Konsekracja kościoła w Bukowcu: To było wielkie wydarzenie dla mieszkańców całej gminy Budzyń [ZDJĘCIA]

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Urząd Gmin w Budzyniu
Minęło 10 lat od konsekracji kościoła p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Bukowcu. Na uroczystości zgromadzili się mieszkańcy całej gminy Budzyń oraz liczni goście

W tym roku minęło 10 lat od momentu uroczystej konsekracji kościoła p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Bukowcu. Miała ona miejsce 5 kwietnia 2010 roku. Konsekracji dokonał ks. abp. Henryk Józef Muszyński - ówczesny Metropolita Gnieźnieński i Prymas Polski.

To było wielkie wydarzenie i przeżycie nie tylko dla parafian, ale i dla mieszkańców całej gminy Budzyń. Na uroczystość przybyli liczni goście.

Wójt Marcin Sokołowski mówił: - Trzy lata temu spotkaliśmy się po raz pierwszy w tej świątyni i wszyscy pamiętamy jak ona wtedy wyglądała. Dzisiaj spotykamy się w niej po raz drugi - jakże odmienionej. Wspólnym wysiłkiem i zgromadzonymi funduszami z różnych źródeł udało się przeprowadzić remont, który uratował kościół w Bukowcu przed całkowitym zamknięciem, co oznaczało brak możliwości służenia wspólnocie parafialnej.

Środki na remont pochodziły w zdecydowanej większości z dotacji na ratowanie zabytków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie wsparły także samorząd Województwa Wielkopolskiego, samorząd gminy Budzyń oraz samorząd wiejski w Bukowcu, który cały fundusz sołecki z 2010 roku przeznaczył na kontynuowanie prac w kościele.

- Do tego trzeba dodać ogromna ofiarność i pracowitość miejscowych parafian oraz ogromne zaangażowanie księdza proboszcza. W każdej miejscowości własny kościół staje się jej wizytówka i dumą jej mieszkańców. Szczególnie napawa dumą wtedy, kiedy jej mieszkańcy sami włożyli wiele trudu - tak jak tu - w remont oraz przygotowanie do konsekracji - podkreślał wójt.

Przypominamy, jak wyglądała uroczystość.

Konsekracja kościoła w Bukowcu: To było wielkie wydarzenie d...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie