MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa Zagrożeń: W powiecie chodzieskim jest ponad 40 niebezpiecznych miejsc. Najwięcej w Chodzieży

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Za pomocą Mapy można zgłaszać policjantom różne kwestie - także te związane z bezdomnością
Za pomocą Mapy można zgłaszać policjantom różne kwestie - także te związane z bezdomnością
Od początku roku mieszkańcy powiatu chodzieskiego wskazali policji 75 miejsc, w których dochodzi do sytuacji mających negatywny wpływ na bezpieczeństwo. W ponad 40 przypadkach zgłoszenia te zostały potwierdzone

To już 4 lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń, za pośrednictwem której również mieszkańcy naszego powiatu mogą w prosty sposób informować policję o miejscach, w których dochodzi do sytuacji mających negatywny wpływ na bezpieczeństwo. Od początku roku w powiecie chodzieskim wskazanych zostało 75 takich miejsc. W 44 przypadkach zgłoszenia te zostały potwierdzone przez funkcjonariuszy. Było też 15 zgłoszeń, których nie udało się potwierdzić oraz kilka żartów lub pomyłek.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło samej Chodzieży oraz gminy Chodzież. Tu wskazano w sumie 57 punktów. Na drugim miejscu znalazły się miasto i gmina Szamocin z 8 punktami, a na kolejnych gmina Budzyń (7 punktów) i Margonin (3 punkty).

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży, najczęstszym zgłaszanym problemem jest nieprawidłowe parkowanie (19 zaznaczeń). Zgłoszenia dotyczyły również m.in. przekraczania dozwolonej prędkości (17 zaznaczeń), niewłaściwej infrastruktury drogowej (5 zaznaczeń) i dzikich wysypisk śmieci (12 zaznaczeń).

- Mieszkańcy wskazują ponadto na spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, wałęsające się bezpańskie psy, ale także na inne zagrożenia - mówi Karolina Smardz-Dymek, rzecznik chodzieskiej komendy.

Nie wszystkie zgłoszenia znajdują potwierdzenie, ale każde jest weryfikowane przez funkcjonariuszy.

- W przypadku pozytywnej weryfikacji, w dalszej kolejności prowadzone są działania mające na celu eliminację zagrożenia. To oznacza, że służby koncentrują swoje działania w taki sposób, aby w możliwie jak najkrótszym czasie zagrożenie przestało występować. W zależności od charakteru zjawiska, mogą to być częstsze patrole policji jak również poinformowanie innych instytucji w celu wypracowania nowych rozwiązań, które poprawią istniejący stan rzeczy. Takie sytuacje mają miejsce choćby w przypadku nieprawidłowego oznakowania drogi czy niewłaściwej infrastruktury drogowej - wyjaśnia Karolina Smardz-Dymek.

Dodaje jednocześnie, że 75 zgłoszeń to nie aż tak dużo. Policja co pewien czas podsumowuje dane związane z Mapą Zagrożeń i bywały już okresy, gdy zaznaczeń było dużo więcej. Obecna sytuacja to zapewne po części efekt epidemii, która zatrzymała ludzi w domach. Rzadsze wychodzenie na zewnątrz sprawia, że mniej zauważamy. Część problemów, takich jak np. spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, uległa zaś samoistnemu wyeliminowaniu.

Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, ale jednocześnie przypomina, że narzędzie to nie służy do zgłaszania interwencji wymagających natychmiastowego działania policji. W tym celu należy skorzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.

Za pomocą Mapy można zgłaszać policjantom różne kwestie - także te związane z bezdomnością

Mapa Zagrożeń: W powiecie chodzieskim jest ponad 40 niebezpi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto