Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze Strzelec podsumowali swój projekt ekologiczny

Anna Wałkowska
Z transparentami maszerowano ulicami trzech wsi
Z transparentami maszerowano ulicami trzech wsi SP Strzelce
Opieka nad przyszkolnym ogródkiem, wizyty w oczyszczalni ścieków i sortowni odpadów, wyjazd do elektrowni wodnej oraz na farmę wiatrową, kolorowe eko-pochody i „żywiołowe” obchody Dnia Ziemi - to tylko niektóre spośród przedsięwzięć, jakich podjął się Szkolny Klub EkoSmakoszy ze Strzelec.

Klub działa od zeszłego roku przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Strzelcach. W ramach programu P&G, jego opiekunki postanowiły napisać własny projekt pt. „Wiatr, woda, Słońce… i My”, który otrzymał dofinansowanie z Fundacji Nasza Ziemia.

- Warto przypomnieć, że celem nadrzędnym projektu jest wskazanie potrzeby wykorzystania źródeł odnawialnych jakimi są energia wiatru, wody, słońca a także biogazów. Również uświadomienie młodych ludzi, że jesteśmy częścią ekosystemu i każde nasze działanie wpływa na środowisko przyrodnicze - mówią Małgorzata Adamowska i Ewa Porowska.

Realizację projektu rozpoczęto wycieczką do Małej Elektrowni Wodnej „Klawek”, znajdującej się przy rzece Łobżonka. Powstała ona w miejscu starego, nieczynnego już młyna. Następnie, klubowicze zwiedzali farmę wiatrową w Margoninie.O potężnej sile wiatru i niesamowitej energii jaką kumulują te stupięćdziesięciometrowe siłownie wiatrowe, opowiadał dzieciom miłośnik ziemi margonińskiej, Wojciech Burzyński.

Wraz z nadejściem wiosny, młodzi ekolodzy postanowili ożywić zapomniany przyszkolny ogródek. Prace rozpoczęto od przygotowania terenu. W wyznaczonym dniu, po zajęciach szkolnych, spora grupa ochotników z klasy IV i V stawiła się wyposażona w grabie, haczki, nożyce i rękawice. Kiedy liście zostały wygrabione, gałęzie wywiezione, a rabaty wypielone, rozpoczęto sadzenie roślin.

Projekt zakładał również wyposażenie dzieci w wiedzę na temat neutralizacji odpadów i nieczystości. O tym, jak przebiega proces oczyszczania ścieków, mogli się przekonać uczestnicy wycieczki do Oczyszczalni Ścieków w Chodzieży. Równie pouczająca okazała się wizyta w zakładzie Alvater w Pile, gdzie uczniowie podglądali między innymi pracę przy segregacji śmieci.Obejrzeli również składowisko odpadów, z którego produkowane gazy wykorzystywane są do wytworzenia energii elektrycznej.

Uwieńczeniem projektu była natomiast impreza z okazji Dnia Ziemi, w której uczestniczyły również dzieci z pobliskich przedszkoli. W jej trakcie prezentowano prace plastyczne i inscenizacje o tematyce związanej z ekologią, a także urządzono pochód z kolorowymi transparentami przez centrum Strzelec, Zacharzyna i Rataj. Tego dnia przeprowadzony został również Turniej wiedzy o ochronie i kształtowaniu środowiska oraz Quiz ekologiczny.

- Wszystkie działania tego dnia były punktowane. Każda z grup otrzymała dyplomy oraz upominki, natomiast najlepsi zostali nagrodzeni dodatkowymi indywidualnymi niespodziankami - informują nauczycielki.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto