Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat chodzieski a stan zagrożenia epidemicznego: Jak funkcjonują urzędy, przychodnie i sklepy?

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Urząd Miejski w Chodzieży
Urząd Miejski w Chodzieży Wikimedia Commons / Hirasek 858 / CC-BY-SA-3.0
Wprowadzenie stanu zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa wymusiło zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji, organizacji i firm. Jak funkcjonują urzędy, przychodnie i sklepy w powiecie chodzieskim? Zebraliśmy najważniejsze informacje. Ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna, będziemy starali się aktualizować je na bieżąco

Zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców, 14-dniowa kwarantanna dla Polaków wracających z zagranicy, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, zamknięcie galerii handlowych – to tylko niektóre ze zmian, jakie weszły w życie wraz z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w miniony piątek 13 marca 2020 r.

Również urzędy, instytucje, sklepy i lokale gastronomiczne w powiecie chodzieskim musiały zmienić zasady swojego działania. Jak obecnie funkcjonują? Informacje będziemy aktualizować.

Oświata

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji, szkoły, żłobki i przedszkola (również niepubliczne) nie prowadzą zajęć. Obsługa administracyjna w większości z nich odbywa się telefonicznie. Tak ma być aż do 25 marca, choć termin ten może oczywiście ulec jeszcze zmianie.
Decyzja MEN nie ma zastosowania wobec dwóch placówek prowadzonych przez powiat chodzieski: Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Mimo to MOS również zawiesza swoje funkcjonowanie w okresie od 16 do 27 marca.

Służba zdrowia

Szpital Powiatowy w Chodzieży, Dom Pomocy Społecznej i szpital Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii nie wpuszczają odwiedzających. W tym pierwszym wszystkim osobom wchodzącym do budynku mierzona jest temperatura.

Przychodnie lekarskie już wcześniej wprowadziły zakazy wstępu dla pacjentów, którzy przebywali w rejonach zagrożonych epidemią. Od 12 marca rozszerzono system teleporad. W naszym powiecie telefonicznych porad lekarskich udzielają:

Chodzież:

  • Przychodnia Zespołu Lekarzy Rodzinnych Medicus – ul. Jagiellońska tel. 67 282 77 77
  • Przychodnia Zespołu Lekarzy Rodzinnych Medicus – ul. Paderewskiego tel. 67 282 01 58
  • Specjalistyczne Usługi Medyczne Eskulap tel. 67 282 56 35, 604 543 497
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Medycyna tel. 67 282 01 21

Szamocin:

  • Przychodnia Zespołu Lekarzy Rodzinnych w Szamocinie tel. 67 284 82 51
  • NZOZ Poradnia Rodzinna lek. Marek Lawrenc tel. 67 284 80 29

Margonin:

  • M. Hofman, E. Kupc S.C. tel. 503 367 671

Budzyń:

  • Przychodnia Zespołu Lekarzy Rodzinnych Irena, Lech Pszczoła i Agnieszka, Wiesław Staszewscy tel. 67 284 31 89

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w miejscu, gdzie występuje koronawirus i zaobserwują u siebie takie objawy jak duszność, gorączka, kaszel i problemy z oddychaniem, w pierwszej kolejności powinny zawiadomić o tym Sanepid. W Chodzieży można to zrobić pod numerem 512 116 548. W przypadku nasilonych objawów należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Urzędy i instytucje

Starostwo Powiatowe w Chodzieży z uwagi na zagrożenie epidemią wstrzymało osobistą obsługę interesantów. Większość spraw można załatwić za pośrednictwem skrzynki e –PUAP, poczty tradycyjnej i elektronicznej lub telefonicznie. Dane kontaktowe i formularze są dostępne na stronie starostwa (powiat-chodzieski.pl). Dla pilnych spraw utworzono tymczasowy punkt obsługi w budynku przy ul. Wiosny Ludów 1, gdzie będzie możliwość składania pism w punkcie przyjęć przy wejściu bocznym. Jak uspokaja Wydział Komunikacji, nie będzie kar dla osób, które w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną nie dotrzymają 30-dniowego terminu rejestracji pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej albo nie dokonają w tym terminie zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu.

O ograniczenie osobistych wizyt proszą mieszkańców Urząd Miejski i Urząd Stanu Cywilnego w Chodzieży.

W Budzyniu osobiste załatwienie sprawy w Urzędzie Gminy i Centrum Usług Wspólnych jest możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach - po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Tak ma pozostać aż do odwołania. Podobnie jest w Urzędzie Gminy Chodzież, który nie tylko obsługuje obecnie wszystkie sprawy w sposób zdalny, ale też odwołał umówione wcześniej wizyty.

W Urzędzie Miasta i Gminy w Margoninie od poniedziałku 16 marca 2020 r. cała obsługa odbywa się telefonicznie. Jedyny wyjątek stanowią pilne formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego, które wymagają stawiennictwa osobistego. Płatności (podatki, opłaty za śmieci) można wnosić przelewem na indywidualne numery rachunków bankowych, podane w decyzjach podatkowych oraz informacjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Urząd Miasta i Gminy w Szamocinie ma być całkowicie zamknięty dla interesantów od 16 do 27 marca. Pilne wnioski można wrzucać do urny stojącej w bocznym wejściu. Ponadto z urzędem można kontaktować się drogą mailową i telefoniczną. Podatki należy opłacać przelewem, a osobom które spóźnią się z zapłatą nie będą naliczane odsetki.

Sąd Rejonowy w Chodzieży zachęca do korzystania z e-usług. Rozprawy i posiedzenia, które miały odbyć się w okresie od 13 do 31 marca, zostały odwołane – z wyjątkiem spraw, w których wyznaczono już terminy ogłoszenia orzeczeń. Będzie się to jednak odbywało bez udziału publiczności, stron, obrońców i pełnomocników. Ponadto w normalnym trybie będą odbywały się wyznaczone już posiedzenia dot. m.in. takich kwestii, jak tymczasowe aresztowanie.

W Urzędzie Skarbowym PIT-y można składać jedynie elektronicznie lub wrzucać do specjalnych urn.

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Chodzieży zamknęły od 16 marca wszystkie punkty obsługi klienta i proszą o kontakt drogą e-mailową, telefoniczną (w godz. 7.00-15.00) lub przez elektroniczne biuro obsługi klienta (e-BOK). Całodobowo czynny jest numer alarmowy 994. Dokumenty można zostawiać w skrzynce podawczej w siedzibie spółki przy ul. Kochanowskiego 29.

Miejska Energetyka Cieplna w Chodzieży wyznaczyła specjalną strefę do obsługi, ale zastrzega, by w pierwszej kolejności wybierać zdalne formy kontaktu. Ograniczenia w funkcjonowaniu wprowadzają też pozostałe spółki miejskie.

Komunikacja miejska

Miejski Zakład Komunikacji w Chodzieży zawiesza od 17 marca aż do odwołania kursy autobusów miejskich. Kursować będzie tylko autobus linii specjalnej do "EUROPOLU" w Podaninie, który będzie zabierał pasażerów na/z ul. Kasprzaka (PORCELANA).
Wcześniej wprowadzono zaostrzony rygor, jeśli chodzi o dezynfekcję.

Kultura

Do 25 marca nieczynne będą biblioteki, kina w Chodzieży i w Budzyniu oraz domy kultury w całym powiecie. Te ostatnie nie tylko nie organizują imprez, ale również zawiesiły zajęcia dodatkowe i edukacyjne. Wszystkie wydarzenia kulturalne zostały odwołane.

Biblioteka Pedagogiczna w Chodzieży poinformowała, że w związku z faktem, iż czytelnicy nie mogą obecnie wypożyczać ani zwracać książek, kary za brak zwrotów w okresie od 12 do 25 marca zostaną anulowane.

- Zachęcamy do korzystania z e-książek www.ibuk.libra.pl. Osoby, które nie pobrały do tej pory kodów dostępu, mogą zwrócić się z prośbą o ich wydanie za pośrednictwem emaila: [email protected]
W sprawach pilnych prosimy kontaktować się mailowo lub telefonicznie – 67 2820 – 130 – informuje Biblioteka Pedagogiczna.

Sport

Wielkopolski Związek Piłki Nożnej odwołał wszystkie rozgrywki piłkarskie do 29 marca. Oznacza to, że od III ligi w dół nie odbywają się żadne mecze. Dotyczy to także rozgrywek kobiecych, futsalu i Centralnej Ligi Juniorów. Drużyny z powiatu chodzieskiego nie grają zaplanowanych wcześniej sparingów.

Prowadzenie zajęć zawiesiły kluby sportowe, a siłownie i kluby fitness są nieczynne do odwołania. Zamknięta do odwołania począwszy od 12 marca jest również pływalnia Delfin w Chodzieży. Gmina Margonin zawiesiła wynajem hali sportowej.

Zawody II Rundy Klubowego Pucharu Polski w Pływaniu w Płetwach, które miały odbyć się w Chodzieży w dniach 14-15 marca, zostały wstępnie przeniesione na 30-31 maja.

Na razie nie ma informacji o odwołaniu biegu charytatywnego „Pomoc ma moc”, organizowanego przez LO im. św. Barbary w Chodzieży. Jego termin to 18 kwietnia.

Kolejne dwa biegi mają odbyć się dopiero w maju: Budzyńska Dziesiątka – 10 maja i Bieg Grzymalitów w Chodzieży – 16 maja.

Handel i gastronomia

Do odwołania zamknięte są targowiska w Chodzieży, Szamocinie i Margoninie.

Nadawane co kilka minut komunikaty o konieczności korzystania z jednorazowych rękawiczek, ale też o tym, że ciągłość dostaw dostaw zostanie zachowana; kartki i plakaty przypominające o zasadach higieny, kasjerki w rękawiczkach, a nawet w maseczkach - tak obecnie wyglądają zakupy w części sklepów w Chodzieży.

Klienci marketów i aptek mogą wchodzić do środka jedynie pojedynczo. Pracownicy obsługi i ochrony pilnują, by wewnątrz nie znajdowało się jednorazowo więcej niż 50 osób. Są również inne środki ostrożności. Niektóre ze sklepów zabroniły kupującym korzystania z koszy na zakupy i pilnują, by osoby stojące w kolejce do kasy zachowywały wobec siebie odpowiedni dystans.

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, działalność zawiesiła część lokali gastronomicznych. Te, które nadal pracują, prowadzą sprzedaż wyłącznie na wynos lub z dowozem.

Inne ważne informacje:

Odwoływane są również zebrania wiejskie oraz posiedzenia sprawozdawcze organizacji i stowarzyszeń. Działalność zawiesił Dzienny Dom Seniora „Wigor”, a siedziba Chodzieskiego Klubu Gospodarczego i wszystkie biura w budynku dworca PKP będą nieczynne do 27 marca. Stowarzyszenie "Bioderko" w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i fizjoterapeutów do końca marca zawiesza działania rehabilitacyjne.

Hufiec ZHP w Chodzieży zawiesił zbiórki drużyn i gromad, zaplanowane noclegi i wyjazdy swoich członków. Zajęcia i spotkania w klubie przy ul. Jagiellońskiej, prowadzonym przez Fundację Ukryte Marzenia, nie będą się odbywały aż do odwołania.

Obostrzenia i nowe zasady wprowadził również Kościół. Niektóre z parafii liczą wiernych wchodzących na Mszę (taki komunikat zamieściła na swojej stronie parafia w Margoninie); wszystkie zachęcają też do modlitwy w domu i śledzenia transmisji Mszy świętych za pośrednictwem radia, telewizji i internetu.

Warto przypomnieć, że do 29 marca wierni mogą korzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Dyspensa dotyczy osób w podeszłym wieku, osób mających objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także każdego, kto czuje obawę przed zarażeniem. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy we wskazanym czasie nie jest grzechem.

W parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Chodzieży z uwagi na niebezpieczeństwo zakażenia odwołano nabożeństwa w niedziele 15 i 22 marca.

Zachęcamy do kontaktu i przesyłania aktualnych informacji na adres: [email protected]

Urząd Miejski w Chodzieży

Powiat chodzieski a stan zagrożenia epidemicznego: Jak funkc...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto