Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Używając fajerwerków trzeba przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie

Bożena Wolska
Jak co roku, w grudniu nasila się problem związany ze sprzedażą i używaniem petard i fajerwerków. Policja ostrzega, że zabawa fajerwerkami może być niebezpieczna.

Okres noworoczny to czas, w którym najczęściej kupujemy petardy i fajerwerki. Niestety prowadzone od lat statystyki dowodzą, że nieumiejętne obchodzenie się z tymi materiałami każdego roku jest przyczyną wielu pożarów i nieszczęśliwych wypadków takich jak: oparzenia skóry, zapalenia odzieży, utrata wzroku, uszkodzenia ciała a nawet śmierć.
Fajerwerki zaliczane są do grupy materiałów wybuchowych, które w swoim składzie chemicznym zawierają mieszaniny związków chemicznych powodujących po odpaleniu efekty świetlne, dźwiękowe, czy ich kombinację.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż polskie przepisy nakładają obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego poprzez określenie nazwy i klasy wyrobu, numeru normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie wyrobu w polską instrukcję użytkowania.

Policjanci chodzieskiej komendy w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ostatnim czasie przeprowadzili pogadanki w szkołach, gdzie zwracali uwagę na zagrożenia związane z użytkowaniem materiałów wybuchowych, przestrzegali przed niezgodnym z warunkami, użytkowaniem takich wyrobów, wreszcie podejmowali tematykę odpowiedzialności karnej. Przypominamy, że tylko osoby pełnoletnie mogą kupować fajerwerki. Sprzedaż osobom poniżej 18 roku życia podlega odpowiedzialności karnej.

Aby nie dopuścić do powstania sytuacji niebezpiecznej, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa:
1.  Przy zakupie materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy aby na pewno zostały dopuszczone do sprzedaży i czy posiadają instrukcje obsługi w języku polskim. Nie należy kupować petard niewiadomego pochodzenia.
2. Nie odpalaj wyrobów pirotechnicznych w miejscach i okolicznościach mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby.
3.   Nie wolno dopuścić do sytuacji, gdzie dzieci mają dostęp do takich materiałów, a przy ich odpalaniu powinny być tylko obserwatorem. Czy wiedziałaś/eś, że pręt od zimnych ogni zaraz po zgaśnięciu może mieć temperaturę 650°C? Najbezpieczniej będzie, jeśli odłożysz go do pojemnika z zimną wodą.
4. Przed odpaleniem należy zapoznać się z instrukcją użytkowania i stosować się do niej.
5. Materiały pirotechniczne należy przechowywać w miejscach suchych, z dala od źródeł ciepła i bez dostępu do nich dzieci.
6. Nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych – nie należy także zbliżać się do nich przez 10-30 minut. Jeżeli opakowanie ma pęknięcia, rozdarcia, wgniecenia bądź wybrzuszenia, albo wysypuje się z niego materiał pirotechniczny – nie kupuj takiego produktu!
7. Podczas odpalania fajerwerków nie należy się nad nimi pochylać.
8. Nie należy odpalać materiałów pirotechnicznych w tłumie oraz pod wpływem alkoholu.
9. Nigdy nie należy przerabiać fajerwerków ani próbować ich zrobić samodzielnie.
Pamiętajmy w tych dniach także o zwierzętach, dla których każdy huk jest bardzo stresujący. Niektóre czworonogi błąkają się i nie mogą znaleźć drogi do domu, inne mają stany lękowe, jeszcze innym serce nie wytrzymuje i padają. Warto z empatią podejść do tematu, by nie przysparzać cierpienia zwierzętom.
Rzecznik prasowy KPP Chodzież Karolina Smardz-Dymek
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto