Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

St. chor. sztab. Mirosław Łucki, który w 2013 roku zginął w Afganistanie, został upamiętniony na Jasnej Górze

ANK
Na Jasnej Górze otwarto wystawę, poświęconą st. chor. sztab. Mirosławowi Łuckiemu - pochodzącemu z Chodzieży komandosowi, który 5 lat temu poniósł śmierć podczas operacji wojskowej w Afganistanie

W ramach uroczystości upamiętniających odzyskanie niepodległości, w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze otwarta została wystawa pt. Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Mirosław „Miron” Łucki (1975-2013). W ten szczególny sposób uczczono pamięć pochodzącego z Chodzieży st. chor. sztab. Mirosława Łuckiego, który zginął pięć lat temu podczas operacji wojskowej w Afganistanie.

Był doświadczonym żołnierzem. W wojsku służył przez 16 lat i wielokrotnie brał udział w misjach poza granicami kraju. W nocy z 23 na 24 sierpnia jego oddział brał udział w operacji przejmowania broni i materiałów wybuchowych, używanych przez Talibów. Operacja prowadzona była przez afgańskich antyterrorystów, ale wspierali ją polscy komandosi. Mirosław Łucki zginął w wyniku wybuchu miny pułapki...

Po jego śmierci, do klasztoru na Jasnej Górze trafił jako wotum jego mundur. Teraz został on wyeksponowany w multimedialnej gablocie.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w minioną niedzielę 4 listopada. Jej fundatorem jest Polska Grupa Górnicza.

Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy batalionu Armii Krajowej „Parasol” i powstania warszawskiego, druga opowiada o Jednostce Wojskowej Komandosów Zespołu C z Lublińca, a trzecia, najbardziej multimedialna, związana jest z osobą Mirosława Łuckiego.

W przygotowaniu wystawy brały udział Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Parasol”.

- Było to dla nas sporym wyzwaniem, zastanawialiśmy się, jak opowiedzieć tę historię. Dla nas jasne było od razu, że nie może to być po prostu gablota, w którą włożymy mundur, napiszemy parę słów o „Mironie” (...). Chcieliśmy tę historię troszeczkę poszerzyć. W tym roku przypada 75. rocznica utworzenia Batalionu „Parasol”, jednego z najważniejszych oddziałów konspiracyjnej, okupacyjnej Warszawy. To piękna tradycja, do której nawiązuje Jednostka Wojskowa w Lubliń-cu, batalion C, którego żołnierzem był „Miron” - tłumaczyła Katarzyna Utracka, zastępca kierownika Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego, której słowa cytuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Zdjęcia: J. Gursz

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto