MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Unia wspiera inicjatywy kulturalne. Z dotacji korzystają m.in. dolnośląskie biblioteki, muzea i ośrodki twórcze

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Koncert w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce – na scenie zespół Nullizmatyka
Koncert w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce – na scenie zespół Nullizmatyka Materiały prasowe Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej
Dolny Śląsk to jeden z najważniejszych regionów na kulturalnej mapie naszego kraju, gdzie poza uznanymi i popularnymi instytucjami wciąż powstają nowe. Są wśród nich biblioteki, muzea czy ośrodki twórcze, w których Dolnoślązacy mogą rozwijać swoje zainteresowania i talenty. Część z tych przedsięwzięć powstaje dzięki funduszom unijnym.

– Przedsiębiorczość, transport czy gospodarka niskoemisyjna to motory rozwoju naszego regionu. Ale pamiętamy również o innych dziedzinach, bardzo ważnych dla życia mieszkańców. Mam na myśli działalność instytucji czy ośrodków kultury. One niosą wartość samą w sobie, ale odgrywają także wielkie znaczenie w budowaniu lokalnej tożsamości – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Dlatego wspieramy wiele inicjatyw i projektów kulturalnych, przeznaczając na nie ponad 180 mln zł, z czego prawie 115 mln zł to dofinansowanie z UE.

Wystawy i seanse

Położona u podnóża góry Ślęży Sobótka to jedno z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie zyskała dzięki Henrykowi Brodatemu w 1221 roku, czyli zaledwie 10 lat po uznawanej za najstarsze miasto w Polsce Złotoryi.

Przebudowa ślężańskiego domu kultury i utworzenie w nim Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej połączyło lokalną historię, związaną z wierzeniami Słowian, i teraźniejszość. Powstała nowoczesna, mieszcząca ponad 300 osób sala widowiskowa, biblioteka oraz inne pomieszczenia niezbędne do prowadzenia działalności kulturalno-edukacyjnej. Chętnie wykorzystują je animatorzy sztuki. W centrum organizowane są wystawy, koncerty, występy znanych muzyków i aktorów, przedstawienia teatralne, spotkania autorskie oraz seanse kinowe. Znakomite wyposażenie sali w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny sprawia, że każdy występ dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Wyjątkowa biblioteka

Unikatowe miejsce, ważne dla lokalnej społeczności zyskał również Bolesławiec. Władze miasta kupiły budynek, w którym mieścił się pierwszy dom handlowy i z pomocą funduszy unijnych otworzyły w nim Centrum wiedzy – wyjątkową bibliotekę, łączącą wiele funkcji kulturalnych.

Mieszkańcy Bolesławca mogą tu tradycyjnie wypożyczać książki, wziąć udział w dyskusyjnych klubach literackich, przyjść na spotkanie z autorami, obejrzeć wystawę. Mogą również skorzystać z bogatych zbiorów mediateki, w której znajdują się np. gry i filmy, e-booki i audiobooki. Amatorzy świata fantasy mają swój klub, w którym grają w komputerowe gry fabularne (RPG), zwolennicy zdrowego trybu życia spotykają się w klubie fanów vege, a miłośnicy nowoczesnych technologii w Akademii Bystrzaka. Jeśli doda się do tego zakątki dla najmłodszych, wygodne siedziska i kawiarnię – z pewnością każdy, niezależnie od wieku i pasji, znajdzie tu coś dla siebie.

Kup e-bilet

Podobne działania podejmują również inne dolnośląskie samorządy i instytucje kulturalne. Za pieniądze unijne przeznaczone na ochronę dziedzictwa kulturowego udało się m.in. odrestaurować zabytkowy pałacyk w Ścinawie, gdzie mieści się obecnie centrum pracy twórczej oraz schronisko młodzieżowe. Wsparcie otrzymało także jedyne w Polsce Muzeum Teatru, znajdujące się we Wrocławiu, które w swoich zbiorach ma kolekcję lalek Henryka Tomaszewskiego. Natomiast Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze postarała się o dotację na rozwój usług cyfrowych, obejmujących m.in. stworzenie aplikacji mobilnej do zakupu e-biletów.

Więcej informacji na temat projektów zrealizowanych w ramach programu regionalnego znajdziecie na stronie:

http://rpo.dolnyslask.pl

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Unia wspiera inicjatywy kulturalne. Z dotacji korzystają m.in. dolnośląskie biblioteki, muzea i ośrodki twórcze - Świdnica Nasze Miasto

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto