Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat chodzieski: Zima raczej nie powinna zaskoczyć drogowców

ANK
Zbliża się zima - a wraz z nią nieunikniony spadek temperatur i opady śniegu. Sprawdziliśmy jak do takich warunków przygotowany jest powiat chodzieski i kto zadba o nasze drogi?

Astronomiczna zima rozpocznie się dopiero 21 grudnia, jednak pierwsze, chłodniejsze dni - już za nami. Jak do okresu zimowego przygotowani są nasi drogowcy?

Utrzymaniem dróg powiatowych zajmie się firma ATA-TECHNIK z Budzynia. Jak informuje Wydział dróg Starostwa Powiatowego w Chodzieży, do dyspozycji będzie 5 pługo-piaskarek, a w przypadku szczególnie trudnych warunków - cięższe pługi ciągnikowe. Powiat zarządza łącznie 174 kilometrami dróg, natomiast dyspozycja wyjazdu dla 5 piaskarek to koszt ok. 17 000 zł. Posypywanie będzie odbywać się na „górkach”, zakrętach, skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, przejściach dla pieszych, przystankach oraz innych odcinkach istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Odśnieżanie będzie natomiast prowadzone na całej długości dróg.

Za zimowe utrzymanie dróg miejskich w Chodzieży odpowiadać będzie Zakład Oczyszczania Miasta Górscy, natomiast Zakład Usług Komunalnych Tadeusza Dąbrowicza zadba o ciągi spacerowe na terenie parków.

- O ile problemy z odśnieżaniem ulic od kilku lat w zasadzie nie występują, to nieco gorzej jest z chodnikami. Właściciele i zarządcy, na których spoczywa obowiązek zadbania o stan chodnika sąsiadującego z ich posesją, nie zawsze się do tego poczuwają - przyznaje Zbigniew Bielecki, naczelnik Wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Chodzieży.

Bywa, że właścicieli wyręczają opłacani przez samorząd podwykonawcy. Ci zaś nie są w stanie zajmować się jednocześnie terenem całego miasta: dlatego przyjęto zasadę, zgodnie z którą prace najpierw koncentrują się w centrum, a później pracownicy i sprzęt kierują się promieniście ku pozostałym ulicom - aż na obrzeża.

W Margoninie - poza gminną spółką komunalną - o przejezdność dróg w czasie zimy dbają podwykonawcy, z którymi urząd ma podpisane umowy. Każdy z podwykonawców odpowiada za jeden rejon. Mieszkańcy mogą kontaktować się z nimi bezpośrednio, dzięki temu sprzęt szybciej dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Ponadto gmina ma specjalny zespół koordynujący, którego członkowie monitorują sytuację i podejmują decyzję o uruchomieniu „akcji zima”.

W Szamocinie o to, aby drogi były przejezdne, dba gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (teren miasta) oraz zewnętrzni podwykonawcy (teren gminy). Informację o tym, że sprzęt ma wyruszyć do akcji, przekazują im SMS-owo burmistrz Eugeniusz Kucner lub wyznaczony pracownik UMiG. Po wszystkim, tą samą drogą, odśnieżający przekazują informację zwrotną o zakończeniu działań.

Teren gminy Chodzież obsługują 4 firmy, natomiast w pierwszej kolejności odśnieżane są te drogi, którymi mieszkańcy dojeżdżają do pracy, a dzieci - do szkół.

Gmina Budzyń ma umowy z dwoma podmiotami: jeden będzie zajmować się odśnieżaniem, a drugi - „walką” z oblodzeniem i gołoledzią.
- Na terenach wiejskich w razie potrzeby możemy posiłkować się też pomocą miejscowych firm i rolników. Ci ostatni dysponują odpowiednim sprzętem i coraz częściej sami zgłaszają się do nas z taką propozycją - mówi zastępca wójta Piotr Jankowski.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto