Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież ma rondo im. Rotmistrza Witolda Pileckiego

Marek Wolski
Marek Wolski
Zakończyła się długa procedura i w końcu radni w Chodzieży przegłosowali nadanie nazwy rondu u zbiegu ulic: Wiosny Ludów, Dąbrowskiej, Ofiar Gór Morzewskich i Mostowej. Od teraz nosi ono nazwę Ronda im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Inicjatorem nadania nazwy bezimiennemu do tej pory rondu przy zbiegu ulic: Ofiar Gór Morzewskich, Mostowej, Wiosny Ludów i Marii Dąbrowskiej było Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne.

Na przełomie marca i kwietnia 2022 roku jego członkowie przeprowadzili dwie akcje zbierania podpisów pod wnioskiem o nadanie nazwy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
11 kwietnia ub. roku wniosek poparty 545 podpisami znalazł się w biurze Rady Miejskiej. Ponad miesiąc później (19 maja) do chodzieskiego magistratu wpłynął wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej, które jako patrona widziało ks. Leonarda Kurpisza.

W związku z tym burmistrz Chodzieży, Jacek Gursz ogłosił dwuetapowe konsultacje. W pierwszym etapie, trwającym do końca czerwca 2022 roku, mieszkańcy Chodzieży mogli przesyłać własne propozycje patrona ronda. Następnie powołany przez burmistrza Zespół ds. Konsultacji w składzie:

  • Szymon Zychla (przewodniczący zespołu) – Urząd Miejski w Chodzieży
  • Przemysław Lasota – Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne
  • Dorota Marciniak – Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej
  • Tadeusz Matraszek – historyk
  • Marcin Stróżyna – historyk

dokonał wyboru pięciu kandydatów na patrona ronda, znajdującego się przy kościele pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży.

Byli to:

  • "Grzymalici"
    herbem „Grzymała” legitymowali się dawni właściciele Chodzieży: Potuliccy i Grudzińscy. Od ich znaku rodowego wywodzi się obecny herb Chodzieży
  • "Klara Budnowska"
    chodzieżanka, popularyzatorka ruchu ZHP i wychowawca młodzieży, związana z zespołem śpiewaczym „Halka”, założycielka Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chodzieskiej działającego w latach 1959-1968
  • "ks. Leonard Kurpisz"
    proboszcz parafii pw. św. Floriana w Chodzieży w latach 1924-1936, patriota i działacz społeczny, autor pierwszej monografii Chodzieży pt. „Kronika kościołów chodzieskich”
  • "Pierwsi Piastowie"
    dynastia Piastów, założyciele Państwa Polskiego, w roku 2025 obchodzona będzie 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego
  • "Rotmistrz Witold Pilecki"
    współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, po wojnie aresztowany przez komunistów, poddany brutalnemu śledztwu, skazany na śmierć i zamordowany 25 maja 1948 r.

W drugim etapie konsultacji, trwającym od 14 lipca i do 31 sierpnia, wszyscy pełnoletni mieszkańcy Chodzieży mogli oddać głos na jedną z tych pięciu propozycji. Głosowanie odbywało się poprzez wypełnienie ankiety i dostarczenie jej do kancelarii Urzędu Miejskiego.

13 września Zespół ds. Konsultacji, podał wynik konsultacji społecznych.
Do Urzędu Miejskiego dotarły 704 ankiety. 671 z nich było ważnych, a 33 uznano za nieważne z powodu: nieoddania głosu, braku wymaganych w ankiecie danych lub zamieszkania głosującego poza granicami miasta Chodzieży.

Jak głosowali chodzieżanie?

  • "Rotmistrza Witolda Pileckiego": 365 ankietowanych, tj. 54,40 % ważnych głosów
  • "ks. Leonarda Kurpisza": 189 ankietowanych, tj. 28,17 % ważnych głosów
  • "Grzymalitów": 70 ankietowanych, tj. 10,43 % ważnych głosów
  • "Klary Budnowskiej": 36 ankietowanych, tj. 5,36 % ważnych głosów
  • "Pierwszych Piastów": 11 ankietowanych, tj. 1,64 % ważnych głosów

Wynik głosowania jednoznacznie wskazywał, że chodzieżanie, którzy skorzystali z możliwości udziału w konsultacjach społecznych, chcą aby patronem ronda przy skrzyżowaniu ulic: Ofiar Gór Morzewskich, Wiosny Ludów, Mostowej i Marii Dąbrowskiej był rtm. Witold Pilecki.

Po ponad czterech miesiącach od ogłoszenia wyników konsultacji społecznych, burmistrz Chodzieży zarekomendował Radzie Miejskiej nazwę „Rotmistrza Witolda Pileckiego”. Stosowny projekt uchwały o nadanie tej nazwy trafił na obrady sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 23 stycznia. Wszyscy uczestniczący w sesji radni zagłosowali „za” i w ten sposób jednogłośnie uchwalili, że rondo obok kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży nosi teraz imię „Rotmistrza Witolda Pileckiego”.

Cieszymy się, że wola mieszkańców naszego miasta została uszanowana i ten wielki polski bohater i patriota zostanie upamiętniony w Chodzieży

– mówi prezes Chodzieskiego Stowarzyszenia Patriotycznego Przemysław Lasota.

ZOBACZ TAKŻE:

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy … na Gontyńcu

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto