Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja Szamocin: nieustający „Pociąg do sztuki”

Marek Wolski
Marek Wolski
Stacja Szamocin jest jednym z tych miejsc, w których można "zaprzyjaźnić się" ze sztuką i nauczyć patrzenia na zwykłe z pozoru sprawy w sposób nieoczywisty. To doświadczenie jest udziałem kolejnych młodych roczników.

Na początku wakacji w słynnej Stacji przy ulicy Dworcowej w Szamocinie "ruszyły wagoniki" Akademii Młodych Liderów. Dzieci i młodzież z Szamocina i okolic spotykają się w czterech sekcjach: teatralnej, kuglarsko-cyrkowej, plastycznej oraz fotograficznej. Podobnie jak w poprzedniej edycji, do projektu zgłosiło się wielu uczestników, którzy na zajęciach rozwijają swoje talenty artystyczne. Zajęcia prowadzą: Monika i Karol Bykowscy (sekcja kuglarsko-cyrkowa), Milena Rybarczyk (sekcja plastyczna), Natalia Sass (sekcja fotograficzna) i Luba Zarembińska (sekcja teatralna). Zajęcia rozpoczęły się 1 lipca i potrwają do końca wakacji. Udział w nich jest bezpłatny.

Natomiast tuż przed wakacjami Stację zdążyły odwiedzić dzieci z Piły, w tym również ukraińskie, którymi opiekuje się Akcja Humanitarna „Życie”. Wszyscy obejrzeli wystawę prac fotograficznych i plastycznych uczestników Szamocińskiej Akademii Liderów oraz brały udział w spektaklu „Tancereczka i kominiarczyk” w wykonaniu Luby Zarembińskiej oraz w inspirujących warsztatach lalkowych. Zwiedziły też pomieszczenia starego dworca i obejrzały scenografię, a także lalki z przedstawień Stacji Szamocin.

W tym czasie odbywały się również Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne. Ich uczestnikami byli studenci z uczelni uniwersyteckich i artystycznych z Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

Pociąg do sztuki

Realizowany przez Stację Szamocin projekt „Pociąg do sztuki” rozpędzał się już od maja. Aktorzy zagrali 25 przedstawień lalkowych m.in. dla seniorów skupionych wokół świetlicy wiejskiej w Róży Wielkiej, którzy przyjechali do dworcowego teatru, by obejrzeć przedstawienie Luby Zarembińskiej. W prezentacjach spektakli lalkowych wzięli udział także uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Szamocinie, dzieci z przedszkoli w Strzelcach, Ratajach, Józefowicach, oraz w Margoninie i filiach w Lipinach, Próchnowie i Radwankach. Do tego grona dołączyli też uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chodzieży.

W Ośrodku na ulicy Dworcowej odbyła się także multimedialna projekcja i opowieść o historii linii kolejowej Chodzież – Gołańcz dla szamocińskich uczniów z klasy III b.

W sierpniu w Stacji Szamocin, oprócz zajęć Akademii Młodych Liderów, odbędą się też – organizowane w tym miejscu już po raz trzeci – ogólnopolskie warsztaty artystyczne z elementami japońskiego tańca butoh, które poprowadzi Barbara Prądzyńska. Zaplanowano je w terminie od 1 do 5 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto