Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta Przedsiębiorcza 2015 - Aleksandra Żerko: Od dzieci można się dużo nauczyć

ChodzieżNM
Kobieta Przedsiębiorcza 2015 - Aleksandra Żerko: Od dzieci można się dużo nauczyć
Kobieta Przedsiębiorcza 2015 - Aleksandra Żerko: Od dzieci można się dużo nauczyć
Kobieta Przedsiębiorcza 2015 - Aleksandra Żerko. Dziewięć lat temu „wymarzyła sobie” stworzenie przedszkola integracyjnego - i od tamtej pory konsekwencje realizuje swój cel. Wciąż kipi nowymi pomysłami!

Kobieta Przedsiębiorcza 2015 - Dowiedz się więcej o naszym plebiscycie!

Jest kreatywna i pracowita, ale nie lubi się tym chwalić. Aleksandra Żerko - dyrektor Przedszkola nr 2 im. Szewczyka Dratewki w Chodzieży przyznaje, że nominacja do plebiscytu na Kobietę Przedsiębiorczą była dla niej zaskoczeniem. Bardziej niż o sobie, woli opowiadać o swojej pracy. A jest o czym - bo odkąd 9 lat temu została dyrektorem „Dwójki”, konsekwentnie i z sukcesami wdraża i rozwija swoją wizję przedszkola jako miejsca integracji oraz wszechstronnego wspierania rozwoju dzieci.

Dwa światy
Aleksandra Żerko żartuje, że pedagogiem została po części z powodu rodzinnej tradycji. W zawodzie pracowała jej mama i tą samą drogą poszły również dwie siostry pani Aleksandry: jedna z nich pracuje w przedszkolu, a druga - w szkole. Ona sama pierwsze zawodowe kroki stawiała jako nauczycielka klas 1-3. Można powiedzieć, że o tym iż zajęła się edukacją przedszkolną, zadecydowało zrządzenie losu.

Aleksandra Żerko pochodzi z Okonka, ale przeprowadziła się do Chodzieży ze względu na męża, który grał tutejszej Polonii.
- To było w złotych, trzecioligowych czasach chodzieskiego klubu - wspomina.

Kiedy zaczęła szukać pracy w naszym mieście, okazało się, że jest akurat wakat w przedszkolu przy ulicy Bosej. I tak uporządkowaną pracę z uczniami, pani Aleksandra zamieniła na opiekę nad trzylatkami.

- Praca z tak małymi dziećmi wydawała mi się z początku bardzo trudna. Szkoła i przedszkole to dwa zupełnie różne światy. Dzieci nie siedzą tu w ławkach i samo zebranie grupy do zabawy potrafi zająć kilkanaście minut. Jeśli w międzyczasie ktoś wejdzie do sali, trzeba zaczynać wszystko od początku - tłumaczy Aleksandra Żerko. - Z dnia na dzień musiałam uczyć się wszystkiego od nowa. Małe dzieci są nieprzewidywalne, a nauczyciel musi umieć sobie z tym radzić. Szybko zrozumiałam jednak, że „to jest właśnie to”. I że wcale nie chcę już wracać do szkoły - dodaje.

Szkoła wrażliwości
Często mówi się, że dorośli mogą uczyć się od dzieci szczerości, bezpośredniości czy ciekawości świata. Aleksandra Żerko jest tego samego zdania: według niej przedszkolaki to świetni nauczyciele.

- Dziecko jest jak czysta kartka, którą my, dorośli, zapisujemy. Jednocześnie zaś sami możemy sporo wynieść z wzajemnego kontaktu: praca z dziećmi to doskonała szkoła wrażliwości i empatii - uważa pani Aleksandra.

Te dwie ostatnie cechy są w jej przedszkolu traktowane priorytetowo. Od 2007 roku - czyli odkąd Aleksandra Żerko została dyrektorem - placówka ma charakter integracyjny.

- Myślę, że jest to w Chodzieży swoista perełka. Dzieci niepełnosprawne są takie same jak wszystkie i zasługują na to, żeby zapewnić im dobry, życiowy start - ocenia Aleksandra Żerko.

W „Dwójce” obowiązuje zasada, zgodnie z którą wszystkie maluchy: te zdrowe, jak i te z dysfunkcjami, traktowane są jednakowo. Oczywiście w grupach, do których uczęszczają dzieci niepełnosprawne, pracuje odpowiednio większa ilość personelu: dwóch nauczycieli i dwie pomoce. Poza tym jednak nie ma żadnej taryfy ulgowej. Chodzi bowiem o to, by przedszkolaki dorastały bez jakichkolwiek uprzedzeń.

Takie podejście - jak mówi Aleksandra Żerko - rzeczywiście procentuje . Widać to zwłaszcza, kiedy dzieci opuszczają przedszkole i idą do szkoły.

- Nasi absolwenci są bardzo zgrani i opiekuńczy w stosunku do innych. Warto, żeby te postawy były dalej podtrzymywane przez szkołę i otoczenie - podkreśla pani Aleksandra.

Ciągły rozwój
Przedszkole nr 2 stale się rozwija, bo jego szefowa wręcz kipi nowymi pomysłami. Co roku oferta jest poszerzana i pojawia się w niej coś zupełnie nowego.

- Wiele bym jednak nie zdziałała, gdyby nie wsparcie mojego zespołu. Razem ze specjalistami, którzy do nas przychodzą, jest to prawie 30 osób - mówi A. Żerko.

Wszyscy podopieczni „Dwójki” mogą korzystać ze wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Dla maluchów organizowanych jest wiele zajęć twórczych; są też wyjazdy na basen, hipoterapię, integracja sensoryczna czy terapia ręki. Dzięki środkom zewnętrznym, nauczycielki przeszły szkolenie z zakresu specjalistycznych form pomocy. Inny sukces to uruchomienie dodatkowego oddziału - dzięki unijnemu dofinansowaniu przedszkole zyskało nowe wyposażenie i mogło zaproponować rodzicom mniejszą opłatę za pobyt dzieci.

- Ostatnie nasze „dziecko” to wczesne wspomaganie rozwoju. Są to zajęcia dla wszystkich dzieci - nie tylko niepełnosprawnych - mówi Aleksandra Żerko.

Jeżeli cokolwiek w zachowaniu dziecka wydaje się rodzicom niepokojące, warto udać się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i poprosić o konsultacje. Z ich wynikiem można przyjść do „Dwójki” na specjalne, bezpłatne zajęcia. Można na nie zapisać nawet niemowlęta!

Aby zagłosować na Aleksandrę Żerko w plebiscycie Kobieta Przedsiębiorcza 2015, wyślij SMS na nr 72355, o treści: SUPER.120 (koszt 2.46 zł z VAT).

Kobieta Przedsiębiorcza 2015 powiatu chodzieskiego: Aktualne wyniki [KLIKNIJ ŻEBY ZOBACZYĆ!]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto