Rewitalizacja Chodzieży rozpoczęta. W parku na ulicy Dworcowej - rewolucja [ZDJĘCIA]

Redakcja
Rozpoczęła się zasadnicza część prac, związanych z projektem rewitalizacji Chodzieży. Efekty zobaczymy za rok, ale już widać, że niektóre miejsca przejdą olbrzymie zmiany. Tak będzie na przykład w parku na ulicy Dworcowej

W parku przy Miejskiej Bibliotece, ale także w innych punktach Chodzieży ruszyła zasadnicza część prac związanych z rewitalizacją. Wcześniej w ramach działań przygotowawczych inwestycje w miejscach objętych projektem realizowały Miejskie Wodociągi i Miejska Energetyka Cieplna.

Ta ostatnia pracuje jeszcze na ulicy Strzeleckiej. Jest tam układany nowy ciepłociąg, więc wzdłuż znacznej części ulicy ciągną się głębokie wykopy. Na odcinku między obwodnicą a ul. Moniuszki prace zostały już zakończone, natomiast w tej chwili kontynuowane są roboty ziemne i instalacyjne pomiędzy ul. Moniuszki a Ujską. Do sieci cieplnej podłączonych zostanie siedem budynków, ale w związku z tym że inwestycja jest rozwojowa, będzie możliwość podłączania kolejnych - także na sąsiednich ulicach.

Na razie trudno sobie wyobrazić "Aleję gwiazd jazzu", w którą ulica Strzelecka ma zamienić się po rewitalizacji. Pierwsze efekty projektu być może będą widoczne już jesienią. Na ostateczny efekt trzeba będzie poczekać znacznie dłużej, bo termin zakończenia projektu przewidziano na wrzesień 2021 roku.

Sporych zmian można spodziewać się również w parku przy ul. Dworcowej, a ich zapowiedzią jest to, co już dzieje się na jego terenie. Wygląda to jak prawdziwa rewolucja. W tej chwili do parku nie ma wstępu, gdyż cały teren został ogrodzony. Zniknęły dotychczasowe ścieżki, rozebrano krawężniki i obmurowanie fontanny. Ta ostatnia - jak mówi burmistrz Jacek Gursz - ma zostać przeniesiona.

- Początkowo chcieliśmy aby pozostała w dotychczasowym miejscu, ale po przeprowadzeniu robót odkrywkowych okazało się, że część znajdująca się pod ziemią jest znacznie większa, niż ktokolwiek wcześniej przypuszczał. To ogromny 3,5-tonowy głaz. Tak duży obiekt nie wpisywałby się w koncepcję - tłumaczy burmistrz.

Z tego powodu istniejącą fontannę będzie musiała zastąpić nowa. Stara fontanna stanie zaś na dziedzińcu biblioteki jako jego ozdoba.

Oprócz tego w parku zajdzie szereg innych zmian. Zyska on nie tylko nowy wygląd, ale i nowe funkcje związane z kulturą. W efekcie - jak zapowiadał już jakiś czas temu burmistrz Gursz - po zakończeniu rewitalizacji ma to być najpiękniejszy i zarazem najbardziej wyjątkowy park w Chodzieży.

Będzie w nim funkcjonowało kino plenerowe, powstanie miejsce do gry w szachy, miejsce do leżakowania i parking. Zainstalowana zostanie wiata czytelnicza, a na ścianie budynku biblioteki powstanie mural nawiązujący do historii. W planie jest też przeniesienie w okolice biblioteki zabytkowego lamusa tkackiego, usytuowanego do tej pory na tyłach ulicy Nowej.

Osiedle przy ulicy Żeromskiego w związku z pracami remontowymi od 8 czerwca będzie całkowicie wyłączone z ruchu.

- Wjazd na teren między blokami będzie niemożliwy. Prosimy o usunięcie wszystkich pojazdów a także o wyrozumiałość na czas prowadzenia robót - apeluje Urząd Miejski.

Tu z kolei mają powstać nowe chodniki i miejsca do rekreacji. Na życzenie mieszkańców zdecydowano się też na ciekawe rozwiązanie dotyczące śmietników. Zostaną one częściowo ukryte pod ziemią, przez co będą mniej rzucały się w oczy.

Po sąsiedzku, na ul. Jagiellońskiej powstanie Klub Aktywnej Integracji i Rehabilitacji. Będzie się on mieścił w pomieszczeniach dawnego sklepu motoryzacyjnego, które właśnie przechodzą generalny remont.

Rewitalizacja Chodzieży rozpoczęta. W parku na ulicy Dworcow...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie