Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Jastrowie świętowało jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji nadanu mu sztandar

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
od 16 lat
Nadleśnictwo Jastrowie jako jednostka administracyjna zostało utworzone w lutym 1953 roku, z dawnych lasów miejskich oraz części nadleśnictw Płytnica i Trzebieszki.

Od ponad 70 lat Nadleśnictwo Jastrowie administruje lasami położonymi pomiędzy Gwdą i Piławą.

- Jest to okres krótki z punktu widzenia przyrody i historii wszechświata, długi z punktu widzenia człowieka. Historia nadleśnictwa to historia poznawania tajemnic tutejszej przyrody, zapis zmagań kilku pokoleń z przeciwnościami losu, własnymi słabościami. Nadleśnictwo Jastrowie jako jednostka administracyjna zostało utworzone w lutym 1953 roku, z dawnych lasów miejskich oraz części nadleśnictw Płytnica i Trzebieszki. Jako leśnicy, kontynuujemy prace poprzedników, mając nadzieję, że nasi następcy jeszcze lepiej zrozumieją i wykorzystają prawidła skomplikowanego ekosystemu jakim jest las – niepowtarzalne arcydzieło natury, od którego zależy jakość naszego życia. W strukturach administracyjnych należało do Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku i Rejonu Leśnego w Wałczu. Łączna powierzchnia nadleśnictwa 31.12.1953 r. wynosiła 5619,65 ha. Tylko część lasów miejskich posiadała wówczas plan urządzenia gospodarstwa leśnego. Po utworzeniu Nadleśnictwa Jastrowie przeprowadzono rewizję i opracowano 5-letni plan cięć na lata 1956-60. - podają jastrowscy leśnicy.

Dodają, że pierwszą samodzielną siedzibę nadleśnictwa utworzono w budynku przy ulicy Kilińszczaków.
Pierwszym nadleśniczym został, wcześniejszy adiunkt w Nadleśnictwie Płytnica, Antoni Piotrowski. W biurze wspierali go leśniczy administracyjny Władysława Kotlarek oraz rachmistrz pan Stryjniak. Jednym z pierwszych leśniczych był Antoni Szczygieł, który w nadleśnictwie kontynuował pracę rozpoczętą w 1945 roku w lasach miejskich. W 1955 roku na stanowisko nadleśniczego powołany został Stanisław Banaś. Pełnił on swoją funkcję aż do 1974 roku. W 1955 roku siedzibę nadleśnictwa przeniesiono do gmachu przy ulicy 1 Maja. W roku 1957 założona została szkółka gospodarcza na Hajdzie. Celem jej utworzenia było zapewnienie materiału sadzeniowego dla odnowień i przede wszystkim zalesień prowadzonych w połowie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Podczas uroczystości 70-lecia istnienia, Nadleśnictwu Jastrowie nadano sztandar, o który zabiegano od bardzo wielu lat. Spotkanie było okazją do bardzo wielu wspomnień.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz fotografii archiwalnych, a także materiału wideo z jubileuszu.

Nadleśnictwo Jastrowie świętowało jubileusz 70-lecia istnien...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto