Policja w Chodzieży radzi: Nie wierzmy we wszystkie informacje o koronawirusie. Część z nich to fake news

Redakcja
Na stronie Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży ukazał się poradnik podpowiadający, skąd w czasie pandemii koronawirusa czerpać rzetelne informacje na temat zagrożeń i działań podejmowanych przez służby państwowe. Część krążących obecnie informacji jest niestety nieprawdziwa

Niektóre informacje związane z pandemią koronawirusa mogą wywoływać niepotrzebną panikę. Zwróciła na to uwagę policja, która przygotowała poradnik podpowiadający, skąd czerpać rzetelną wiedzę na temat zagrożeń i działań podejmowanych przez służby państwowe.

- Apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw - czytamy w komunikacie, zamieszczonym na stronie Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży.

Pojawili się już oszuści próbujący wykorzystać obecną sytuację - o czym informowaliśmy wcześniej.

- Obecnie dostrzegamy kolejne „haniebne zachowania”. Głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje, niektóre nawołujące wprost do paniki. Są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania - podkreśla policja.

Policjanci przypominają, że najpewniejszym źródłem informacji są komunikaty przekazywane przez służby i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. Na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

- Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzenie jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie zostać podane do wiadomości publicznej - informuje policja.

Przykładem fake newsa, który zatoczył bardzo szerokie kręgi i wywołał liczne niepokoje, była na przykład informacja o "zamknięciu" Warszawy. Zdementowane zostały również informacje, jakoby Ministerstwo Zdrowia planowało masowe szczepienia w związku z koronawirusem.

Policja w Chodzieży radzi: Nie wierzmy we wszystkie informac...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie