Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasie osiedle: Młodzież z Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej zbudowała 55 budek dla ptaków

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Grupa młodzieży biorącej udział w projekcie "Ptasie osiedle" zbudowała i rozwiesiła wokół Jeziora Miejskiego 55 budek lęgowych dla ptaków. Całość wymyśliły i koordynowały dwie młode działaczki Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej: Martyna Maćkowiak i Karolina Ławniczak

W sobotę młodzież z Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej zakończyła realizację projektu "Ptasie osiedle" dofinansowanego z programu "Równać szanse".

Przed południem wokół Jeziora Miejskiego rozwieszono budki lęgowe dla ptaków, zbudowane przez uczestników projektu podczas dwóch wizyt w stolarni Warsztatu Terapii Zajęciowej. Łącznie takich budek powstało aż 55. Młodzież wykonała je samodzielnie, według projektu przygotowanego przez stolarza i na podstawie wskazówek otrzymanych od ornitologa. W rozwieszaniu budek pomagali podopieczni WTZ. Oni też zajmą się w przyszłości ich czyszczeniem i konserwacją.

- Mamy już "zamknięty" szlak wokół Jeziora Miejskiego. Wiosną przeprowadzimy kontrolę efektów. Ornitolog, z którym młodzież spotkała się przy okazji projektu, przyjedzie do Chodzieży. Będziemy wówczas liczyć i mierzyć pisklęta - mówi prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej Dariusz Sałata.

Projekt, którego autorkami i koordynatorkami były dwie młode działaczki TMZCh: Karolina Ławniczak i Martyna Maćkowiak, trwał przez 2 miesiące. Grupę uczestników tworzyli: Marek Dymek, Aleksandra Korol, Inez Pietruszka, Natalia Kałużna, Igor Kujawski, Michał Gapiński, Michał Ławniczak, Szymon Kaja, Sławomir Smolczewski, Patrycja Doręgowska, Zofia Kulszewa, Julia Jutrzenka, Wiktoria Jóźwiak, Barbara Kasperczyk, Nikodem Kubacki i Rozalia Mielcarek.

Podsumowanie miało miejsce podczas spotkania z udziałem młodzieży i zaproszonych gości. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a sponsorzy i osoby wspierające akcję - pisemne podziękowania. Wszystko, łącznie z uroczystością, przygotowała młodzież.

Karolina Ławniczak i Martyna Maćkowiak, które już od 5 lat biorą udział w projektach TMZCh, wygrały w tym roku konkurs programu "Równać szanse" i przeszły 7-dniowe szkolenie Młodzieżowych Liderów w Warszawie. Uczestnicy szkolenia mogli w ramach kolejnego konkursu ubiegać się o środki na własne projekty. Przyznano 7 dotacji w wysokości 3 tys. złotych, a jedną z nich otrzymało "Ptasie osiedle".

Autorki projektu i towarzysząca im grupa mieli całkowicie wolną rękę: nad realizacją i budżetem swojego przedsięwzięcia czuwali zupełnie sami.
- Tym razem jedynie się wszystkiemu przyglądaliśmy. To wspaniale, że młodzież chce brać na siebie odpowiedzialność, a jednocześnie trudne i musieliśmy się tego uczyć, bo zawsze człowiek chciałby dodać coś od siebie, poprawić, zmienić... - przyznał prezes Dariusz Sałata.

Kolejne projekty młodzieży mają być realizowane w identycznej formule. Jednym z nich będzie przyszłoroczna gra miejska. Na jej piątą, jubileuszową edycję, młodzież na pewno przygotuje coś specjalnego.

W planie jest też druga akcja pod nazwą "Debata".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto