylko niektóre z założeń deklaracji „zielonych szpitali”.
Deklaracja pomoże uzyskać szpitalom dofinansowanie na zmiany, które będą miały istotny wpływ na środowisko naturalne.

Pierwszym "zielonym szpitalem" w Polsce został Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. W 2022 r. placówka dołączyła do społeczności Global Green and Healthy Hospitals, która liczy ponad 1450 członków w 72 krajach, reprezentujących interesy ponad 43 000 szpitali i ośrodków zdrowia.

Jak tłumaczą przedstawiciele szpitali, obecnie wiele z nich nie jest w stanie pozwolić sobie na tak duże zmiany i właśnie podpisana we wtorek deklaracja, może im w tym pomóc.

Szpital w Chodzieży stawia na fotowoltaikę oraz pompy ciepła

Szpital Powiatowy w Chodzieży już z programu rządowego ,,Polski Ład" pozyskał pieniądze na instalację fotowoltaiczną. Panele zostały zamontowane na dachach.
- W ubiegłym roku uzyskaliśmy dzięki temu energię, która pokryła 27 procent naszego zapotrzebowania - mówi zastępca dyrektora szpitala Aleksandra Ćwikła.
Jak dodaje, w tym roku, po uruchomieniu szpitalnej kuchni, będzie to mniejszy procent pokrycia zapotrzebowania, jednak już teraz widać wymierne korzyści proekologicznych inwestycji.

- Mamy nadzieję, że uzyskamy pieniądze na kolejne proekologiczne zadania. Chcemy zwiększyć instalację fotowoltaiczną. Wprawdzie mamy ograniczona powierzchnię, ale projektanci zastanawiają się jak można ją jeszcze wykorzystać - mówi A. Ćwikła. - Do tego chcemy zainwestować w dwie pompy ciepła.

Obecnie szpital ma własną gazową kotłownię, a ponieważ przepisy nakazują by szpital miał dwa źródła ciepła, również możliwe jest ogrzewanie olejowe.

Inne wojewódzkie szpitale także planują proekologiczne inwestycje: – Myślimy o fotowoltaice, segregujemy odpady, ale jeszcze dużo brakuje. Każda proekologiczna zmiana spowoduje w szpitalu gigantyczne oszczędności. Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie to ruszy do przodu – mówi Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto