Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie o Góreckich Męczennikach podczas Narodowego Święta Niepodległości

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
od 16 lat
W nocy z 11 na 12 listopada 1939 r. zostali wywiezieni do Paterka k. Nakła nad Notecią i rozstrzelani w pobliskiej żwirowni. Ruszają działania związane z ich beatyfikacją

W niecały miesiąc po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę w 1939 roku, Górka Klasztorna została zamieniona na obóz koncentracyjny dla Misjonarzy Świętej Ro­dziny i duchowieństwa diecezjalnego.

W nocy z 11 na 12 listopada 1939 roku wywieziono więźniów góreckich do Paterka koło Nakła nad Notecią, gdzie ich w okrutny sposób zamordowano. Jednym z oprawców był komendant obozu Harry Schultz, pracujący przed wojną jako buchalter w łobżenickim młynie. Należał on do V kolumny hitlerowców w Polsce. Miał na sumieniu 180 morderstw Polaków i Żydów. Po wojnie został zdemasko­wany na Ziemiach Odzyskanych i skazany na karę śmierci w 1953 roku.

Z więzionych w Górce misjonarzy zostało zamordowanych 5 księży z ks. Prowincjałem Piotrem Zawadą na czele oraz 25 braci zakonnych. Oprócz nich zginęło także przeszło 20 księży diecezjalnych, dwóch księży z innych zakonów i dwie siostry zakonne należące do Zgromadze­nia Służebniczek Niepokalanego Poczęcia N.M.P.. Kilka dni później zamieniono Górkę na obóz zagłady dla Polaków i Żydów.

W bestialski sposób zamordowano tu Annę Jaworską, rozrywając ją żywcem. Roz­strzelano następnie wszystkich Polaków i Żydów (ok. 40 osób), których pochowano w klasztornym ogrodzie. W miejscu tym stoi dziś pomnik upamiętniający tę zbrodnię. Po wojnie ciała pomordowanych ekshumo­wano i przeniesiono na cmentarz w Łobżenicy. Po sromotnej klęsce Anglików pod Dunkierką w czerwcu 1940 roku utworzono w Górce Klasztornej obóz dla jeńców angielskich.

Od jesieni 1943 roku do końca wojny Górka była obozem szkoleniowym dla hitlerowskich hufców pracy. Młodzież ta dość rozwydrzona, z którą nawet wychowawcy z tru­dem dawali sobie radę, wpadała do kościoła i demolowała obrazy i figury Świętych. W międzyczasie Polacy, którzy nie zostali wywiezieni do obozów pracy, przekradali się przez mury, aby ze studzienki zaczerpnąć cudownej wody, którą się wzajemnie dzielili.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz materiału wideo z obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Górce Klasztornej, gdzie w szczególny sposób wspominano Góreckich Męczenników. W naszym materiale ks. Janusz Jezusek MSF ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Górce Klasztornej mówi także o podjętych działaniach na rzecz beatyfikacji męczenników.

Wspomnienie o Góreckich Męczennikach podczas Narodowego Świę...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wspomnienie o Góreckich Męczennikach podczas Narodowego Święta Niepodległości - Piła Nasze Miasto

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto