MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojciech Kantorski tworzy grę komputerową o Chodzieży. Premiera już we wrześniu

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży
Wędrówki miejskimi ulicami, zagadki, zadania, czyli Chodzież jako gra komputerowa. Jak zapewnia jej autor, Wojciech Kantorski, dostępna będzie w sieci już we wrześniu, całkowicie bezpłatnie.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie tej gry?

Wojciech Kantorski:

- Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży co roku organizuje wyprawy, tzw. "Quest Chodzieski", który pozwala przemierzyć ulice miasta w szczególny sposób. To taka miejska gra terenowa, z chodzeniem, rozwiązywaniem zagadek i zdobywaniem nagród.
Jako, że zajmuję się hobbistycznie tworzeniem gier (już ich trochę stworzyłem i wydałem, mam nawet na swoim koncie pewne "perełki", z których jestem dumny), uznaliśmy, że fajnie by było, gdyby do tej gry terenowej dołączyć również grę komputerową. Przyjąłem to i zacząłem tworzyć, chociaż przyznam, że proces ten nie jest taki łatwy, jak pierwotnie zakładałem. Odwzorowywanie miasta i zwracanie uwagi na detale, które i tak czasem gdzieś umykają, nie jest łatwe.

Gra, zgodnie z planem, będzie dostępna już we wrześniu?

Zostało mi jeszcze trochę do zrobienia, jednak analizując to, co zostało zrobione do tej pory - zdążę. No, chyba, że wynikną jakieś problemy, ale tego nie zakładam. Na początku sierpnia mieliśmy w bibliotece testy wersji demonstracyjnej gry, które pozwalały dojść do pewnego momentu. Myślę, że ich uczestnikom podobało się to, co zostało przedstawione.

Jak będzie można w nią zagrać?

- Myślę, że gra będzie dostępna na stronie biblioteki oraz w samej bibliotece i każdy, kto będzie chętny, będzie mógł sobie w nią zagrać. Oczywiście będzie darmowa.

Poznajmy jakieś szczegóły produkcji...

- Całość opiera się na grafice 2D i widoku z góry. Część miasta, którą przemierzamy, opiera się na grze terenowej "Questu Chodzieskiego". Również scenariusz jest bardzo zbliżony. Chodzi o to, by przenieść zabawę w świat wirtualnej rozrywki i by każdy, w dowolnym czasie, mógł sobie zobaczyć Chodzież w takiej rysunkowej formie. Wszystkie grafiki rysuję sam, więc trochę to zajmuje. Oczywiście, jak to twórca, ciągle czuję niedosyt, że coś nie jest takie, jak bym chciał na 100%, ale myślę, że to normalne. Poza wędrówką przez rysunkowe miasto, będziemy mieli też różne interakcje. Będziemy mogli zwiedzić ważniejsze miejsca historyczne oraz zobaczyć fotografie realnych budynków/miejsc oraz ujrzeć to, jak przenikają one do świata gry.

Dla kogo ta gra jest przeznaczona?

- Jeżeli chodzi o wiek, to myślę, że jest to 11+. W grze są dialogi i zagadki, które mogłyby stanowić problem dla młodszych, bądź też być nie do końca zrozumiane. Oczywiście, młodsi również będą mogli zagrać, chociaż zapewne ktoś starszy będzie musiał niekiedy pomóc. Różne są dzieci. Istnieją nawet wybitne 5-latki, które bardzo dobrze pojmują immersję świata gier. Bardzo smuci mnie też przekonanie wielu starszych osób, że jak gra komputerowa, to musi być przeznaczona dla dzieci. Wiele dzisiejszych gier może wciągnąć, niczym dobra książka, potrafiąc opowiedzieć bardzo ciekawe i niekiedy wzruszające i piękne historie. Myślę, że każdy chętny i w każdym wieku może grać w gry i wynieść z tego interesujące doświadczenia. Oczywiście, o ile chce i jest zainteresowany.

W naszej galerii kilka screenów z produkcji oraz zdjęcia z testów gry w MBP w Chodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto