Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukazała się nowa książka o historii Mikołaja Wełnica

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Mikołaj Wełnic
Mikołaj Wełnic Arch. Prywatne M. Wełnic
„Dzieje parafii pw. św. Józefa w Raczynie i kościoła w Zacharzynie” to już szósta książka Michała Wełnica dotycząca historii powiatu chodzieskiego.

„Dzieje parafii pw. św. Józefa w Raczynie i kościoła w Zacharzynie” to szósta książka Michała Wełnica. Wcześniejsze to ,,Pod płaszczem Maryi. Historia parafii Szamocin w latach 1922-2017”, ,,Dzieje parafii kolegiackiej pw. św. Floriana w Chodzieży w latach 1918-2018”, ,,Działalność Zgromadzenia Sióstr Serafitek na Ziemi Chodzieskiej i w okolicy”, ,,Szamocińskie ciekawostki”, ,,Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie 1922-2022”.

Głównym źródłem w opracowaniu historii parafii raczyńskiej było archiwum parafialne oraz inne źródła drukowane. Książka w pierwszym rozdziale skupia się również nad dziejami wsi należących do parafii. W opracowaniu ich historii bardzo cennymi okazały się publikacje niemieckojęzyczne, w których opisano nadnoteckie miejscowości zamieszkałe wcześniej przez kolonistów olęderskich (osadników niemieckich). Publikacje te są bardzo cennym źródłem poznania historii tego obszaru, ponieważ autorzy mieli dostęp do starych kronik, różnych opracowań niemieckich, a także wspomnień dawnych mieszkańców.

Historia Raczyna oparta na źródłach

Dzieje parafii w Raczynie i kościoła filialnego w Zacharzynie kryją w sobie bardzo ciekawą historię, która szczególnie zainteresuje - mam nadzieję - lokalną społeczność. Temat ten jest doskonałym przykładem na zobrazowanie dziejów tzw. „małej Ojczyzny”. Okres istnienia wspólnoty parafialnej prawie dokładnie pokrywa się z budowaniem polskiej historii tych terenów, co było możliwe wyłącznie dzięki zaangażowaniu mieszkających tu ludzi. Czytelnik zapewne znajdzie w treści książki wiele zaskakujących informacji, o których wcześniej nie słyszał. Bardzo ciekawa jest historia tworzenia się parafii, a szczególnie determinacja nowo przybyłych mieszkańców wsi, zabiegających o przekazanie zboru poewangelickiego i erygowaniu przy nim parafii rzymskokatolickiej - mówi Michał Wełnic.

Czytelnicy, poza poznaniem historii parafii raczyńskiej, będą mieli okazję przybliżyć sobie historię większości wsi, które wchodzą w skład parafii. Wszystkie miejscowości od powstania (początek XIX w.) aż do 1945 roku miały typowo niemiecki charakter, ponieważ w głównej mierze zamieszkiwane były przez Niemców. W książce zostały zawarte również biogramy proboszczów, pełniących posługę w Raczynie i Zacharzynie, a było ich przez te 75 lat dziesięciu. Ponadto, zostały opisane budynki kościołów pod względem architektonicznym, a także życie religijno-społeczne parafii. Publikacja zawiera również bogaty materiał ikonograficzny. Wiele zdjęć czarno-białych, jak i kolorowych.

A OTO POCZET CHODZIESKICH PISARZY

Książka Mikołąja Wełnica do kupienia
Książka ma 152 strony, została wydana przez Wydawnictwo Kontekst z Poznania. Publikację będzie można nabyć w parafii w Raczynie, a także zapewne w Szamocinie. Cena ok. 30 zł.

Mikołaj Wełnic pracuje jako nauczyciel. Podjął też studia doktoranckie w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak mówi, pisanie zapewne z nim pozostanie. Ma kilka projektów w realizacji, a także wiele próśb o przygotowanie opracowań historycznych, m.in. biografii historycznych.

Przede wszystkim czeka mnie przygotowanie rozprawy doktorskiej

- dodaje.

ZOBACZ TAKŻE INFORMACJE O KSIĄŻCE ALAGIERSKICH

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto