Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest w obronie sądów 2019: W Chodzieży przed budynkiem sądu zapłonęły światła i zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego (ZDJĘCIA)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Chodzież dołączyła do ogólnopolskiej akcji protestów w obronie niezależnego sądownictwa. W środowy wieczór 18 grudnia 2019 r. mieszkańcy zebrali się przed budynkiem sądu rejonowego na manifestacji pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro Ty!”

"PiS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu! Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu! Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego! To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej! Wzywamy wszystkich do protestu!" - apelowali organizatorzy środowych manifestacji, czyli między innymi stowarzyszenia sędziów, prokuratorów, KOD i Obywatele RP.

Tego typu akcje odbyły się w całej Polsce. Również Chodzież dołączyła do grona miast, w których zorganizowano protest przeciwko projektowi ustawy dyscyplinującej sędziów. W środowy wieczór 18 grudnia 2019 r. mieszkańcy zebrali się przed budynkiem sądu rejonowego na wiecu pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro Ty!”. Zapłonęły światła latarek i znicze. Zabrzmiał też śpiewany wspólnie Mazurek Dąbrowskiego.

Uczestnicy protestu mówili, że nawet w czasach komunizmu władza nie próbowała tak dalece ingerować w działalność sądownictwa, jak ma to miejsce obecnie.

- Może się wydawać, że ta ustawa osobiście nas aż tak bardzo nie dotyczy. Ale za chwilę ktoś z nas lub naszych bliskich może mieć wypadek lub z innego powodu mieć do czynienia z sądami. Czy chcemy, aby w naszych sprawach orzekali sędziowie wskazani i naznaczeni przez jedną partię? - pytali protestujący.

Poszczególnym wypowiedziom towarzyszyły duże emocje. Burmistrz Jacek Gursz i starosta Mirosław Juraszek podkreślali, że nie można biernie patrzeć na to co się dzieje.
- Każda spędzona tu dziś minuta powinna być naszą siłą - mówił burmistrz Jacek Gursz, apelując jednocześnie, aby ideę protestu starać się rozpropagować w jak najszerszym gronie osób.

Głos zabrał także radny powiatowy Adrian Urbański, który cieszył się, że wśród uczestników protestu nie zabrakło zarówno młodzieży, jak i osób w wieku jego rodziców i dziadków.
- To dobrze, że nie daliście się kupić za 500 czy 300 złotych i przyszliście protestować, chociaż jest to czas, gdy wszyscy woleliby przygotowywać się do świąt i pakować prezenty - mówił.

Projekt ustawy dyscyplinującej sędziów jest pokłosiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie KRS i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że chce uniknąć chaosu prawnego i podważania przez jednych sędziów wyroków i statusów innych sędziów. Do tych głosów dołączył również prezydent, który podkreśla, że projekt jest wzorowany na rozwiązaniach z państw zachodnich.
- Nie widzę nic zdrożnego w tym, żeby podobne przepisy jak w innych krajach zostały u nas wprowadzone - przyznał w rozmowie z dziennikarzami.

Według polityków opozycji i wielu prawników, projekt jest zagrożeniem dla praworządności w Polsce.
- Ta ustawa jest niezgodna z konstytucją - mówił w rozmowie z Agencją Informacyjną PolskaPress konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski. Jego zdaniem wejście nowych przepisów w życie będzie oznaczało początek polexitu.

Dodajmy, że projektowi chce przyjrzeć się Komisja Europejska. Urzędnicy przeanalizują go pod kątem zgodności z prawem unijnym.

Protest w obronie sądów 2019: W Chodzieży przed budynkiem są...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto