Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie wielkopolskie: Ukazała się książka o powstańcach Ziemi Chodzieskiej [FOTO]

ANK
Powstanie wielkopolskie: Ukazała się książka o powstańcach Ziemi Chodzieskiej [FOTO]
Powstanie wielkopolskie: Ukazała się książka o powstańcach Ziemi Chodzieskiej [FOTO]
W Chodzieży ukazała się niezwykła książka o powstańcach wielkopolskich. Jej autorka Dorota Marciniak przez kilka lat gromadziła informacje o ludziach, związanych z powstaniem i jednocześnie z Ziemią Chodzieską

Gloria victoribus, czyli „Chwała zwycięzcom” - to książka, zawierająca biogramy ponad 200 powstańców wielkopolskich, związanych z Ziemią Chodzieską. Jej oficjalna prezentacja miała miejsce w minioną sobotę 8 lipca w Chodzieskim Domu Kultury.

Uczestniczyły w niej rodziny powstańców: ich dzieci, wnukowie i prawnukowie. W związku z tym, że wydanie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej (w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020), każdy z zaproszonych gości otrzymał bezpłatny egzemplarz publikacji.

Autorką książki jest Dorota Marciniak, a współautorami: Ewa Kabat, Wojciech Kicman, Zenon Sroka , Andrzej Wieczorek, dr Robert Zimny, Mikołaj Pietraszak-Dmowski i Waldemar Janiszewski. Poza sylwetkami powstańców, zawiera ona także relacje z bitwy o Chodzież (między innymi Stanisława Nowickiego, Kazimierza Pietraszaka i Jana Korka) oraz opis niezwykłych losów Eryka Mathewsa.

Do książki dołączono plan cmentarza parafialnego w Chodzieży ze spisem grobów powstańców oraz mapę Ziemi Chodzieskiej z miejscami najważniejszych wydarzeń związanych z powstaniem wielkopolskim.

Tytuł książki - jak tłumaczyła Dorota Marciniak podczas sobotniej uroczystości - to nawiązanie do noweli Elizy Orzeszkowej, relacjonującej przebieg jednego z epizodów powstania styczniowego.

- Pomyślałam, że powszechnie znany jest tytuł książki Elizy Orzeszkowej „Gloria victis” - „Chwała zwyciężonym”, o przegranym powstaniu styczniowym. Oczywiście chwała im, oddawali swe życie w imię miłości ojczyzny. Poznajmy jednak również łacińskie słowa „Gloria victoribus” - chwała zwycięzcom, odnoszące się do naszych ojców i dziadków - mówiła Dorota Marciniak.

Warto dodać, że praca nad książką trwała przez kilka lat, gdyż odtworzenie losów powstańców wymagało zebrania oraz przeanalizowania wielu dokumentów. Wszystko zaczęło się natomiast od akcji znakowania grobów powstańczych, którą uroczyście podsumowano w dniu 17 maja 2013 roku na chodzieskim cmentarzu.

- Oznakowanie 105 grobów miało miejsce pod auspicjami Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Powiedziałam wówczas, że kiedy już oznakowaliśmy groby powstańców, to należy także spisać ich biogramy i zebrać pozostałe po nich dokumenty i pamiątki - wspominała Dorota Marciniak.

Więcej - w piątkowym "Chodzieżaninie".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto