Chwała Bohaterom Powstania Styczniowego z 1863 roku

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Udostępnij:
Dzisiaj mija 159 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego z 1863 roku

W sobotę 22 stycznia mija 159 rocznica Powstania Styczniowego. Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w zaborze rosyjskim, które było największym i najdłuższym powstaniem w historii Polski. Stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Niestety część mieszkańców nie poparła powstania i to było jedną z przyczyn upadku powstania.

Okazuje się że na budzyńskim cmentarzu spoczywają dwaj Powstańcy Styczniowi jednym z nich jest Kazimierz Jankowski.

Kazimierz Janowski urodził się w 1844 roku, jako młody człowiek walczył w Powstaniu Styczniowym pod Ignacewem koło Konina pod dowództwem płk. Edmunda Taczanowskiego.
Po przegranej bitwie musiał uciekać i wyjechał do Wrześni wtedy w zaborze pruskim. W Zaborze pruskim nie było działań wojennych, ale władze pruskie w porozumieniu z rządem rosyjskim wyłapywały uczestników powstania. W latach 70 XIX wieku Janowski przybył do Budzynia, gdzie władze nie interesowały się jego powstańczą przeszłością. W Budzyniu mieszkał przy ulicy Rogozińskiej, gdzie zmarł 1930 roku.

Dopiero w latach 90 tych XX wieku z inicjatywy budzyńskich kombatantów i władz miasta postawiono nowy nagrobek z napisem Kazimierz Janowski Weteran Powstania z 1863 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie