Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TPPW w Chodzieży powiększyło się o Klub Młodzieżowy [FOTO]

ANK
TPPW w Chodzieży powiększyło się o Klub Młodzieżowy [FOTO]
TPPW w Chodzieży powiększyło się o Klub Młodzieżowy [FOTO] ANK
Chodzieskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego przyjęło 10-ciu nowych członków. Wszyscy są uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich. TPPW w Chodzieży otworzy dla nich Klub Młodzieżowy

Chodzieskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego zyskało właśnie 10-ciu nowych członków. Wszyscy są uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży i interesują się historią. TPPW w Chodzieży otworzy dla nich Klub Młodzieżowy.
- Cieszymy się, że nasze towarzystwo rośnie w siłę - mówi prezes chodzieskiego koła Roman Grewling.

Zobacz też:

Akty przyjęcia wręczono nowym członkom na ostatnim posiedzeniu TPPW. Roman Grewling oraz inni uczestnicy spotkania opowiadali o tym, czym zajmuje się towarzystwo i zachęcali chłopców do własnych historycznych i genealogicznych poszukiwań. Mówili m.in. o tym, że powstanie miało w Chodzieży bardzo krwawy przebieg. Chociaż mogłoby się wydawać, że o walkach i ich uczestnikach napisano bardzo wiele, członkom TPPW wciąż udaje się odkrywać nowe, interesujące szczegóły.

Od ponad roku chodzieskie koło zbiera biograficzne informacje o powstańcach. Mają one zostać wydane w formie książki - leksykonu biograficznego. Leksykon będzie zawierać również szczegóły, dotyczące prywatnego życia uczestników powstania. Towarzystwo nawiązało kontakt z rodzinami powstańców i to od nich pozyskało część potrzebnych danych.

Pozostałe informacje są sukcesywnie "wydobywane" z archiwów. Wiele interesujących dokumentów znajduje się na przykład w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie, w którym trwa obecnie remont i przebudowa. Jak jednak mówi Dorota Marciniak z TPPW w Chodzieży, warto cierpliwie czekać na dostęp. Zdeponowane tam dokumenty zawierają bowiem bardzo cenne - z punktu widzenia chodzieskich historyków - załączniki, takie jak np. życiorysy osób odznaczonych krzyżem powstańczym czy bardzo szczegółowe ankiety, które powstańcy wypełniali w okresie międzywojennym.

Zenon Sroka, który z takich ankiet dowiedział się kilku nieznanych mu dotąd szczegółów na temat obu swoich dziadków, mówił, że stworzenie rzetelnego opracowania historycznego wymaga wiele pracy.
- To jest praca, która właściwie się nie kończy - podkreślił.

Roman Grewling dodał zaś, że bardzo cieszy go, iż młodzi ludzie chcą z własnej inicjatywy pamiętać o powstaniu.
- Cieszymy się, że się zgłosiliście, bo wiemy, że mamy następców którzy o tym wielkopolskim zrywie nie zapomną - zwrócił się do nowych członków chodzieskiego TPPW.

Na koniec członkowie towarzystwa zaprosili uczniów na wycieczkę do Lusowa. W latach 1920-1937 mieszkał tam generał Józef Dowbor-Muśnicki - drugi dowódca powstania. Dziś to właśnie w Lusowie mieści się poświęcone mu muzeum.

Skomentuj: TPPW w Chodzieży powiększyło się o Klub Młodzieżowy [FOTO]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto