MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Otwórz się na pomoc” - Twoje dziecko też może być zagrożone uzależnieniem! Budzyń i Chodzież wspierają naszą akcję

Czy wiecie, że 98 procent młodzieży, która dopiero co opuściła wiek dziecięcy, ale jeszcze nie doszła do wieku dorosłego, przynajmniej raz w tygodniu porusza się w Internecie? Prawdę mówiąc, większość ludzi w wieku 9-16 lat korzysta z sieci codziennie. Łatwość pozyskiwania informacji, rozrywki i kontaktu z innymi osobami kusi, ale z drugiej strony – sprzyja uzależnieniu! By eliminować to zagrożenie trzeba uświadamiać rodzicom i samej młodzieży, jak łatwo i jak często młodzi ludzie wpadają w to uzależnienie. W akcji „Otwórz się na pomoc” już biorą udział miasta, gminy, podmioty zajmujące się sferą życia psychicznego, fundacje i osoby aktywne społecznie.

Związana z pandemią izolacja szczególnie sprzyja ucieczkom młodych ludzi w wirtualny świat. Im więcej tych ucieczek, tym łatwiej o utratę kontroli nad własną niezależnością. Pojawia się siecioholizm, albo inaczej netoholizm, który sprawia, że myśli młodego człowieka skupiają się przede wszystkim na możliwości skorzystania z Internetu.

Wyróżniono sześć podstawowych objawów, wskazujących na takie uzależnienie: użytkownik stale myśli o skorzystaniu z komputera, lub telefonu, by wejść na swoje ulubione strony internetowe, korzysta z sieci, by poprawić sobie nastrój lub zapomnieć o problemach, odczuwa coraz większą potrzebę wejścia do sieci, jeśli nie może skorzystać z Internetu to jest rozdrażniony i zaniepokojony, pojawia się konflikt między nim, a jego bliskimi, dla których nie ma on już czasu, a do tego – po okresach ograniczania Internetu, użytkownik ma silną potrzebę intensywnego korzystania z sieci.

Niestety dorośli, którzy nie doceniają znaczenia Internetu w dzisiejszym życiu młodzieży, bagatelizują problem, nie zdają sobie sprawy, że może on poważnie uzależniać i prowadzić do niebezpiecznych i niekontrolowanych decyzji. I najważniejsze – że osoba wpadająca w to uzależnienie, autentycznie może potrzebować pomocy.

O problemie w przystępny, a zarazem konkretny sposób mówi kampania „Otwórz się na pomoc”. Co ważne, adresowana jest ona do młodzieży, ale też do rodziców, pokazując problem i wskazując sposoby postępowania w trudnej sytuacji. Ponadto interesują się nią podmioty władzy samorządowej, organizacje i fundacje, które zainteresowane są sprawami młodzieży i rodzin.

Tę właśnie nazwę - „Otwórz się na pomoc” - nosi interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu. Jego scenariusz został opracowany we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek. Widz nie jest tu tylko obserwatorem, ale razem z głównym bohaterem, 12-letnim Dominikiem podejmuje decyzje. Od jego wyboru zależą dalsze losy chłopca. A sprawa nie jest prosta, bo zmagający się z własnymi słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych Dominik może zbliżyć się do własnej rodziny, albo jeszcze bardziej się od niej oddalić, zagłębiając się w uzależnieniu od wirtualnego świata.

Film niesie także porcję autentycznych historii dzieci, spotykających się z problemami m.in. hejtu i przemocy w sieci, depresji, uzależnienia od alkoholu. Znajdziemy tu także komentarze psychologa, ułatwiające nam ocenę sytuacji. Obok sekcji „Prawdziwe historie” nie można przejść obojętnie – podobnie jak obok części poświęconej problemowi zdrowia psychicznego rodziny w zamknięciu.

Udział w kampanii już biorą podmioty, którym nieobca jest wiedza dotycząca zdrowia psychicznego. Włączają się do niej samorządy, pracownie naukowe, fundacje i firmy, które dostrzegają nie tylko potencjał nowych technologii, ale też płynące z ich strony zagrożenia. Przez wspólne i profesjonalne działanie mogą skutecznie nieść pomoc rodzinom i młodzieży.

Kampanię wspierają też lokalnie w powiecie chodzieskim samorządy: miasto i gmina Budzyń oraz miasto Chodzież.

- Od dawna już, jako miasto, dostrzegamy problemy młodzieży, związane z jej aktywnością w Internecie. Nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy w szkołach, a nawet i w naszych przedszkolach, starają się dzieci edukować, przygotować do świadomego korzystania z sieci. Staramy się monitorować problemy naszych uczniów w wirtualnym świecie i zapobiegać groźnym sytuacjom, na przykład związanym z hejtem, który uważam za prawdziwą plagę tych czasów. Chętnie popieramy kampanię "Otwórz się na pomoc". Postaramy się ją wypromować dzięki miejskiej stronie internetowej - przekazał nam Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.

Burmistrz Budzynia, Marcin Sokołowski, przekazał nam:

- Nasza gmina przystąpiła do projektu „Otwórz się na pomoc”. W ten sposób chcielibyśmy uczulić nasze społeczeństwo na kwestię zdrowia psychicznego. Przypominamy jednocześnie, że każdy mieszkaniec Gminy Budzyń, jeśli tylko tego potrzebuje, otrzyma pomoc i wsparcie ze strony Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która oferuje usługi psychologa i terapeuty (więcej informacji pod nr tel. 67 2843850, e-mail [email protected] lub w siedzibie GKRPA). Pomoc można znaleźć również w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Budzyniu przy ul. Lipowej 1, nr tel. 67 2844013. Dzieci ze Szkół Podstawowych z terenu Gminy Budzyń znajdą wsparcie u psychologa i pedagoga w siedzibach szkół, do których uczęszczają. Wierzymy, że poprzez takie działanie nasz „mały lokalny świat” uczynimy lepszym, a inwestycja w wychowanie młodego pokolenia obudzi nadzieję, że „jutro” będzie lepsze niż „wczoraj”.

Otwórz się na pomoc -

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto