Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja w Szamocinie: Budynek "małej szkoły" zmieni się nie do poznania. Co w nim powstanie?

Redakcja
Ponad 3,3 miliona złotych będzie kosztować remont i przekształcenie budynku „małej szkoły” w Szamocinie w Centrum Integracji Środowiskowej. Gmina pozyskała na ten cel dużą kwotę w ramach rewitalizacji

To największe jak do tej pory dofinansowanie, pozyskane przez urząd miasta i gminy na realizację jednego zadania. Dzięki środkom z programu rewitalizacji, budynek „małej szkoły” w Szamocinie zostanie wyremontowany i przekształcony w Centrum Integracji Środowiskowej. Inwestycja będzie kosztować ponad 3,3 mln zł. Aż 85 proc. tych kosztów pokryje dotacja w wysokości ponad 2,8 mln zł, którą gmina otrzyma z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego.

- Nieprzypadkowo do rewitalizacji wybraliśmy akurat to miejsce. Wielu mieszkańców , którzy byli uczniami „małej szkoły”, darzy budynek dużym sentymentem. Sam też uczęszczałem tam na lekcje aż do czwartej klasy. Później tak jak inni kontynuowałem naukę w „dużej szkole” - mówi burmistrz Eugeniusz Kucner.

Centrum Integracji ma być miejscem, w którym będą spotykali się ze sobą przedstawiciele różnych środowisk. Przestrzeń dla siebie znajdą w nim zarówno osoby starsze jak i dzieci. Jak tłumaczy burmistrz, najmłodsi mieszkańcy będą mogli na przykład odrabiać lekcje z pomocą seniorów. Środowisko seniorskie jest zresztą w Szamocinie bardzo aktywne. Świetnym przykładem są działające w mieście teatry i zespoły, które w nowym centrum będą miały miejsce na swoje próby.

Z odnowionych pomieszczeń korzystać będzie także orkiestra i członkowie powstającej właśnie w Szamocinie spółdzielni socjalnej. Wygospodarowany zostanie niewielki aneks kuchenny, a sam budynek zostanie wyposażony w windę, aby w „życiu” centrum mogły uczestniczyć osoby mające problem z poruszaniem się. Generalny remont nie ominie oczywiście biblioteki, która ma już swoją siedzibę w niegdysiejszej „małej szkole”.

Szamocinowi udało się zdobyć środki na rewitalizację dzięki temu, że Zarząd Województwa Wielkopolskiego zwiększył przeznaczoną na ten cel pulę pieniędzy. W podobnej sytuacji była także Chodzież, która w pierwszym rozdaniu również znalazła się „pod kreską”.

- Mieliśmy nawet tyle samo punktów. Nasz projekt został oceniony bardzo wysoko, ale konkurencja była naprawdę duża - tłumaczy burmistrz Eugeniusz Kucner.

Dodajmy, że inwestycja ma być gotowa do grudnia 2020 roku - tak aby mogła zostać oddana do użytku na jubileusz 100-lecia powrotu Szamocina do macierzy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto