Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od Ogrójca do Bazyliki Grobu Pańskiego (Zdjęcia)

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Kilka lat temu byłam w Jerozolimie. Zawsze przy okazji świąt wielkanocnych chętnie ,,przemierzam” w myślach tę Świętą Ziemię.

Z Góry Oliwnej rozciąga się najpiękniejszy widok na Jerozolimę. Na samej górze znajduje się niewielka kaplica, w której ukryta jest skała, gdzie ostatni ślad na Ziemi zostawił Jezus. Dzieje Apostolskie umiejscawiają bowiem właśnie na szczycie tej góry Wniebowstąpienie Pańskie.

Tam też nieco niżej znajduje się Ogrójec. ,,Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty”. Tak Jezus modlił się w Ogrójcu (Getsemani), w wieczór przed pojmaniem. Tu zaczął swoją wędrówkę ku śmierci na Krzyżu i do Zmartwychwstania...

Po zejściu z góry Oliwnej trzeba przejść przez przez dość ruchliwą ulicę i przez bramę Lwów (jedną z bram w murach) należy wejść do Starego Miasta Jerozolimy. To właśnie przy tej bramie zaczyna się droga krzyżowa - Via Dolorosa. Jednak Jezus z całą pewnością nią nie szedł. Swój obecny kształt Via Dolorosa uzyskała bowiem w XVIII wieku, zastępując różne poprzednie trasy. Jest oznaczona dziewięcioma stacjami, dziesiąta znajduje się przy Bazylice Grobu Świętego, a cztery pozostałe w środku świątyni.

I stacja drogi krzyżowej wyznaczona została w miejscu gdzie obecnie jest teren szkoły arabskiej - Umarlija.

Stacje drogi krzyżowej są oznaczone w różny sposób: jedne są ledwie oznaczone na murach, inne to małe kapliczki, do których można było wejść i pozostać w zadumie.

Droga krzyżowa kończy się w Bazylice Grobu Pańskiego. Świątynia z zewnątrz wygląda skromnie, w środku jest bardzo obszerna, zwiedzając ją warto zaopatrzyć się w dokładny plan, by wiedzieć gdzie czego szukać.

X stacja znajduje się w kaplicy na dziedzińcu Bazyliki, cztery ostatnie stacje są już wewnątrz kościoła. Aby je zobaczyć trzeba wspiąć się wąskimi schodami, a jest to wspinaczka na Golgotę. Tam jest dwunasta stacja: Jezus umiera na krzyżu. Miejsc to zostało dokładnie oznaczone w czasach Konstantyna. Matka cesarza, św. Helena odnalazła relikwie Krzyża Świętego. Pod ołtarzem dwunastej stacji można dotknąć świętej skały Kalwarii. XIII stacja to: Pan Jezus zdjęty z krzyża i na łonie Matki swojej złożony. XIV stacja: Pan Jezus do grobu złożony, to właśnie Grób Święty. Nad nim został wybudowany edykuł (kościół w kościele), przed którym wciąż trwa tłum ludzi.

We wnętrzu grobowca znajdują się dwa pomieszczenia. Pierwsze o wymiarach 3,3 na 2,9 m to westybul zwany kaplicą Anioła. Nazwa jest odniesieniem do postaci anioła, który pojawił się kobietom, które przyszły do grobu w dzień po pogrzebie Jezusa. Na środku ustawiony jest miniaturowy ołtarz, który według tradycji został wykonany z kamienia stanowiącego zamknięcie grobowca. Drugie pomieszczenie - właściwa komora grobowa o powierzchni ok. 2 m. Marmurowa płyta grobu zakrywa niszę skalną grobowca.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto